-Reklam-
Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI Kıdemi bırak, işsizliğe bak

Kıdemi bırak, işsizliğe bak

DİSK-AR’ın raporuna göre, Türkiye’de gerçek işsiz sayısı 7 milyon 552 bine, işsizlik oranı ise yüzde 22,1’e ulaştı. DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu hükümete, “Kıdem tazminatı ve BES’i bırak, işsizliğe bak!” diye seslendi

DİSK Araştırma Enstitüsü, (DİSK-AR)Türkiye İstatistik Kurumu’nca (TÜİK) önceki gün açıklanan işgücü istatistiklerini değerlendirdi. Mimarlar Odası’nda dün düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulan rapor, işsizlikteki vahim tabloyu gözler önüne serdi. Buna göre, Türkiye’de gerçek (geniş tanımlı) işsiz sayısı 7 milyon 552 bine, gerçek işsizlik oranı ise yüzde 22,1’e ulaştı. İşsiz sayısı tüm zamanların rekorunu kırmış durumda, işsizlik oranı ise 2009 krizi düzeyinde. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Dar tanımlı işsizlik önümüzdeki aylarda yüzde 16-17 civarına, işsiz sayısı ise 5 milyona yükselebilir” dedi.

KRİZDE 1 MİLYON 259 BİN YENİ İŞSİZ

Raporda öne çıkan tespitler özetle şöyle:

• İşsizlikte Türkiye rekorları kırılıyor. TÜİK’in açıkladığı verilere göre, Türkiye’de resmi (dar tanımlı) işsiz sayısı bir yılda 1 milyon 259 bin artarak 4 milyon 668 bine, resmi işsizlik oranı ise 3,9 puan artışla yüzde 14,7’e yükseldi.

• DİSK-AR’ın hesapladığı geniş tanımlı işsiz sayısı 7 milyon 552 bin, işsizlik oranı ise yüzde 22,1. Geniş tanımlı işsizlerin içinde ümidini kaybetmiş işsizler, iş aramayıp çalışmaya hazır olanlar, zamana bağlı eksik istihdam edilenler ve mevsimlik çalışanlar da bulunuyor. Geniş tanımlı işsiz sayısı Ocak 2018’de 6 milyon 402 bin olarak kaydedilmişti.

• Ekonomik kriz bir yılda 1 milyon 259 bin yeni işsiz yarattı.

GENÇ İŞSİZLİĞİNDE BÜYÜK ARTIŞ

• Geçen yılın aynı dönemine göre en fazla artış ise genç işsizliği ile genç kadın işsizliğinde gerçekleşti. Genç işsizliği Ocak 2018’e göre 6,8 puan artarak yüzde 19,9’dan Ocak 2019’da yüzde 26,7’ye yükseldi. Kadın işsizliği ise Ocak 2018’e göre 3,1 puan artarak 13,4’ten 16,5 seviyesine çıktı.

İlginizi çekebilir:  Urfa’da geçici iş izdihamı

• Krize ve işsizliğe paralel olarak işsizlik sigortası ödeneği alanların sayısında da patlama yaşanıyor. Şubat 2018’de 436 bin olan işsizlik ödeneği alanların sayısı, Şubat 2019’da 677 bine ulaştı.

İŞSİZ SAYISINDA TARİHİ REKOR

• Ocak 2019 ayı işsizlik oranları Türkiye tarihinin en yüksek işsizlik oranlarının yaşandığı 2009 krizindeki işsizlik oranlarına yükselmiş durumda. Türkiye tarihinin en yüksek işsizlik oranı yüzde 14,8 ile Şubat 2009’da gerçekleşmişti. Ocak 2019’da gerçekleşen yüzde 14,7’lik işsizlik oranı, tarihi rekora tekrar erişildiğini gösteriyor.

• Türkiye işsiz sayıları açısından ise cumhuriyet tarihi rekorunu kırdı. Türkiye tarihinin hiçbir döneminde bu denli yüksek işsizlik sayısına ulaşılmadı. 2009 krizinde 3 milyon 559 bine ulaşan işçi sayısı, daha sonra 2012’de 1 milyon 935 bine kadar gerilemişti. Ocak 2019’da işsizlik, krizle birlikte tüm zamanların rekorunu kırarak 4 milyon 668 bine yükseldi.

İSTİHDAMDA DEVASA DÜŞÜŞ

• Kriz istihdamda da büyük bir depreme yol açtı. Ocak 2018’de 28 milyon 29 bin olan toplam istihdam, krizin etkisiyle bir yıl sonra 27 milyon 157 bine geriledi. Buna göre, istihdamda yıllık gerileme 827 bin kişi oldu.

Krizin başladığı Ağustos 2018 ile Ocak 2019 arasında istihdamdaki kayıp ise 2 milyon 161 olarak gerçekleşti.

Türkiye işsiz sayıları açısından cumhuriyet tarihi rekorunu kırdı.

TARIM DIŞI İŞSİZLİK YÜKSELİYOR

• Nisan 2018’den itibaren düzenli olarak artış gösteren tarım dışı işsizlik, yaz aylarında tırmanarak eylül ayında 13,5’e, ekimde yüzde 13,6’ya, Ocak 2019’da ise yüzde 16,9’a ulaştı.

• Ekonomik kriz, tarım dışı genç ve kadın işsizlik oranlarını da tırmandırdı. Ocak 2018’de yüzde 21,7 olan tarım dışı genç işsizliği (15-24 yaş arası) Ocak 2019’da yüzde 27’ye yükseldi. Tarım dışı kadın işsizliği ise Ocak 2018’de yüzde 16,9 iken, Ocak 2019’da yüzde 20 olarak gerçekleşti.

• Sadece dar tanımlı işsizlik değil, bütün işsizlik türlerinde sıçrama yaşanıyor. Ocak 2018’e göre en fazla artış ise genç işsizliği ve genç kadın işsizliğinde görülüyor. Genç işsizliği yüzde 19,9’dan yüzde 26,7’ye, genç kadın işsizliği ise yüzde 24,5’ten yüzde 29,1’e yükseldi.

***

İŞSİZ SAYISI ŞUBATTA 5 MİLYONA ÇIKABİLİR

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, hükümete “Kıdem tazminatı ve BES’i bırak, işsizliğe bak!” diye seslendi. İşsizlik oranlarının önümüzdeki aylarda da artmaya devam edeceğini söyleyen Çerkezoğlu, şunları söyledi: “İşsizlik ödeneği alanların sayısındaki patlama, şubat ayı işsizlik verilerinin de oldukça olumsuz geleceğini bugünden gösteriyor. Dar tanımlı işsizlik önümüzdeki aylarda yüzde 16-17 civarına, işsiz sayısı ise 5 milyona yükselebilir.”

İşsizlik ateşi toplumu yakarken, hükümetin kıdem tazminatına ve işçi ücretlerinden yapılacak yeni kesintilere göz diktiğini belirten Çerkezoğlu, “Türkiye’nin sorunu kıdem tazminatı değildir, işsizliktir. Hükümeti uyarıyoruz: İşçiler kriz koşullarında giderek ağırlaşan bir yaşam mücadelesi verirken, işsizlik yangını memleketi sarmışken, kıdem tazminatına ve işçilerin cebine el uzatmanın karşısında her türlü demokratik direniş meşru bir hak olacaktır” diye konuştu.

- Reklam -

SON HABERLER

Meslek liseleri sermayeye devredilemez

Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)...

Kardeş okullar Arguvan’da buluştu

"Kardeş Okul" projesinin ikinci buluşması, 18-21 Nisan tarihleri arasında Bursa Feriha Uyar...

Amazon kadınlarının izinde

Giresun Maraton Kulübü tarafından beşincisi düzenlenecek olan ‘Runkerasus Giresun Yarı Maratonu’ pazar...

İBB Başkanı İmamoğlu: Yönetim felsefemde azınlık kavramı yok

İtalya'da yayımlanan La Stampa gazetesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile...

Metrobüste kadına cinsel saldırıda bulunan kişi gözaltına alındı

İstanbul'da, metrobüste cinsel saldırıya maruz bırakılan kadın, tacizcisini ifşa etti. Kadının çektiği...

“Gıda egemenliği ve güvenliği Tarımda Milli Birlik Projesi adı altında bir holdinge teslim edildi”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, hükümetin, "gıda egemenliği ve güvenliğinin Tarımda Milli...

Bahçeli, dağda uluyan MHP’linin arkasında: Siz de ulurdunuz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Tanrı Dağı’na giderek ‘uluyan’ Ordu Milletvekili...

“Red Light Kışı” NoAct Sahne’de izleyicilerle buluşacak

Amerikalı yazar Adam Rapp’in yazdığı “Red Light Kışı” isimli oyun 26-27 Nisan'da...

“Cinsel taciz”den ceza almasına rağmen derslere giriyor

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Ana...

Demirtaş: ