KHK ile kapatılan TV10 çalışanları: Mal varlıklarımız TMSF eliyle peşkeş çekiliyor

TV10’un tekrardan açılması talebiyle yapılan eylemde konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin, mal varlıklarının TMSF eliyle birilerine peşkeş çekildiğini söyledi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan TV10 çalışanları, televizyonlarının açılması talebiyle her hafta sürdürdükleri eylemlerinin 65’incisini Galatasaray Meydanı’nda yaptı. Eyleme, Sanatçı Pınar Aydınlar, insan hakları savunucuları, Cumartesi insanları ve Alevi dernekleri destek verdi. “Alevilerin sesi TV10 susturulamaz” pankartının açıldığı eylemde, “Özgür basın susturulamaz”, “Hakikatin sesi susturulamaz” dövizleri taşındı. Eylemde sık sık, “Özgür basın susturulamaz”, “Alevilerin sesi TV10 susturulamaz” sloganları atıldı.

‘HİÇBİR GELİŞME YOK’

Eylemde ilk olarak söz alan TV10 Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin, 2017 yılında hak ve hukuk isteyen herkesin üzerinde baskıların katmerleşerek devam ettiğini belirterek, son bir yıl içinde TV10 çalışanlarından 3 kişinin gözaltına alındığını ve TV10 kameramanı Kemal Demir’in tutuklandığını hatırlattı. 2017 yılında yürütmeyi durdurmak için Danıştay’a dava da açtıklarını aktaran Büyükşahin, “Maalesef bir yıl dolmak üzere ama halen bu konuda hiçbir gelişme yaşanmış değil. OHAL İnceleme Komisyonuna başvurmak istedik ama başvurumuzu almadılar” dedi.


‘VARLIĞIMIZ PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR’

Televizyonlarının mal varlıklarının TMSF eliyle peşkeş çekildiğini ifade eden Büyükşahin, şöyle devam etti: “Hem bizi susturmak istiyorlar, hem de lokmalarımızla kurduğumuz varlığımızı birilerine peşkeş çekiyorlar. Son bir yıl içinde biz Alevilerin evleri yine işaretlendi. Malatya, İstanbul, Ankara ve Manisa’da işaretlendi. Bu konuda ciddiye alınır halen hiçbir soruşturma söz konusu değil.” 2018’de ezilenlerin el ele vermesi gerektiğini sözlerine ekleyen Büyükşahin, demokrasi güçleri arasında birlikteliği diledi.

Daha sonra söz alan Sanatçı Pınar Aydınlar, TV10’un sadece Alevilerin değil, ezilen halkların televizyonu olduğunu vurgulayarak, “Deyişlerimizi, şarkılarımızı, stranlarımızı özgürce söyleyebilmek için televizyonlarımızın geri verilmesini istiyoruz” diye belirtti.

Açıklama sloganlarla sona erdi.

(MA)

BİZİ TAKİP EDİN

358,991BeğenilerBeğen
54,855TakipçiTakip Et
1,080,315TakipçiTakip Et
7,409AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL