Anasayfa GÜNCEL Kayyum belediyelerinde seçim öncesi kadrolaşma

Kayyum belediyelerinde seçim öncesi kadrolaşma

Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Bozkurt, kayyım atanan belediyelerdeki kadrolaşma girişimlerine ilişkin"Seçimlere sayılı günler kala gasp edilen kadrolara personel alımı, seçilecek belediye yönetimlerine darbedir" dedi

KESK’e bağlı Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) Genel Başkanı Erdal Bozkurt, kayyum belediyelerine açıktan atama ile memur alımlarını, “darbe” olarak değerlendirdi. 

Bozkurt, “Kayyumların gelmesiyle halkla arasında bağı kopartılan, hem bütçe hem de mal varlıkları olarak içi boşaltılıp borçlandırılan belediyelerin bugüne kadar yapılan açıktan atamalar ve nakiller aracılığıyla personel yapısı değiştirildi. Yandaş kadrolar doldurularak 31 Martta halkoyuyla seçilerek belediye başkanlarının iş yapamaz, hizmet üretemez hale getirilmesi, işlerin kilitlenmesi de amaçlanmaktadır” dedi.

Tüm Bel-Sen Merkezi Yürütme Kurulu, kayyım atanan belediyelerdeki kadrolaşma girişimlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Sendika genel merkezinde yapılan toplantıda konuşan Bozkurt, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne 387, Van Büyükşehir Belediyesi’ne 242, İpekyolu Belediyesi’ne 37, VASKİ’ye 40, Gürpınar Belediyesi’ne 4 memurun açıktan atama ve nakiller yoluyla alındığını anımsattı. 

Kayyumların atanması ile başlayan bu sürecin liyakatsiz atamalar ile devam ettiğini söyleyen Bozkurt, şunları söyledi: “Kayyum belediyeleri, 2019 Yerel seçimlerine günler kalmışken belediyeleri halktan ve emekçilerden koparmak, merkeze bağlı birimlere dönüştürmek, hizmet üretemez kurumlara çevirmek adına adil ve etik olmayan uygulamalara hız vermeye başladı. Bu kapsamda işbaşına geldikleri andan itibaren ihraçlar ve tek taraflı toplu sözleşmelerimizi feshederek kazanılmış haklarımızı gasp etmek isterken, ihraçlar yoluyla belediye kadrolarını boşaltan kayyumlar, şimdi de buraları kendi yandaşlarıyla doldurmak için alelacele mülakatla personel alımlarına girişmeye başladılar. TÜM BEL-SEN, hukuksuz bir şekilde ihraç edilmiş üyelerimizin kadrolarının yandaşlara peşkeş çekilmesine ve halkın ve emekçilerin kendi kurumları olarak gördüğümüz belediyelerin gerek personel yapısıyla, gerekse mali yapısıyla içleri boşaltılıp enkaz haline getirilmesine sessiz kalmayacaktır. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde, belediyeleri halkçı, demokratik katılımcı ve özgürlükçü kamusal hizmet üreten, çevreye saygılı toplumcu bir anlayışla yönetilen demokratik değerlerin yeşerdiği ve filizlendiği kurumlar olması için mücadelemizi sürdüreceğiz.”

SON HABERLER

Bakanlar/katliamlar/Çanakkale ve Anadolu

2017 değişikliği ile “siyasal sorumluluk” kavramı Anayasa’dan çıkarıldı: bakanlar kurulu ve hükümet...

İnsanlığın karşılaştığı en büyük tehdit: İklim değişikliği

Dünyanın dört bir yanında gençler, çocuklar iklim değişikliğine karşı sokaklara dökülerek, gezegenimizi...

CHP’li Yücel Özen hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Yöneticisi ve Tire Belediye Meclis...

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...