Kemal Türkler ölümünün 38. yılında anıldı

YAĞMUR ÖZTÜRK

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) kurucusu ve ilk genel başkanı Kemal Türkler, 22 Temmuz 1980 yılında İstanbul Merter’deki evinden çıktığı sırada suikasta uğrayarak öldürülüşünün 38. yılında Topkapı Mezarlığı’nda anıldı. Anmaya Türkler’in ailesi, DİSK ve DİSK’e bağlı sendikalar ve çok sayıda siyasi partinin temsilcisi katıldı. “Kemal Türkler ölümsüzdür” sloganları ve Türkler’in fotoğrafı eşliğinde yürüyen grup, mezarı başına karanfiller bıraktı.

Kemal Türkler’in kızı Nilgün Türkler Soydan, burada yaptığı konuşmada, “Böyle bir kitle gördüğüm için seviniyorum. 38 yıldır bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkürler. Belki en çok birlik olmamı z gereken zamanlardayız. Babamın da bir lider olarak birleştirici özelliğinin tekrar öne çıktığını görüyor ve çok mutlu oluyorum. Gençlerin gözündeki pırıltıdan mutlu oluğumu ayrıca ifade etmek istiyorum. Aydınlık günlere ulaşacağımıza dair umutlarımı yitirmedim” dedi.


Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu Kemal Türkler’i anarak başladığı konuşmasında şunları ifade etti: “Biz burada matem tutmuyoruz. Kemal Türkler’den aldığımız mirasın genç kuşaklara onurlu bir şekilde aktarıldığını göstermek için buradayız. Grevlerimiz yasaklanıyor, örgütlenmelerimiz engelleniyor. Grev yasaklarını ne kadar haklı olduğumuzu, Anayasa Mahkemesi de Bakanlar Kurulu’na tazminat cezası vererek göstermiştir.”
‘Devlet, sendikaları denetleyemez’

Devlet Denetleme Kurulu’nun cumhurbaşkanlığına bağlanmasını eleştiren Serdaroğlu, “Sendikaların başında kılıç sallandırılıyor. Devlet Denetleme Kurulu’nun sendikaları denetleme yetkisi yoktur. Sendikamızı size denetletmeyeceğiz. Hukuka göre sendikaları denetleme mekanizmaları farklıdır. Bu kararlılık tüm sendikalarca ortaya konmalıdır. Biz Türkler’in ilkelerini yaşatmaktan geri durmayacağız” şeklinde konuştu.
‘Yeni rejim, işçi düşmanı’

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da yeni rejimin işçi haklarına ve Türkler’in ilkelerine aykırı olduğunu vurguladı. Çerkezoğlu, şunları söyledi: “Kurucu genel başkanımız Türkler’in cezasız bırakılan katilinin suç ortağı kardeşi, yeni düzenin meclisinde oturuyor. Devleti sıfırdan kuruyoruz diyerek 150 yıllık demokrasi birikiminin ortadan kaldırılmaya çalışıldığı ve tek adam rejimine sürüklenen bir süreci yaşıyoruz. Bu düzenin hangi sınıfların yararına, hangi sınıfların zararına olacağını biliyoruz. İşçi sınıfının kazanılmış tüm haklarını ortadan kaldıran, taşeronlaşma ve güvencesizliği getiren bu düzendir. Adını koyalım, bu düzen tepeden tırnağa işçi düşmanıdır, emek düşmanıdır. Bu düzen 37. kattaki işçinin çoluğunun çocuğunun geleceği ile bir asansör vidası arasında fark görmeyen sermaye düzenidir.”

BİZİ TAKİP EDİN

359,013BeğenilerBeğen
54,865TakipçiTakip Et
1,080,410TakipçiTakip Et
7,415AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL