Kazanırsam 1 milyon ev işçisi kazanacak

Antalya’da 10 yıl önce çalıştığı evde cam silerken düşerek ağır yaralanan ev işçisi İnal’ın açtığı hizmet tespit davası sürüyor. İnal, “5 yıldır davaya gidip geliyorum. Vazgeçmedim. Benimle birlikte bütün ev işçileri de kazanacak” diyor

Antalya’da 10 yıl önce çalıştığı evde cam silerken düşerek ağır yaralanan ev işçisi Minire İnal’ın 5 önce açtığı ‘hizmet tespit’ davasının 17’nci duruşması önceki gün görüldü. İnal, “Ev işçilerinin en temel sorunu, işçi olmalarına rağmen İş Yasası kapsamında olmamaları” dedi.

İnal, 5 Mart 2009’da çalıştığı 3’üncü kattaki dairenin salon camlarını silerken aşağıya düşerek yaralandı. İç kanama geçiren, kaburgaları kırılan İnal sigortasız çalıştığı için, hastane masraflarını ev sahibi ödedi. 15 gün sonra taburcu olan İnal, sonrasında yeniden rahatsızlandı. Akciğer ve omurilikten bir dizi ameliyat geçiren İnal, bu kez hastanede 2 ay kaldı, tedavi masrafları yeşil kart çıkarılarak karşılandı. İnal, taburcu olduktan sona 1,5 yıl yakınlarının yardımıyla yaşamını sürdürdü.

Eşi sigortasız bir işte 600 lira aylıkla çalışan İnal’ın aklına kazadan sonra dava açmak gelmedi. Minire İnal, İmece Kadın Dayanışma Derneği’nin Antalya’da gösterime sunduğu, yönetmenliğini Emel Çelebi’nin yaptığı ‘Gündelikçi’ filmini izleyince iş mahkemesinde ‘hizmet tespit’ davası açtı. Bu davayı tazminat davası takip etti. İnal, bu sırada İmece Ev İşçileri Sendikası’nın kuruluş aşamasında Antalya Temsilcisi oldu, ardından genel kurulda sendikanın yönetim kurulunda yer aldı.

Minire İnal

Vazgeçmedim, kazanacağım

Antalya 1’inci İş Mahkemesi’nde önceki gün görülen 17’nci duruşmaya, Minire İnal ve davalı avukatları ile kitle örgüt temsilcileri katıldı. Duruşma tanıkların dinlenmesi için ertelenirken, İnal adliye çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kaybolan yıllarını kazanacağını, iş kazasını da ispatlayacağını söyleyen Minire İnal, “Ev işçilerinin en temel sorunu, işçi olmalarına rağmen İş Yasası kapsamında olmamalarıdır. İşçiler için sağlanan haklardan yararlanmamaları ve bunun sonucu olarak da kendi özgün çalışma koşullarının gerektirdiği gibi sosyal güvencelerinin sağlanamamış olmasıdır” dedi.

Halen 1 milyonun üzerinde ‘ev işçisi’ olduğuna dikkati çeken İnal, “Kayıtlı ev işçisi sayısı oldukça düşük. Bugüne kadar ‘gündelikçi’ olarak tanımlanan ev işçileri, verdikleri mücadele ile ‘ev işçisi’ olduklarını kabul ettirmiştir. Ben 5 yıldır bu davaya gelip gidiyorum. Vazgeçmedim, kazanacağım. Ama benimle birlikte bütün ev işçileri de kazanacak” diye konuştu.

Tüm ev işçilerine örnek olsun

Avukat Sevgi Evren ise, “5510 sayılı yasaya göre kadın 2 gün bile çalışırsa işçidir. Haklarınızı almak için dava açın. Tanık bulabilir miyim, kazanabilir miyim diye endişeniz olmasın. Minire Hanım’ın davası tüm ev işçisi kadınlara örnek olsun. 6 Mart’ta duruşmamız var. Tüm kadınları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde Minire Hanım’a destek olmaya davet ediyoruz” dedi.

BİZİ TAKİP EDİN

360,124BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,909TakipçiTakip Et
7,952AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL