Anasayfa ARŞİV Kentin Hafızası Kafataslarıyla Dillenirken!

Kentin Hafızası Kafataslarıyla Dillenirken!

“İçkale’de su içmeyin dostlar,

 Bilin ki çeşmeden kan akar.

 Karacadağ’ın taşları tükendi,

 Diline özgürlük gelsin diye halkların.”*

Dîyarbekir sıkça söz edildiği üzere eski, birçok kavmin uğrak yeri ve yerleşkesi, hepsinden önemlisi de her yerleşen kavmin bir şekilde kentin taşlarına izlerini kazıyıp bir sonrakine devrettiği bir kale şehir. Yukarı Mezopotamya’nın içinde yaşayan insanlarıyla kesintisiz hayatın sürdüğü tek şehri.

Bu sebeple kentin bugünkü Kürt sahiplerinin, bütün zenginlikleri içselleştirerek geçmiş atalarıyla övünmeleri, gurur duymaları ve sahiplenmeleri boşuna değil. Yani Med, Hurri-Mitani, Asurî, Mervani, Emevi, Abbasi; özetle otuz dört kavmin varisleri olduklarını her fırsatta dile getirmeleri yabana atılacak bir vurgu olmamalı. 

Tabii ki bunlar afakî olarak havadan edilmiş laflar da değil. Bütün bu belirlemeleri, çıplak gözle sıradan bir coğrafya gezgininin el yordamı-göz kararı ile fark etmesi de mümkün. Bu mümkünatın en kadirbilir mekânı elbette eski saray bölgesi olarak anılan İçkaledir. Kenti kalkanbalığı görüntüsü şeklinde çepeçevre kuşatan 5,5 kilometre uzunluğundaki dört kapılı sekseniki burçlu tarihi kent surlarının kalkan balığının baş kısmına denk gelen bölümü kentin bütün çağlar boyunca yönetim erkinin mekân olarak kullandığı Virantepe-Hemadek höyüğünün çevresi olarak da bilinen İçkale bölgesidir. İçkale tarihi sur beldesi içinde ikinci bir sur bedeni ile çepeçevre müstahkem bir mevkide konuşlanmıştır. İçkale surlarının kentin genel ve büyük surlarına ek olarak, başta Saraykapı olmak üzere dört kapısı onaltı burcu vardır.

İçkaleye bundan yaklaşık sekizyüzyıl evvel Artuklu Hükümdarı tarafından yaptırılan ve hâla ayakta olan Artuklu kemerinin altından geçilerek girilir. Milat öncesi üçbinli yıllara dayanan beşbin sene öncesindeki Hurri-Mittani geçmişinden bugünlere kadar akıp gelen şehrin uzak kültürel hafızasının orada, Hemadek Höyüğünün altında olduğuna inanılır. Kayıtlar öyle gösterir, çünkü 1960’lara kadar yapılan arkeolojik kazılarda sekizyüzyıl evvelki sarayın mozaik zeminli havuzuna kadar izlerin bulunduğu bilinenlerden ve kayda düşendir.

Günümüzde “otomasyon” olarak dillendirilen sibernetik biliminin temelleri sayılacak İsmail Eb-ul İz El Cezeri’nin, suyun kinetik enerjisinden yararlanmak sevdası ile projelerini, hayalleri ve düşlerini hem uygulayıp hem de yazdığı çizdiği “Kitab-ül Hiyel” sekizyüz yıl evvelki düşlerin saray ortamında “otomat”larla, robotlarla gerçeğe dönüşmesinin heyecanını anlatır. Cezeri’nin, “Uygulamaya dönüşmeyen bilimin, doğru ile yanlış arasında muallâkta kaldığını gördüm” dediği ve bu nedenle robotlarını yapıp denediği yerdir Artuklu Sarayı ve İçkale…

Tabi sadece uzak kültürel hafıza değil, şehrin yakın denebilecek son yüzyıllık siyasal ve toplumsal hafızası da oradadır. 1915 Büyük Felaketinin Ermeni mağdurlarına dair karar, emir-ferman, zulüm ve toplanma mekânıdır. 1925 Şêx Saîd kıyamının hemen ertesindeki sorgulamaların ve yargılamaların yapıldığı mekândır. 1870’li yıllardan 1990’lı yılların sonuna kadar kesintisiz olarak kentin cezaevi, cumhuriyet öncesi ve sonrasında da uzunca bir süre kentin yönetim erkinin konumlandığı mekân, adliye, savcılık binaları ve cezaevinin güvenliğinden sorumlu jandarma birliğiyle birlikte İl Jandarma merkezinin bulunduğu bir merkezdi İçkale…

Milat öncesi binüçyüzlü yıllarda, yani bugünden üçbin küsur yıl evvel Asur Kralı 1. Adad Nirari’den kalma kılıcın kabzası üzerinde adı kazılmış şehrin, Amid diye. O gün bugündür bahtı, kılıçtan damlayan kanla yazılmış şehrin. Surların koyu gri kasvetli bazalt taşından kan sızmış toprağa ve sur bedenine soranlara bakmayın damlayan kan kızıllığına, kızılcık şerbeti içtim ondandır demiş şehri kadimin bazalt taşları.

Bu denli geniş ve tarifkâr bir girizgâha sebep, son birkaç yıldır bir kent kültür kompleksi olarak hizmete sunulmak amacıyla restore edilen İçkale yapılar bütününün; cezaevi duvarı ile Saint George Kilisesinin arasındaki boş alanında yapılan kazı çalışmaları esnası ve kazıların bulunan izlerden sonra devamında bu yazının yazıldığı tarih itibariyle bulunan 38 insana ait kafatası ve kemiklerinin serencamı ile ilgilidir.

Çokça ses dile getirildi. İktidar partisi vekillerinden biri Şêx Saîd döneminden kalmış olabileceğini (Şêx Saîd’in torununun basına farklı beyanına rağmen), bir diğeri de üstelik mimar olanı, heyelan sonucu cesetlerin toprak altında kalmış olabileceğini ifade ettiler. Oysa bu iki tezi de yukarıdaki anlatı çürütmeye muktedir. Birincisi, tarihi İçkale beşbin yıldan bu yana Karacadağ’ın aktif volkanken püskürttüğü lavların Dicle ile buluştuğu noktada bazalt bir taş kütlesine dönüştüğü plato üzerinde kurulduğundan çok muhkem bir mevki ve yapılar manzumesidir. Heyelan tehlikesi olabilecek bir toprak yığılması ve kayması o alan içerisinde mümkün değil. İkincisi ise çıkan kemik ve kafataslarının seksen santimlik bir kazı derinliğinden çıkıyor olması ve henüz çürüyüp ufalmayacak dirilikte olmasıdır. Yani cesetlerin üzerini örtecek kadarlık bir toprak birikintisi vardır ortada. Ve Şêx Saîd’in torunu yaptığı basın toplantısında dedesinin ve arkadaşlarının mezar yerinin Dağkapı’da, şimdiki Üniversal Özel Hastanesi ile Orduevi arasındaki bir noktada olması gerektiğini ifade ediyor.

Yetmişli yıllarda defalarca dönemin siyasi tutuklularından kimi arkadaşları ziyaret amacıyla gittiğim o kazı alanının üstünde halk arasında “çete koğuşu” diye anılan çocuk koğuşu ve yanında da kadınlar koğuşu vardı. Siyasiler de o çocuk koğuşu bölümünüm bir başka avlusundaki koğuşlarda yatıyordu. Zaten o bölüm cezaevine eklenti gibi yapılmış yarı prefabrik bir yapı görümündeydi. 12 Eylülle birlikte siyasi tutuklular “Diyarbakır Beş Nolu”ya götürüldü ve eski cezaevinin eklenti yapıları da temizlenince, şimdiki boş alan arkasındaki surlara dayandığı noktaya kadar açığa çıktı. İşte kemikler ve kafatasları doksanlı yıllarda iyiden iyiye yapılardan temizlenmiş o boş alandan çıkıyor / çıkartılıyor…

