Anasayfa GÜNCEL Kentlerin ölümü!

Kentlerin ölümü!

Bir kent ölür mü? Evet nefes aldığınız, anılar biriktirdiğiniz, sokaklarında top oynadığınız, kahvelerini, aktarlarını, meydanlarını, parklarını adım adım bildiğiniz bir kent. İyi ya da kötü tüm anılarınızın yurdu olan bir kent. İnsanları, kedileri ve köpekleri ile, sokakları ile sizin olan bir kent. Söyleyin ölür mü?

Peki siz ölü bir kent gördünüz mü?

İnsansız bir kent. Sokaklarına çıkılamayan bir kent gördünüz mü?

Kentlerin ölüm fermanı verilmiş. Bir yanda sermaye birikiminin kâr döngüsünün sokak sokak, mahalle mahalle teslim aldığı, gökdelenlerin, otobanların, alışveriş merkezlerinin, boğazda yükselen beton blokların girdabında, ormanların yüreğinden yükselen can çekişen bir kent var. Öbür yanda sokakta olmanın bile ölüm nedeni ilan edildiği, tanklarla, tüfeklerle kuşatılmış kentler.

Kapısının önüne çıktı diye keskin nişancıların hedefi haline gelen anneler, küçük çocuklar. Ölümün yükselişi bir kentte.

Yıkılmış binaların bir kokusu vardır. Canlıların çürüme kokusu ile karışmış bir koku. Beton ve ölüm kokusu. Gölcük depreminde tanıklığı olan çoktur. Savaşta tanıklığı olanların sayısı da çoğalıyor.

“Fethedilmedik tek bir yer bile kalmamalı !”. Böyle diyor olmalılar. Teslim alamadığın bir kenti, zorbalıkla almak mümkün mü?

Gezi Direnişi’nde sokak sokak, mahalle mahalle sindirilmeye çalışıldı insanlar. İstanbul’da yaşayanların önemli bir kısmı tecrübe etmiştir zulmün ne olduğunu.

Şimdi zulüm gaz bombası ile TOMA’sı ile değil, tankıyla, gerçek mermisi ile başka kentlerde hayatı hedef alıyor. Göç eden insanlar, öldürülen siviller. Zulüm ne kadar yakın.

Savaş, ölümün kara gömleği ile sokaklarda alçakça dolaşmasıdır.

Evet bir cinayetin içindeyiz ve susuyoruz öylece. Oysa bugün bir kente insanıyla, sokağıyla bunu yapanlar bu suskunlukla, biz sustukça istediği kente bunu yapabilirler. Fethetmek için ev ev girebilir. Dilek’leri öldürebilir. Yani size uzak gelen bu kâbus hiç de uzak değil.

“Dağılmış pazar yerlerine benziyor şimdi memleket” böyle diyordu Edip Cansever “Mendilimde kan sesleri” şiirinde. Evet tam da öyle.

Payınıza düşen ölüm

Bir devlet düşünün. Bu devletin bir bütçesi olsun her devlet gibi. Ve fonksiyonlarına göre dağıtsın gelirlerini. Sizin payınıza da hep kamu düzeni ve güvenlik düşsün. Kabul eder misiniz bunu?


Türkiye’de bütçeden kişi başına en çok pay alan iller hangileri biliyor musunuz? Tunceli, Ankara, Hakkâri, Kastamonu ve Artvin. “Vay Tunceli ve Hakkâri. Biliyorduk zaten. Bunlar elektriği de kaçak kullanıyorlardır zaten” diyenlerinizi duyar gibiyim. Ama durun sakin olun. Bu harcamalar sağlık, eğitim, sosyal güvenlik gibi harcamalar değil. Kamu düzeni ve güvenlik, savunma gibi harcamalar. Yani asker, polis, tank, tüfek, TOMA, gaz fişeği vb. Örneğin kamu düzeni ve güvenlik için Tunceli, Şırnak, Hakkâri ve Bingöl’de kişi başına düşen harcama ayık 100 TL’nin üzerinde. Bu miktar Ankara’da 69, Kastamonu’da 42, Artvin’de ise 50TL. Gaziantep, Şanlıurfa, İstanbul ve Kocaeli’nde ise 25 TL’nin altında. Tunceli’de kişi başına düşen kamu düzeni harcaması tek başına 14 ilin toplamına eşit. Şırnak’ta kişi başına düşen kamu düzeni, güvenlik ve savunma harcaması 178 TL iken eğitim ve sağlık harcaması 100 TL.

Evet kentler de ölüyor. Her durumun bir bayrağı vardır der Edip Cansever. Şimdi elimizde suskunluğun ve acının bayrağı var.

*İllere göre kişi başına aylık gider verileri muhasebat Genel Müdürlüğü 2015 yılı Merkezi Yönetim Kümülatif Bütçe Giderleri Aralık-Kasım dönemi ve TÜİK illere göre nüfus verileri üzerinden hesaplanmıştır.

- Reklam -

SON HABERLER

Çankaya’nın alternatifsiz olmadığını göstermek istiyoruz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Çankaya Belediyesi başkan adayı, Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ...

Zülfü Livaneli’den Alper Taş’a destek çağrısı

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

Halı sahada sakatlanmamak için ne yapmalı?

Yaz aylarının gelmesiyle beraber halı saha maçlarında sakatlanma vakaları artış gösteriyor.

Kenevir tohumunun fiyatı bin liraya kadar çıktı

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde birkaç yıl önceye kadar 30 liraya satılan kenevir tohumunun...

Hacamat yüksek lisans ve doktora programına girdi

Sülük, hacamat, hipnoz, ozon terapi gibi uygulamalar, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin...

Tunç Soyer: Üç kritik noktada trafik yer altına alınacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, kent içi ulaşım projelerini açıkladı....

Eşini ütü kablosuyla vahşice katleden erkeğe ‘tahrik indirimli’ 21 yıl hapis cezası

İzmir'in Tire ilçesinde eşini ütü kablosuyla boğup daha sonra bıçaklayarak öldüren sanığa...

Isparta’da orman yangını: 8 hektar orman yandı

Isparta'nın Sütçüler ilçesinde, şiddetli rüzgarın etkisiyle elektrik tellerinin üzerine devrilen ağaçtaki alevler,...

Lokantasında başkasının hesabını ödemeyi yasakladı

Mardin'de lokanta işleten Murat Bozdağ, hesap ödeme sırasında yaşanan tartışmaların önüne geçmek...

Apple, Netflix’e rakip olacak platformunu ‘bugün duyuracak’

ABD'li teknoloji devi Apple'ın bu akşam, Netflix ve Amazon'a rakip olacak televizyon...