KESK'li kadınlar Sevtap Akdağ'ın derhal serbest bırakılmasını istedi
17.02.2017 18:22 GÜNCEL

ZEYNEP KURAY - @zeynokuray
[email protected]

KESK Kadın Meclisi, 12 Şubat'ta gözaltına alınan Eğitim-Sen 8 No'lu Şube Başkanı ve KESK dönem Sözcüsü Sevtap Akdağ'ın serbest bırakılması ve keyfi uygulamalara son verilmesi için Aksaray‘daki şube binasında önünde açıklama yaptı. “Baskılar bizi yıldırmaz” sloganını atan kadınlar, erkek egemen iktidara biat etmeyeceklerini vurguladılar.

KESK Kadın Meclisi üyeleri, 12 Şubat’tan bu yana hukuksuz bir şekilde gözaltında tutulan Eğitim-Sen Şube Başkanı ve KESK dönem Sözcüsü Sevtap Akdağ’ın serbest bırakılması için Aksaray’da bulunan şube binası önünde açıklama yaptı. “Hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan Eğitim-Sen 8 No’lu Şube Başkanı Sevtap Akdağ serbest bırakılsın” yazılı pankartın ve Eğitim-Sen, KESK bayraklarının taşındığı eylemde, parasız, bilimsel, laik, demokratik eğitim için sonuna kadar mücadele sözü verildi. Sık sık, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Sevtap öğretmen serbest bırakılsın”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Sevtap Akdağ yalnız değildir” sloganlarını atan KESK Kadın Meclisi adına açıklamayı Burcu Süvari okudu.

kesk-li-kadinlar-sevtap-aktag-in-derhal-serbest-birakilmasini-istedi-246521-1.

Erkek egemen iktidarının kadınlara yönelik baskı ve dört duvar arasına sıkıştırma politikasının 15 Temmuz darbe girişiminden sonra başka bir boyut kazandığına dikkat çeken Süvari, darbe girişimi fırsat bilinip OHAL adı altında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) kadın gazetecilerinin akademisyenlerin, barış savunucularının, emekçilerin gözaltına alındığını, cezaevlerine gönderildiğini ve ihraç edildiğini hatırlattı. Tek adam rejiminin kadınlara “demokrasi ve özgürlük” olarak dayatıldığına işaret eden Süvari, bu rejime hayır diyen ve hayır diyeceğini açıklayan sendikaların, siyasi partilerin, derneklerin ihraçlarla ve keyfi gözaltılarla susturulmak istendiğini vurguladı. Eğitim-Sen 8 Nol’lu Şube Başkanı Sevtap Akdağ’ın da demokrasi adı altında yapılan bu faşizan uygulamalar kapsamında 12 Şubat günü ev kapısı kırılarak gözaltına alındığını aktaran Süvari, “Şube başkanımızın adresi belli, çalıştığı okul belli; ifade vermesi gerektiğinde kolaylıkla ulaşılabilecek bir konumdadır. Buna rağmen, evinin kapısının kırılması, gözaltına alındığına nerede olduğunu bilememek biz KESK’li kadınları öfkelendirmiştir” diye konuştu.

“Biz eğitim emekçileri kadınlar olarak başkanımız Sevtap Akdağ’ın gözaltına alınmasının aba altında sopa göstermek olduğunun farkındayız” diyerek sözlerini sürdüren Süvari, erkek egemen iktidara biat etmeyeceklerini ve karşı karşıya kaldıkları ihraç edilmelere, açığa aşınmalara, kadınlara yönelik her türlü baskıya karşı direneceklerini vurguladı.

Açıklama esnasında bir çöp kutusunun yanında bilinçli bir şekilde maytap patlatılması büyük paniğe yol açtı.