Keşke

Keşke bir yazıyla memleketin üzerine sinmiş yılgınlığı silip atabilsem. Keşke tam 700 haftadır kayıp çocuklarını aramaktan sormaktan vazgeçmeyen anaların kararlığı kadar sağlam bir kalemim olsa da yazdığım her satırdan bir ömürlük hayat dersi damlasa.

Keşke yazdığım tek bir köşe yazısıyla bir otel odasında, sokak ortasında ya da sabaha karşı evinin kapısının önünde bir nefret cinayetine kurban verilen bir trans kadının çığlığı duyulsa. Keşke yazıp yazıp gazeteye yollamadan önce son bir kez fikrini söylemesi için yazdıklarımı okuttuğum can dostuma bir iş bulsa, yol açsa, milyonlarca işsizin derdine derman olsa, işinden edilen, haksız yere suçlanan ve işe iade edilmeyenlere köşe yazısı hükmünde faydam dokunsa.

Keşke, hayatının son tatiliymiş gibi, krize direnir gibi, olup bitenlere kulağını gözünü kapatırcasına, masrafını dokuz eşit taksite bölüp, bir çırpıda kendini denize bırakanların rahatlaması hissini uyandırsa en azından yazdığım yazılar okuyanda. Gazeteyi, dergiyi, kitabı basacak kağıdı dolarla avroyla yurtdışından almak durumunda olan ve giderek zorlanan yazı dostlarının derdine bir derman olsa yazdıklarımda keşke.

Öyle bir yazı yazsam ki 16 yıllık iktidarın verdiği zararın ortağı, işbirlikçi, örtülü muhaliflerin üzerinden örtüyü bir çırpıda çekip alıverse yazdıklarım. İyi günleri görmek için bilenen öfkeyi diri tutsa, adaletsizliklerin karşısına bir başına dikilenlerin tek kolu kadar sağlam olsa satırlarım. Gerçeklikle ilgisini kesmiş, haber takip etmeyi bırakmış, organize kötülük kapısına dayanmadıkça kendi yarattığı hayal alemine sığınıp nefes almaya çalışanların gamsızlığına bir ufak sille olsa yazdıklarım keşke.

Çocuklarına matematik ve fen bilgisi öğretebilme sıralamasında Pakistan’ın ve Cezayir’in gerisine düşen ülkemde eğitim seferberliği başlatsa tek bir köşe yazım. Bu Pazartesi’den tezi yok yazımı okuyanlar, önce çocuklarını sonra kendilerini tarikatların, cemaatlerin tuzağından çekip kurtarsa, erkekler namusu çalıp çırpmamak, yalan söylememek olarak bellese, kadınlar az sayıda cesur hemcinsinin yürüttüğü eşit haklar mücadelesine omuz verse, kazan kaldırsa.


Yazımı okuyan kötülük edemese kimseye, ne bir kediye ne bir kuşa, köpeğe ne eşeğe ne bir ağaca ne denize ne dağa ne taşa, eli varmasa, beton dökemese toprağa. Mavi önlüklü, tulumlu, beyaz yakalı, kravatlı, döpiyesli, yazmalı, elleri nasırlı, yüzü güneş yanığı, gözleri uykulu, bacakları dermansız, çelimsiz, umutsuz, aç, borçlu tüm işçiler, gücünün farkına varsa bir yazıyla, bir araya gelip ekmeğini, hayatını çalanlarla mücadele etmenin mümkün olduğunu fark etse işçiler satır satır. Bu yazı öyle kışkırtsa ki dürüstlüğü ve cesareti, yazının etkisiyle elini vicdanına koyup, ‘üzüm gibi şarabımızı vermek için ezilmek zorunda değiliz’ dese keşke okuyan her kişi.

İlginizi çekebilir:  Odunpazarı'nda BirGün yazarları ile buluşma etkinliği

Kabahatliyim, bugüne çıkan yola taşlar döşeyen ve suçsuz insanların hayatını karartan bir romantiğin, yıllar boyunca ortaklık kurduklarınca atıldığı cezaevinden çıkar çıkmaz kaleme aldığı yazısı kadar ilgi görecek bir yazı yazamadığım için.

Kabahatliyim, para değil onur demenin, kariyer değil hayat demenin, önce benim hayatım değil önce benden daha zor durumda olanların hayatı demenin mümkün olduğunu, çıkarların değil gerçeklerin peşinde başka türlü de yaşanabileceğini yaşayarak gösterme ısrarımdan dolayı kabahatliyim.

Sosyal medyayı da televizyon ekranı kadar etkili kullanmayı öğrenen bir gurmenin menemen anketine katılan yarım milyon insandan biriyim. Menemeni soğansız yiyen yüzde 49’luk kitlenin içindeyim. Şimdi bırakın da çoğunluğun arzusuyla domatesli, biberli yumurtama soğan doğrayarak cezamı çekeyim. Evet neyse ki hala domates, biber, soğan ve yumurta alabilecek parayı bulduruyor şu kalem, şu klavye.

Kuru soğana muhtaç olmuş onca yiğit, bir gün kendilerine yapılan haksızlığın ve bu haksızlığı kimin yaptığının farkına vardığında öyle yazacaklar ki bu coğrafyanın tarihini işte o gün tüm köşe yazıları saygıyla eğilecek birlikte yazılan o son köşenin önünde.

İlginizi çekebilir:  Sağlık çalışanları büyük hekim yürüyüşü düzenledi: Yılmıyoruz, bıkmıyoruz korkmuyoruz

Haydi şimdilik kalın sağlıcakla…

BİZİ TAKİP EDİN

360,685BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,906TakipçiTakip Et
8,362AbonelerAbone

Tuvi sergisi İzmir’de

İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde, Yusuf Tuvi’nin 44 yıllık fotoğraf deneyimini yansıttığı sergi,...

Kamuya avukat dayanmıyor

Özlük haklarının yetersizliğinden yakınan kamu avukatları hızla görevlerinden ayrılarak farklı kadrolara geçiş...

MEB akla ve bilime yatırım yapıyormuş!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Malatya'da Erman Ilıcak Fen Lisesi’nin temel atma...

Eğitimde istenilen hedefler ıskalandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2015-2019 yılları arasında gerçekleştirmeyi planladığı faaliyetlerin yüzde 58’inde...

‘Amiral Gemisi’nden iktidarın teknesine…

Kısa bir süre önce el değiştirerek iktidara yakın Demirören Grubu’nun kontrolüne geçen...

SON HABERLER

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro CIA’yi ziyaret etti

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği ABD'de Merkezi Haberalma...

Premier Lig Seyir Defteri: Fulham FC, kaybederken de sevilirsin

Bir zaman önce The Guardian’da Ada futbolunun en ‘family friendly’ (aile dostu)...

“Silah yasası reformları 10 gün içinde açıklanacak”

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, silah yasası reformlarının 10 gün içinde açıklanacağını...

Türkülerimiz için çabalayacağız

MÜYORBİR Başkan Yardımcısı Belkıs Akkale, Türk Halk Müziği’nin haksız rekabet ortamı nedeniyle...

İhracatın değeri yüzde 5,5 düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 Ocak ayına ilişkin dış ticaret verilerini yayımladı. Buna...

Tuvi sergisi İzmir’de

İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde, Yusuf Tuvi’nin 44 yıllık fotoğraf deneyimini yansıttığı sergi,...