Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI Kendine iyi bak!

Kendine iyi bak!

Dün kiralık işçilik ile ilgili yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasal düzenlemesi mayıs ayında yapılan yönetmelik kiralık işçi uygulamasında uyulması gereken esasları belirliyor. Kiralık işçilik, ismi üzerinde, kalıcı iş ilişkisinin zıttı. Uzun bir işsizlik dönemi sonrasında işe girmişsin. Sana bir masa vermişler, oturmuşsun. Bilgisayarın önünde, ofisteki arkadaşlarınla tanıştırılmışsın. Her şey iyi. Tam bir “oh be!” diyeceksin. Aman dur! Bunların hepsi geçici. Kalıcı olan işten çıkartılacak olma gerçeğin.

Ne bu masa, ne bu arkadaşlar, ne de bu ofis kalıcı. Sakın öyle kurulayım deme. Sonuçta bu iş senin değil! Sen buralarda geçicisin. Yerini bil! Hele iş arkadaşlarınla falan öyle sendika, örgütlenme falan. Aman! Hemen sahibini ararlar.

Sahibin yok mu? Artık biri var. Seni kiraladığına göre biri var. Adı kiralık işçi bürosu (KİB).

İşçi yaşamak için emek gücünü satmak zorunda olan kişidir. Onu da belli bir ücret karşılığında satar. Mesele artık bu işi işçi adına başka birinin yapacak olması. Senin emek gücünü kime satacağını, kaç ay çalışacağını, ücretini falan bu KİB belirleyecek!

Sen artık emek gücünü değil, çalışma iradeni satıyorsun, o da satın aldığı bu iradeyi güzel güzel kullanıyor.

Hoşuna gitmedi mi? İşsiz kalmak daha mı güzel! En azından arada bir çalışacaksın… Üstelik en güzeli işsiz de sayılmayacaksın. Ne iş yapıyorlar dersen KİB elemanıyım dersin…

Hem bu yasa milli iradenin bir ürünü. Bu yasaya senin seçtiklerin karar verdi. Geçici çalışma, taşeronluk, güvencesizlik, savaş vb. Aradığımız istikrar bu değil mi?


SGK verilerinde bile geçici çalışanların sayısı artık 3 milyonu buldu. Kayıtlısı buysa kayıtsızını siz düşünün. 2001 yılında kayıtlı sektörlerde geçici çalışanların sayısı ise 700 bindi. Geçici çalışanların oranı 15 yılda yüzde 14’ten yüzde 21’e yükseldi, sayısı 4 kat arttı.

Kölelik büroları adı verilen geçici işçilik uygulaması ile birlikte bu oranın hızla artacağına şüphe yok.

Mevsimlik tarım işlerinde, ev işlerinde, işletmenin günlük işlerinden sayılmayan hallerde geçici çalışmanın süre sınırı yok. Temizlikten bakıma, periyodik kontrole kadar bu işler sıralanabilir.

Fabrikada üretim arttı işçi alalım falan yok, 8 aya kadar işçi kiralama var. Bu durumda toplam çalışanların dörtte biri kiralanabilecek. 10 ve 10’dan daha az işçi çalıştıran küçük işletmelerde ise 5 kişiye kadar kiralık işçi çalıştırılabilecek.

İşsizlik ile geçici çalışma, işgücü piyasalarında kardeş. Türkiye’de işsizlik nedeni geçici bir işte çalışmak olanların sayısı 1 milyon, toplam işsizlerin yaklaşık üçte biri.

Darbe girişimiydi, “yurtta savaş, cihanda savaş” şiarıydı, cehenneme dönen bu güzel ülkede, işçinin emekçinin derdinden tasasından kime ne?

Suriye TOKİ, güneydoğu TOKİ, kentsel dönüşüm TOKİ. TOKİ’ler yeşersin yeter. Savaş biter TOKİ gelir. Ölen ölür, kalan sağlar bizimdir.

Barış demek suç; milli iradeye, TOKİstana ihanet. O yüzden 10 Ekim’de ölenlerimizin anısını yuhaladılar. Anmak isteyenlere saldırdılar.

İnşaatlar yükselsin. Göklere ersin. Madenler, enerji santralleri çalışsın.

Üst akıl devrede aman dikkat! Üst akıl kim? Sermaye, emperyalizm doğru. Ama unutmayın sömürü sadece dışsal bir mesele değil! Akılları yarıştırırken akıl tutulması yaşamayalım.

Biz cephede ölelim; madende, inşaatta ölelim, hakkımızı ararken ölelim, barış derken ölelim. Geçiciyiz bu dünyada öyle değil mi?

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,005AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Babacan başkanlık mı istiyor?

Bizim başkanlık sisteminin tam olarak ne olduğunu anlamak için YSK’nın İstanbul seçimi ile ilgili gerekçeli...

Yeni bir Nevin Yıldırım vakası daha

Isparta, Yalvaç’ta kendisine tecavüz eden Nurettin Gider'i av tüfeği ile öldürüp başını...

Sınır vizyonda: İnsanlar, insansılar ve hayvanlar

İki ülke arasındaki hayali çizgidir sınır. Bizle ötekileri ayırır. Ama başka sınırlar...

Leyton Orient FC: Amatör futbol candır

Leyton Orient FC… Londra’nın Fulham’dan sonra en eski takımı, 117 seneden sonra 2016-17...

İmamoğlu: İBB’de kibir ve partizanlık üzerine kurulu bir düzen var

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı...

Mağluptur bu 
yolda galip!

Yunis AlaçamSüper Lig’de geçen hafta Başakşehir’i yenerek...

Erdoğan: Bizim literatürümüzde UBER diye bir şey yoktur

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da esnaf ve sanatkarlar ile bir araya...

Endonezya’da Agung Yanardağı’nda patlama

Endonezya'nın Bali Adası'ndaki Agung Yanardağı'nda patlama meydana geldi.

İptal oyu veren YSK üyesinin eşi AKP aday adayı çıktı

İBB seçimlerinin iptali yönünde oy kullanan YSK üyesi İlhan Hanağası'nın eşi Avukat...

Selçuk Kozağaçlı’ya ‘Lawyers For Lawyers’ ödülü

‘Lawyers For Lawyers’ ödülü tutuklu Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’ya...

Sonraki haber