Anasayfa YAZARLAR Kemerleri bağlayın, iniyoruz!

Kemerleri bağlayın, iniyoruz!

Önce AKP, sonra bütün bir memleket geleceğini İstanbul’a endeksledi! İstanbul, Türkiye’nin fiili olarak % 20-25’i demek; GSMH içindeki payı da, nüfus ağırlığı da bunu söylüyor.

İstanbul’un özgül ağırlığı bu sayıların da ötesinde. Bugünün küresel dünyası ve dayattığı finansallaşma, ulus(al)-devletleri bir kenara atmasa da, finans kurumlarının çökeldiği küresel kentler, kaynak akışlarını önemli ölçüde belirliyorlar. İstanbul bir dünya kenti ve sadece kaynak dağıtım mekanizması olmakla kalmıyor, devasa büyüklüğüyle bu kaynakları yatırım olarak kendi yörüngesine çekiyor. Bakmayın o büyük projelerin siyaseten ilanına, o büyüklükte havalimanını, köprüyü, kanalı yapacaksanız, ancak İstanbul’a yapabilirsiniz.

İstanbul’un ekonomi yanında siyasette de öne çıktığını görüyoruz. Bunun söz ettiklerimiz yanında öznel nedenleri de var. “İstanbul’u kaybedersek, Türkiye’yi kaybederiz”, yukarıdaki gerçekler ışığında yapılmış bir değerlendirme kuşkusuz. Ama AKP’nin yükselişi ve Erdoğan’ın Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı katına çıkış serüveninde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemi önemli bir yer tutuyor. Öyle olunca, AKP’nin inişinin konuşulduğu şu günlerde, İstanbul’un yitirilmesinin bu inişin önemli bir köşe taşı olması kaçınılmaz!

İlginizi çekebilir:  Hurda araçta ÖTV indirimi artırıldı

İstanbul’a inişin mekânı olarak bakınca aklıma inişlerin sorun olduğu 3. Havalimanı geliyor. 3. Havalimanı’nın giderek trajikleşen gidişatı ile AKP’nin gidişatı arasında önemli benzerlikler yok mu; kalkış, uçuş ve iniş açısından?

AKP’nin yükseliş dönemleri, büyük projelerin de yükseliş dönemiydi; bu projeleri eleştirirken bize, muhalefetin kalesi olması gereken yerlerden, “büyük projeler konusuna girmeyin, halk rahatsız oluyor” diye ayarlar veriliyordu.

Duraklama ve irtifa kaybı, kopuşlarla görünür hale geldi. Cumhurbaşkanlığı’nın duvarların ardındaki saray ve yazlıklara çekilişi, AKP’nin kendi tabanından ve geniş toplum kesimlerinden kopuşunun mekânsal simgesi olarak görülebilir. Öte yandan Atatürk Havalimanı gibi mevcut kentle son derece iyi bağlantılı bir yerin, ıssızlığın ortasında bir yer için terk edilmesi kopuş hikayesinde hiç de geride kalmıyor!

Ekonominin iyi gitmediğinin sinyallerini de 3. Havalimanı’nın finansmanı yapılırken aldık. Büyük projeler, ulus-ötesi finans çevrelerinden uzun vadeli kredi bulmak için icat edildi. Abartılı garantiler aracılığıyla konsorsiyumların kredi veren kuruluşlara gidip, “bakın arkamızda devlet garantisi, verin bize 40 milyar doları” dediklerinde, kapılar yüzlerine kapandı! Ardından tıpkı şu anda döviz krizini çözerken olduğu gibi, devlet bankaları söz konusu krediyi vermek zorunda bırakıldılar.

İnişte yeni bir aşamaya geçmiş bulunuyoruz. Sadece rüzgâr nedeniyle uçakların iniş yapamaması, inince direklere toslamaları değil sorun; tıpkı AKP seçmeninin Yıldırım için beklenen düzeyde sandığa gitmemesi gibi, 3. Havalimanına inen uçak ve yolcu sayısının verilen garantilerin çok altında kalacağını hepimiz biliyoruz!

Aradaki farkı (YSK misali), garantiyi veren devlet kapatacak olsa da, görünen o ki, havalimanının durumu da AKP’nin durumu gibi iyi değil! “İstanbul’un yeni dev havaalanını işleten ortak girişim sahiplerinden bazıları, 11 milyar dolarlık hisseyi satması için aracı kuruluşlara başvurmuş” haberini veren Bloomberg, alıcı bakıldığına işaret ediyor. Süzülerek gelen krizle birlikte varlıklarda önemli bir değersizleşme yaşanacağı öngörüsünün satış kararında belirleyici olduğu kanısındayım.

Çıkış ve uçuşun parçası olanlar sert inişin parçası olmak istemiyor! Kim ne hasar alacak söylemek kolay değil. Bildiğim bir şey varsa, asıl bedeli AKP ve ayrıcalıklı şirketleri değil, onların terk edip koptukları geniş halk kesimleri ödeyecek!

Büyük projeler aleyhine şimdi konuşanlara ise söyleyeceğim şudur; keşke yıllar önce susmayıp, konuşsaydınız!

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,645AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Akşener: İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ekrem İmamoğlu'nu yeniden, bu defa daha...

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Marmara'nın doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve...

Fenerbahçe seriyi eşitledi

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinin dördüncü maçında Anadolu Efes'i 82-73...

İmamoğlu-Yıldırım canlı yayın tartışmasının detayları

23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde AKP'nin adayı...

Ertuğrul Gazi diye Engin Altan Düzyatan’ın heykelini diktiler

Yerel seçimlerde Bilecik Belediyesi Başkanı seçilen CHP’li Semih Şahin, belediyede binasındaki Osmanlı minyatürlerinin “işporta...

Darp edilen Akit TV Haber Müdürü Alan: Bizim dönemimizde bize yaptıklarına bakın

Yeni Akit TV Haber Müdürü Murat Alan, Cuma namazı çıkışı bir grup...

Ankara’da öğrenci evlerinde suya yüzde 50 indirim

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, il genelindeki öğrenci evlerinde su faturalarında yüzde 50...

İmamoğlu sandık görevlileriyle buluştu

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, sandık görevlileriyle bir araya...

Sevilla’dan Eljif Elmas için teklif: Kjaer de önerildi

Birçok kulübün peşinde olduğu Eljif Elmas için en ciddi teklif Sevilla’dan geldi.

Kızılay Başkanı, Binali Yıldırım’a oy istedi

31 Mart'ta İstanbul'u kaybeden AKP, yenilenecek olan seçimleri kazanmak için kamu kurumlarını...

Sonraki haber