Bindokuzyüzdoksanların başında bölgede büyük bir felaket yaşandığının hem sanığı, hem tanığı, hem mazlumu, hem de mağduru olan Kürt halkı çok iyi biliyor ki; sayıları binlerle ifade edilen (kimi kaynaklara göre onyedibin) kayıplar var. Ve bu kayıpların kimilerinin, doksanlı yılların JİTEM merkezinin İçkalede olduğu gerçeğinden hareketle orada kaybedildiği, oraya götürüldükten sonra bir daha da izine rastlanmadığına dair kayıp yakınlarının ifadeleri, tanıklıkları var.

En azından son yirmi yıl öncesine kadar askerlik çağı gelenlerin askere alınma işlemlerinin yapıldığı bina, savcıların soruşturmalarını yaptığı Cumhuriyet Savcılığı, yargıçların adalet dağıttığı Adliye binası sonra da mahkûmların adalet tecelli etsin diye hapsedildiği o eski mahpusluk mekânının tam da yanıbaşında toprak altından fışkırıyor ve bulunuyor kemikler, kafatasları. Eğer o hep arzulanan ama ertelenen “adalet” tecelli edecekse o kemiklerin ve kafataslarının hangi döneme ve kimlere ait olduğunu talep etme hakkı yurttaşın, izini sürüp bihakkın bulma görevi de devletin ve kurumlarının boynunun borcudur.

İnsanların, yakınlarının evlerinden alınıp götürüldüğü sabah, evlerinden canlı giden ama tıpkı bir ölüyü uğurladıkları döneme denk düşüyor doksanlı yıllar. Araya yaklaşık yirmi yıl girdi. Kimi itirafçıların beyanlarına rağmen,  arkeolojik kazı alanında tümüyle rastlantısal bir kanal kazı çalışması sonucu kemikler ve kafatasları ortaya çıktı ve kayıp yakınlarının bekleyişleri kadar uzun süren yirmi yıllık sessizlikleri bir anda bozuldu. Kemiklerden ve kafataslarından iz sürerek yakınlarının ne zaman öldüklerini / öldürüldüklerini bilmiyorlardı ama nasıl öldürüldüklerini ve kemiklerin ve kafataslarının acaba kendi ölülerine mi ait olduğunu ve bir mezarının olabileceği beklentisi, bir de acılarıyla bekliyor şimdi kayıp yakınları…

*Dağlıyan, Bedros. Yaya Turna. Pencere Yayınları. İstanbul. Ekim 2011

 

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,942AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

İtalyan mafya lideri Morabito, Uruguay’da hapisten kaçtı

İtalyan mafya lideri Rocco Morabito, ülkesine iade edilmek üzereyken, Uruguay'a tutulduğu hapishaneden...

Nurettin Canikli’den Şaban Vatan hakkında suç duyurusu

Giresun'un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde ölen ve ölümü aydınlatılmayan Rabia Naz'ın...

Çipras’tan Erdoğan’a yanıt: Uluslararası hukuk ve AB adına konuşuyorum

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Erdoğan'ın 'Kendine göre bir şeyler söyleyip duruyor' sözlerine...

Arzu Çerkezoğlu: Halkın iradesine saygı göstermeyenler kaybetti

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 23 Haziran seçimlerine ilişkin yazılı açıklama yayımlayarak...

Diyarbakır’da silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı

Diyarbakır'da, borç- alacak nedeniyle husumetli iki grup arasında, iş merkezinde silahlı kavga çıktı....

Sonraki haber