Anasayfa ARŞİV Kazanırken bunları yapan kaybedince neler yapmaz?

Kazanırken bunları yapan kaybedince neler yapmaz?

Bu soru, 2011 seçimlerinden bir süre sonra gelmişti aklıma. Kendini sürekli sayılarla ifade eden, sandığı tek ölçü olarak gören bir parti, sürekli seçim kazandığı halde neden giderek agresifleşir?

Bir cevap, partinin özellikle “kalfalık” döneminde aldığı halle ilgili olmalı. Kurulduğu sırada doğal olarak bir muhalefet partisi olan, böyle devam etme ihtimalini de herhalde hesap eden bir yapı, zamanla, TOKİ’sinden ayakkabı kutusuna kadar ancak iktidardayken var olabilecek bir yapıya dönüştü. Ekonomik paylaşım bu haliyle ancak iktidardayken sürdürülebilirdi.

Bir başka cevap, iktidar zehirlenmesi ile ilgili. Denebilir ki kim bu kadar gücü elinde toplasa aklını kaybederdi. Bu kadarına hazır değillerdi ve kaybetme korkusu akıllarını başlarından aldı.

Bir cevap şu olabilirdi: Kadro eksikliğinden ve biat kültüründen dolayı kendini eleştirme kabiliyetini kaybetti, ve kendi yapamadığı bir şeyi başkalarının yapması büyük bir öfke yarattı.

“Zaten demokrasi ile kazanma ihtimali dışında bir ilgileri yoktu” diyene de herhalde hepten yan gözle bakılamaz artık.

Ya da şu: Gerçekte bir şey kazanılmadığını, yani sayıların her şey olmadığını içten içe bilmenin hırsıyla davranılıyordu.

“Sandık her şeydir”den “sosyal medya en büyük felakettir”e, oradan zorunlu imam hatipleştirme üzerinden “hanımlar resim koymasın, cinler de internete giriyor”a uzanan bir anlam dünyası “dış” dünyayla, kendi dışında kalanla baş etmekte giderek daha çok zorlanıyordu.

İşte Gezi Direnişi ile Kobane direnişini kendi tabanına aynı şey, diğerlerine de tamamen farklı iki şey gibi sunmaya çalışmanın tılsımı da buralarda bir yerde.

Bundan sonra, giderek artan şiddette, Kürtler, Aleviler, sosyalistler ve laiklerin bir araya gelmemesi için sergilenen türlü akıl oyunlarına şahit olacağız. Maruz kalacağız. Bizlere ne kadar farklı olduğumuz, evdeki “%50”ye de hepimizin aynı olduğu söylenecek sürekli.

Belki de yeni bir milliyetçi cepheyle karşılaşacağız. Son tezkereye “evet” oyu verenler başka konularda da beraber hareket etmeye başladılar bile.

İndirgemeci olmayı, karmaşık durumları sanki çok basitmiş gibi sunmayı sevmem ama, bazen de açık ve basit olanı olduğu gibi görmek gerekiyor. Türkiye’de ve Ortadoğu’da, kendisinden farklı olanı izole etmekle yok etmek arasında gidip gelen bir siyasal akım “mücadelesini” bir süredir yeni bir boyuta taşıdı. Kadının özgürlüğünden, adından, gücünden korkan kim varsa orda.

Ve bana kalırsa, IŞID’cilerin en büyük kabusunun, bir kadın tarafından öldürülmenin öznesi olan direnen Kürt kadını, Gezi Parkı’nı varlığıyla bir yeryüzü cennetine, o sıradaki türlü tartışmayı aklı ve üslubuyla erkeklerin hayal bile edemeyeceği noktaya taşıyan çapulcu kadın, evladının son yolculuğunda yanına koyduğu bilyelere bile katlanılamayan Berkin Elvan’ın annesi, posteri “edep ya hu” yazılı kağıtlarla kapatılan kadın voleybolcular ve sonuçta düşündüğünü söylediği için bir başbakan yardımcısı tarafından azarlanan Leman Sam bu yeni boyutun ortak düşmanı.

Başka bir deyişle, Emrah Altındiş’in yazdığı gibi, “Soma’daki 301 işçiyi, sokakta her gün kadını, Gezi’de gençleri, Kobane’de özgürlüğü, memlekette 2 günde 40 insanımızı katleden aynı zihniyet”.

Hâlâ bir şüphesi olan, hâlâ o zihniyetin düşman bellediklerinden biri ya da diğerini kendine de düşman gören varsa, Suphi Nejat Ağırnaslı’nın Boğaziçi Ünivesitesi’nden Kobane’ye uzanan sonsuz yolculuğuna göz atmasını öneririm.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,942AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Besteci Aslıhan K

Genç bestecimiz Aslıhan Keçebaşoğlu (24) Sibelius Akademisi’ni kazandı, fakat 6 Temmuz’dan önce burs bulunabilmeli...

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

İtalyan mafya lideri Morabito, Uruguay’da hapisten kaçtı

İtalyan mafya lideri Rocco Morabito, ülkesine iade edilmek üzereyken, Uruguay'a tutulduğu hapishaneden...

Nurettin Canikli’den Şaban Vatan hakkında suç duyurusu

Giresun'un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde ölen ve ölümü aydınlatılmayan Rabia Naz'ın...

Çipras’tan Erdoğan’a yanıt: Uluslararası hukuk ve AB adına konuşuyorum

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Erdoğan'ın 'Kendine göre bir şeyler söyleyip duruyor' sözlerine...

Arzu Çerkezoğlu: Halkın iradesine saygı göstermeyenler kaybetti

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 23 Haziran seçimlerine ilişkin yazılı açıklama yayımlayarak...

Sonraki haber