Anasayfa ARŞİV Keşke, yalnızca rüya olsa!

Keşke, yalnızca rüya olsa!

Nuh Köklü, kartopu oynarken beklenmedik ölümle karşılaştığında, “keşke, bir rüya olsa!” diyor ya, ben de “keşke, yaşadıklarımız kabuslu da olsa yalnız rüya!” olsa diyorum. Uyansak ve rüyaymış deyip rahatlayabilsek! Özgecan’ın böyle vahşice öldürülmediği; Nuh Köklü’nün pisi pisine ölüme kurban edilmediği;  her gün kadına karşı şiddetin yeni bir örneğinin yaşanmadığı; sesini biraz yükselten gençlerin tutuklanmadığı; muktedirliğe doyamayan hükümetin her gün yeni bir marifetiyle karşılaşılmadığı bir dünyaya uyansak!

Ne yazık ki, kabusları rüyada değil gerçekte yaşıyoruz; merkezinde de dayatma ve şiddet var. Mesela iktidarın gücü ve şiddeti!  Yasal düzenlemelerden gündelik hayata uzanırken, bazen, “iç güvenlik paketi”  oluyor; bazen, yolsuzluk şekline bürünüyor; bazen kindar gençlik beklentisinden tecavüze uğrayan kadının doğurmasına uzanan söylemlere dönüşüyor. Kısacası, iktidar, geleneksel kadın modeline dayanan ve kadını birey olmaktan çok anne olarak görmek isteyen zihniyetiyle, bir anlamda bunun dışına çıkan kadına yönelik şiddeti “meşrulaştırdığı” gibi, ortaya koyduğu “rol-modelle” de topluma neyin örnek alınacağını, neyin doğru olduğunu göstermekte. Bir başka deyişle, muhafazakar değerlere sürekli yatırım yapılarak kadın ataerkil topluma hapsedilirken, eril değerlere paralel biçimde, gücün ve otoritenin mutlaklığı, paylaşılmazlığı üzerine bir iktidar zihniyetiyle de zaten itaate dayalı toplum anlayışın önde olduğu muhafazakar bir toplumda bu anlayışlar daha da güçlendirilmektedir.

Meclis’te geçen gün yaşanan ibretlik kavga bile, bir yandan erkeğin fiziksel gücünün nasıl hep önde olduğunu göstermesi, öte yanda AKP zihniyetini ortaya koyması açısından önemli. Görüldüğü kadarıyla AKP milletvekilleri, kabul ettirmek istedikleri “iç güvenlik paketi “ gibi, itiraz edilmeye, güçlerine karşı çıkılmasına gelemiyorlar! Hazırladıkları yasa gibi, onlar da karşı çıkana “fiziksel şiddet” uygulamaktan kaçınmadıkları gibi, son zamanlarda emniyetin dijital verilerle oynaması gibi, “kadınlar birbirlerini paraladılar” diyerek tevatürler uydurmakta da beis görmüyorlar. Nereden baksanız, “iyi bir örnek!”

Öte yandan, itaate dayalı bu toplumda genel olarak baskı ve şiddet olduğu gibi,  kadına yönelik baskı ve şiddet de az değil. Bugün Özgecan’ın vahşice öldürülmesini ağlıyor toplum; ne kadar ağlasa, ne kadar isyan etse de az! Az, ama kadına yönelik tecavüzleri, kadına yönelik şiddeti yaşadığı ve kuşaktan kuşağa aktardığı değerlerde aramak da gerekiyor. Yalnız Özgecan değil, daha birçok kadın tecavüze uğruyor, öldürülüyor, şiddet görüyor bu toplumda; öldürülmese de, namus belasına horlanan, acı çektirilen kadın da çok! O nedenle, Özgecan’ın öldürülmesine isyan etmesine etsinler de, bu toplum, kadınla ve erkekle bütünleştirdiği değerleri de düşünmeye başlasa iyi olur, diyorum!

Ayrıca kadına yönelik şiddeti yalnız fiziksel şiddet olarak düşünüp, bu alanı daraltmak da doğru değil. Kadının karşılaştığı şiddet, evden işyerlerine kadar güçsüzlük ve itaat olarak, sövgü ve küçük görme olarak, ekonomik ve psikolojik olarak birçok türde yaşanmakta. Eşini dövmese de horlayan erkeklerin hiç az olmadığını da düşünebiliriz, işyerlerinde kadın olduğu için daha az takdir görüp daha çok yıldırılanların da…. Kanımca, silme erkek dolu partiler, sendikalar ve şirket yönetimleri bile- vitrinlik kadınları dahil-  erkek gücünün kadına dayatılması, ya da kadının “hor” görülmesi olarak düşünmek mümkün. Yani, Özgecan’a yanmak, yollara dökülüp hesap sormak hem bir hak hem bir borç; ama hakkın ve borcun öyle şiddet, ya da tecavüzle sınırlanmadığını da bilmek lazım.

Bu yüzden, Özgecan’ın babası gibi insanlara çok ihtiyacımız var. O baba, bir yandan “sevmekten başka çıkar yolumuz yok “diyor; öte yandan, kimseyi, lanetlemeden, Özgecan’ın ölümünden sevgiyi-saygıyı öğrenmeye uzanan bir mucize umuyor! Ben de, o güzel adam örnek alsak da, Özgecan’ın yarattığı yangından sevginin ve barışın, eşitlik, özgürlük ile dayanışmanın çağrılarını duyacağımız bir mucize yaratabilsek diyorum!

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,526AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump’tan tehdit: 10 gün içinde dünyadan silebiliriz ama 10 milyon insanı öldürmek istemiyorum

ABD Başkanı Donald Trump, Pakistan Başbakanı İmran Han ile Beyaz Saray'da yaptığı...

HDP’li Temelli: Çözüm istiyorsan çık Afrin’den, Afrinliler geri dönsün

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda “Onurlu barış için demokratik çözüm”...

Ceylanpınar’da patlama

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bir patlama meydana geldi.

İYİ Parti ilçe başkanına saldırı: 6 kişi gözaltında

İYİ Parti Güngören İlçe Başkanı Ayhan Kurt, bir grubun saldırısına uğradı. Kurt,...

CHP’li Gürsel Tekin: İntiharların en büyük nedeni işsizlik, kamu harcamalarını sıfırlayın

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2009-2018 yılları arasında intihar sayısının 30 bin...

Yurt dışı telefon kaydı 1500 lira oldu, ‘100 liraya kayıt’ başladı

Cep telefonlarının yurt dışı fiyatı Türkiye'ye göre oldukça uygun olması nedeniyle vatandaşın...

Akar-Jeffrey görüşmesinin ardından bakanlıktan açıklama

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bakan Hulusi Akar'ın, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi...

Babacan’ın partisini kuracak isimlere ilişkin iddia

Karar yazarı Ali Bayramoğlu, AKP'den istifa ederek yeni parti kuracağını açıklayan Ali...

Yazar Azra Kohen: Fi dizisi benim için utanç verici hale geldi

Yazar Azra Kohen, Fi dizisinin, kitabıyla hiçbir benzerliğinin bulunmayacak hale getirildiğini belirtti...

İstanbul’da orman yangını

Şile Oruçoğlu köyünde bulunan ormanlık alanda henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı....

Sonraki haber