-Reklam-
Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI KESK üyeleri: Polisler hem oruçluyuz dediler hem işkence ettiler

KESK üyeleri: Polisler hem oruçluyuz dediler hem işkence ettiler

ZEYNEP KURAY

OHAL kararnameleriyle hukuksuz bir biçimde ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda nöbet tutarken polis saldırısına uğrayan KESK üyelerinin, gözaltında darp edilip hakarete uğradıkları ortaya çıktı. BirGün’e konuşan kamu emekçileri, AKP seçim çadırından yapılan ihbar sonucunda gözaltına alındıklarına işaret ederek, ters kelepçelenerek götürüldükleri çevik kuvvet otobüsünde polislerin oruçlu olduklarını söyleyerek, kendilerine işkence ettiklerini aktardılar.


Kanun Hükmündeki Kararnamelerle (KHK) ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda tuttukları 67’inci nöbet sırasında gözaltına alınan Kamu Emekçileri Sendikası’nın (KESK) 27 üyesinin, çevik kuvvet otobüsünde işkence gördükleri ortaya çıktı. Sorgusuz sualsiz işlerinden edilmeleri yetmiyormuş gibi haklarını talep ettikleri için darp edilip hakarete uğrayan emekçiler yaşadıklarını anlattı.

AKP’LİLER İHBAR ETTİ, POLİS SALDIRDI

kesk-uyeleri-polisler-hem-orucluyuz-dediler-hem-iskence-ettiler-471001-1.

Gözaltına alınan ilk 15 kişilik grupta yer alan felsefe öğretmeni Nursel Tanrıverdi’nin darptan sağ kolunun üst tarafı mosmordu. 67 haftadır her pazartesi ve cumartesi bu meydanda direndiklerini ve uzun zamandır böyle bir saldırıyla karşı karşıya kalmadıklarını belirten Tanrıverdi, 16 Nisan referandum sürecinde de gözaltına alındıklarını ama böyle bir şiddete maruz kalmadıklarını söyledi. Partilerin seçim çadırlarının kurulduğu Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda, özellikle AKP çadırı geldikten sonra polislerin yoğun güvenlik önemleri almaya başladığını belirten Tanrıverdi, “Pazartesiden itibaren polis sürekli uyarı yapmaya, bizi taciz etmeye başladı. Müzik yayınınızı kısın, dershaneler şikayetçi dediler. Halbuki şikayetçi olan AKP’lilerdi. 2 Haziran’da tacize bir de saldırı eklendi. AKP çadırındakilerin telefonla ihbarı üzerine peşpeşe polis otobüsleri geldi. Biz pankartımızı açıp slogan atmaya başlayınca da saldırdılar” dedi. Ters kelepçelenerek ve yerde sürüklenerek gözaltına alındıklarını aktaran Tanrıverdi, götürüldükleri çevik kuvvet otobüsünde bu işkencenin devam ettiğini belirtti.

İHBAR EDEN DE İHRAÇ EDEN DE AYNI ZİHNİYET

Şubat ayında yine polis tarafından kırılan kolunun özellikle çevirilip ters kelepçelendiğine işaret eden Tanrıverdi, kendilerini desteklemek için eyleme gelen Wernicke-Korsakoff hastası Yaşar isimli belediye işçisi ve Nimet adlı bir gencin de otobüste darp edildiklerini aktardı. Yaşananların kim tarafından ihraç edildiklerini de gözler önüne serdiğini vurgulayan Tanrıverdi, “Dün bizi ihbar edip gözaltına aldıran zihniyet aynı zamanda bizi ihraç eden zihniyettir. Biz AKP’nin memuru olmadığımız için işten atıldık , şimdi de AKP çadırından ihbar edildik, AKP polisi tarafından da işkenceye uğradık. Ne olursa olsun işimizi geri almak için mücadele edeceğiz. Yüksel Caddesi’nde süren direniş gibi İstanbul’da da Bakırköy, Kadıköy ve Kartal’da direnmeye devam edeceğiz” dedi.

DİRENME HAKKIMIZI SONUNA KADAR KULLANACAĞIZ!

kesk-uyeleri-polisler-hem-orucluyuz-dediler-hem-iskence-ettiler-471002-1.

Gözaltına alınıp darp edilenler arasında Vergi Dairesi’nde çalışırken ihraç edilen KESK Büro Emekçileri Sendikası 1 No’lu Şube Başkanı Dursun Doğan da vardı. Memur iken ihraç edilen eşi Filiz Doğan ile direnen ve gözaltına alınan Doğan, meydanlarda iktidarı teşhir ettikleri için AKP’nin varlıklarından çok rahatsız olduğunu vurguladı. 2 Haziran Cumartesi günü bu rahatsızlığın geri dönüşü olarak polis saldırısının yaşandığını belirten Doğan, “Bakırköy Kaymakamlığı’nın eyleme izin vermediğini gerekçe gösteren emniyet bizi engellemeye çalıştı. Alanı terk etmeyeceğimizi söyleyince hemen üzerimize saldırdılar. 10 arkadaşımızla birlikte hepimizi işkenceyle gözaltına aldılar, araçlarda darp ettiler. AKP polisi rutin ne yapıyorsa onu yaptılar. Götürüldüğümüz hastanedeki doktorun tavrı da aynıydı. Uzaktan bakıp rapor yazdı. Yani Adli Tıp’tan polisine kadar karşımızda organize bir şebeke gibi davrandılar” dedi. Demokrasi için bu mücadeleyi devam ettireceklerini ifade eden Doğan, 4 Haziran Pazartesi günü yine nöbette olacaklarını ve direnme haklarını sonuna kadar kullanacaklarını kaydetti.

KİNDAR VE DİNDAR

Dursun Doğan’ın eşi Filiz Doğan, 67 gündür kendilerine bir şey yapmayan polisin AKP’lilerin telefon ihbarı sonucunda üzerlerine saldırdığını söyledi. Ters kelepçelenerek ve saçından sürüklenerek gözaltına alındığını anlatan Doğan, kendilerine vuran polislerin oruçlu olduklarını söylerken bir yandan da kendilerini darp ettiklerine dikkat çekti. Özellikle kadın polisler tarafından darp edilip, çok çirkin hakaretlere maruz kaldıklarına dikkat çeken Doğan, yaşananları şöyle anlattı: “Hem bizi darp ediyorlardı hem de biz orucuz diye haykırıyorlardı. Herkese hakaretler yağdıran bir kadın polis sürekli ‘Biz oruçluyuz, oruçluyuz’ diye bağırıyordu. Karşı çıktığımda bana tokat attı. Ben de ona hem insanları arkadan bağlayarak darp ettiklerini hem de orucuz dediklerini söyledim. Çok dengesiz ve insanlık dışı bir şekilde saldırıyorlardı. Ve en kötüsü bunu çok büyük bir zevkle yapıyorlardı.”

‘HAYATIMDA İLK KEZ BÖYLE ÇİRKİN BİR SALDIRIYA UĞRADIM’

kesk-uyeleri-polisler-hem-orucluyuz-dediler-hem-iskence-ettiler-471003-1.

Kamu emekçilerine destek vermek için 1.5 yıldır her pazartesi ve cumartesi meydana gelen 60 yaşındaki Ayla Özkan Mamati’de polisin darbına ve hakaretine maruz kaldı. “ Alandaki emekçilerin ablası ve annesi olarak gözaltına alındım” diyen Mamati, çok kez gözaltına alındığını ancak hayatında ilk kez böylesi kötü bir muameleye tabi tutulduğunu vurguladı. Mamati yaşadıklarını şöyle anlattı: “Gelen geçen vuruyordu. Çok kötüydü. Başörtülü bir kadın polis vardı, bize çok hakaretler etti, hem oruçluyum diyordu ,hem bize o.ospular diye bağırıyordu. Bana “ Çirkinsin bir ayağın zaten çukurda burada ne işin var” dedi . Çok ağrıma gitti. İlk defa böyle çirkin bir saldırıya uğradım.Hem kişiliğimize hem bedenimize saldırdılar. Bunun adı işkenceydi başka bir şey değil.”

“DARPTAN BAYILDIM”

kesk-uyeleri-polisler-hem-orucluyuz-dediler-hem-iskence-ettiler-471004-1.

KESK’lilere destek vermeye gelen Devrimci Gençliği Birliği üyesi üniversite öğrencisi Nimet Erben ise polisten gördüğü darptan dolayı otobüste bayıldığını anlattı. Polislerin üzerine çullanıp, boynunu sıkıp darp ettiklerini belirten Erben, “Öyle vahşice saldırdılar ki bayılmışım. Baygın halde tutulurken bile bana yardım edilmesini engellediler. Emekçilerin yoğun tepkisi üzerine ancak sağlıkçı olanlar benim tekrar kendime gelmemi sağladı” dedi. Haseki Hastanesi’nde dönüşü de aynı işkencenin sürdüğünü belirten Erben, hastane muayenesinden sonra ters kelepçeyi kabul etmedikleri için yine saldırıya uğradıklarını söyledi. Bu saldırı esnasında polislerin kafasını defalarca duvarlara vurduğunu anlatan Erben, öğrenciler olarak hangi saldırı olursa olsun ihraç edilen hocaların ve kamu emekçilerin yanına olmaya devam edeceklerini vurguladı.

- Reklam -

SON HABERLER

İzmir merkezli IŞİD operasyonu: 5 tutuklama

İzmir merkezli 3 ilde IŞİD'e yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 12 zanlıdan...

Öğrencilere ‘İsa Peygamber’ olduğunu söyleyen öğretmen açığa alındı

Antalya'nın Serik ilçesinde öğrencilerine "İsa Peygamber olduğu" iddiasında bulunan İngilizce öğretmeni görevden...

Emniyet: Kılıçdaroğlu cenazeye gideceğini bildirmedi

Ankara Emniyet Müdürlüğünden, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Çubuk ilçesinde piyade er...

Aşı karşıtlığı halk sağlığını tehdit ediyor: ABD’deki salgın 25 yılın zirvesinde

ABD'de New York başta olmak üzere birçok eyalette devam eden kızamık salgınında...

Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırının yeni görüntüsü ortaya çıktı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun asker cenazesinde uğradığı saldırının yeni görüntüleri ortaya...

TGS üyelerine indirimli kitap kampanyası

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), üye ve çalışanlarını ilgilendiren yeni bir kampanyaya imza...

Efecan Şenolsun’un 17 yıl 4 aya kadar hapsi isteniyor

Oyuncu Elit İşcan'a cinsel saldırıda bulunan Efecan Şenolsun hakkında, "Cinsel saldırı" ve...

Nisan’da kar yağdı, 82 yerleşim yerinin yolu kapandı

Van ve Bitlis'te olumsuz hava koşulları nedeniyle 82 yerleşim yerinin yolu...

Komünist Başkan Maçoğlu, gelir-gider tablosunu belediye binasına astı

Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu, 2018-2019 tarihleri arasındaki gelir-gider tablosunu belediye...

Karamollaoğlu’ndan Kılıçdaroğlu’na ziyaret

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na CHP Genel...

Sonraki haber