KESK’liler: AKP’ye boyun eğmeyeceğiz
13.06.2018 19:29 GÜNCEL

ZEYNEP KURAY

OHAL KHK’lerle hukuksuz bir şekilde ihraç edilen kamu emekçileri keyfi polis engelini aşarak 69 haftadır nöbet tuttukları Kadıköy Altıyolda açıklama yaptılar. “AKP’nin memuru olmayacağız”, “KHK’ler gidecek biz kalacağız” sloganını atan emekçiler, AKP’nin zulmüne boyun eğmeyeceklerini, haklı mücadelelerinden asla geri adım atmayacaklarını vurguladı.

KHK’lerle ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için İstanbul’un üç noktasında eylem yapan KESK üyesi kamu emekçileri, polisin 10 gündür alanlara getirildiği keyfi yasağı tanımadı. Açtıkları “İşimizi geri alacağız” pankartı ve taşıdıkları “ Haksız, hukusuz KHK ile ihraç edildim suçum: Çocuklar ölmesin demek” dövizlerle Eğitim-Sen 2 Nolu Şubesi’nden Altıyola yürüyen emekçilere, HDP milletvekilleri adayı Musa Piroğlu’da destek verdi. “AKP’nin memuru olmayacağız”, “Direne direne kazanacağız”, “AKP’ye boyun eğmeyeceğiz”, “KHK’ler gidecek biz kazanacağız”, “Emekçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganları eşliğinde Altıyola gelen emekçilerin önü polis tarafından kesildi.

DOĞAN: ASLA GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ

Polis engellini aşan KESK’li emekçiler adına ilk konuşma Dursun Doğan tarafından yapıldı. AKP’nin kararnameleriyle işlerinden atıldıkları hatırlatarak sözlerine başlayan Doğan, “Bizler 69 haftadır haftanın dört günü Bakırköy, Kadıköy ve Kartal işimiz, ekmeğimiz için direniyoruz. Ancak 1 Haziran tarihinden bu yana keyfi uygulamalar sonucunda alanlar bize yasaklandı. Bu yasak keyfidir; bu yasak hukuksuzdur” diye konuştu. Bugün meydanlarda haktan ve özgürlüklerden bahseden siyasal partilere “ Eğer siz bu ülkede emekçilere sahip çıkamazsanız , aldığınız oyun bizim için hiçbir kıymeti yok” diye seslenen Doğan, hak ve meşru mücadelenin bu alanlardan yürütüldüğünü vurguladı. İşleri, aşları ve çocukları için direnirken, gözaltına alındıklarını, işkencelerden geçirildiklerini belirten Doğan, “ Biz bu AKP’nin OHAL zulmünün tanıklarıyız. Biz bizzat bu zulmü yaşayanlarız. Biz bu mücadeleden asla ve asla geri adım atmayacağız. Meydanlarda olmaya, direnemeye devam edeceğiz. İşimiz, aşımız için AKP zihniyetini teşhir etmeye devam edeceğiz. AKP’nin zulmüne boyun eğmeyeceğiz” dedi.

SARI: POLİSLER SUÇ İŞLEDİ

Dursun Doğan’ın ardından söz alan ihraç edilen kamu emekçilerinden Mehmet Sarı, 68 hafta bu alanlarda emek ve onur mücadelesi verdiklerini vurguladı. “ Bize alanları yasakladılar” diyen Sarı, geçen hafta 60 kamu emekçisinin keyfi bir şekilde gözaltına alındığını hatırlattı. Gözaltılar, tutuklamalar haklı mücadelelerini engellemeye yetmeyeceğini kaydeden Sarı, “Bizleri vazgeçirebileceklerini mi sanıyorlar? Hayır biz gözaltına alınmaktan da tutuklanmaktan da korkmuyoruz. Bizim ekmek kavgası veriyoruz. Bizim kavgamız seçimlere indirgenemez. Seçimlerden sonra da ekmek kavgamızı vermeye devam edeceğiz” dedi. Kendilerini gözaltına alan polislerin açıkça suç işlediğine de işaret eden Sarı, “Güvenlik kuvvetleri direnme hakkımıza saldırarak suç işledi. Sözümü söylemekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

KEYFİ YASAKLARI TANIMAYACAĞIZ!

Konuşmalar ardından emekçiler adına açıklamayı KESK İstanbul Şubeler Platformu dönem sözcüsü Ata Esen okudu. KHK hukuksuzluğuna karşı direnmeye devam edeceklerinin altını çizen Esen, edeceklerini söyledi. Meşru eylem hattının dışında çıkmadıklarını dile getiren Esen, kamu emekçileri olarak getirilen keyfi yasakları tanımayacaklarını vurguladı.