Anasayfa ÖZEL Kayyumdan seçim operasyonu

Kayyumdan seçim operasyonu

Kayyumla yönetilen bazı belediyelerde seçimler yaklaşırken açıktan atama ile memur alımlarına başlandı. HDP’li Güzel, “Kayyumlar gitmeden önce kendi kadrolarını, küçük Kayyumları yerleştiriyor” dedi

AKP hükümeti, Kayyum ile yönetilen ve Kayyumların usulsüzlüklerinin Sayıştay raporlarına da yansıdığı bazı belediyelere açıktan atama ile memur alımı yapmaya başladı. Van Büyükşehir Belediyesi’ne 140, Nusaybin Belediyesi’ne 24 memur alındı. Yerel seçim öncesi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne 387 memur alımı için Resmi Gazete’de ilan yayımlandı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, “Kayyumlar gitmeden önce kendi kadrolarını, küçük Kayyumları yerleştiriyor” dedi.

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş da “Çalışacağınız kişileri şimdiden biz belirliyoruz’ diyorlar. Halk iradesine ipotek konuluyor” diyerek tepki gösterdi.

AÇIKTAN MEMUR ALIMI

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın seçimlere kısa süre kala açıktan atama ile 387 memur alımı yapacağına ilişkin ilan Resmi Gazete’de yayımlandı. Açıktan atama ile alınacak zabıta, imam, itfaiye memuru, ambar memuru, tahsildar, aşçı, mimar ve mühendis gibi kadrolar için başvurular 6 Mart’a kadar yapılabilecek. KPSS’den 60 puan alanlar başvuru yapabilecek. Boş kadro sayısının beş katı oranında aday sözlü sınava çağrılacak.

BİR YILDIR ALIMLAR SÜRÜYOR

Son bir yıl içerisinde Kayyum ile yönetilen belediyelere açıktan atama usulü ile alımlar yapıldı. Nusaybin Belediyesi’ne tahsildar, tekniker, zabıta olarak 24 kişi memur olarak işe başlatıldı. Van Büyükşehir Belediyesi’ne 140 itfaiye ve zabıta memuru alındı. Tutak Belediyesi’ne zabıta memuru, sayaç memuru, muhasebe memuru olarak beş kişi alındı. Erciş Belediyesi’ne 1 avukat, Kulp Belediyesi’ne de 1 mimar memur alındı. Tüm alımlar sözlü sınav ile yapıldı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, AKP hükümetinin yerel seçimleri kaybedeceğini bildiği için kalıcı kadroları açıktan atama yoluyla doldurmak için acele ettiğini belirtti. Güzel, “KPSS puanı şartı konulsa da mülakat ile kendi adamlarını işe alacaklar. Kayyum gitmeden önce kendi kadrolarını yerleştiriyorlar. Kendi çaplarında küçük küçük Kayyumlar yerleştiriyorlar, belediyeye. Gitmeden önce darbe yapıyorlar” dedi.

İRADEYE İPOTEK KONULUYOR

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ise, “Kayyumların gideceğinin farkındalar. Yeni seçilecek belediye başkanlarının işlerine ipotek koymak için açıktan memur alımı yapıyorlar” dedi.

Kayyumların bir çok usulsüzlük yaptığını anımsatan Beştaş, şunları söyledi:

“Kayyumlar sonuçta meşru bir uygulama değil. Tek adam iradesi ile ortaya çıkan bir sonuç. Bir irade gasbının neticesi olan Kayyum ile de yetinilmiyor. ‘Biz nasıl olsa gideceğiz, bari kendi kadrolarımızı yerleştirelim’ diyorlar. Halk iradesini gaspettikleri yetmiyor, halkın seçeceği belediye eş başkanlarının şimdiden tasarruflarını engellemeye dönük bir uygulama. Belediyeyi işlemez hale getirme çabasıdır. ‘Çalışacağınız kişileri şimdiden biz belirliyoruz’ diyorlar. Halk iradesine ipotek konuluyor.”

SON HABERLER

CHP’li Yücel Özen hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Yöneticisi ve Tire Belediye Meclis...

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...

Feridun Düzağaç’tan Alper Taş’a destek çağrısı

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

Saray’dan Yeni Zelanda açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda'daki saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.