Kentsel alandaki parklar suç ve şiddeti azaltıyor

ABD’nin Michigan eyaletinde uzun yıllar yürütülen araştırma çarpıcı verileri ortaya koydu. Michigan Eyalet Üniversitesi’nin sonuçlarını paylaştığı araştırmada, araştırmacılar ABD şehirlerinde, kentsel alanlarda arazinin yaklaşık yüzde 15’inin boş ya da terk edilmiş durumda olduğunu tespit ederek harekete geçti. Özellikle yoksul ve dar gelirli insanların yaşadığı mahallelerde terk edilmiş görüntü veren boş arazilerle stres ve suç ilişkisi üzerinde duruldu.

Araştırmacılar, ucuz, ölçeklenebilir ve sürdürülebilir müdahaleleri özellikle seçtiler. Bunun sebebi ise çalışmanın bir gün diğer ABD şehirlerine de uygun maliyetlerde uygulanabilir olup olmadığını göstermekti.

Ana müdahale, çöplerin toplanıp alandan çıkarılmasını, arazinin derecelendirilmesini, çim ve ağaç dikilerek park benzeri bir ortam oluşturmayı ve alanın etrafına alçak bir ahşap çit yerleştirilmesini içeriyordu.

Bu çerçevede boş alanlar derecelendirildi, çöpler ve döküntüler temizlendi. Ardından çim ve ağaçlar dikildi.


Sonuçlar üç yıl boyunca polisin suç raporları ve yakınlarda oturan 445 kişinin katıldığı anket ile ölçüldü. Tespit edilen sonuçlar şu şekilde oldu:

»Yoksulluk sınırının altındaki mahallelerde, dönüştürülen alanlarda genel suç oranı yüzde 13’ten fazla ve silah şiddeti yüzde 30 oranında azaldı.

» Etrafta yaşayanların yüzde 58’inin güvenlik kaygıları nedeniyle dışarı çıkma korkusu azaldı. Dış mekân kullanımlarında yüzde 76 oranında bir artış kaydedildi.

»Bu verilere göre boş ve yıkılmış kentsel alanlar, artan şiddet ve korkuya katkıda bulunuyor.

» İhmal edilmiş ve fakirleşmiş kentsel ortamların fiziksel bileşenleri, ucuz ve sürdürülebilir yollarla değiştirilebilir.

» İyi tanımlanmış müdahalelerde bulunarak boş alanların restorasyonuyla suç oranı ve silah şiddeti gibi kentsel sorunlar azaltılabilir.

BİZİ TAKİP EDİN

359,923BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,122TakipçiTakip Et
7,876AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL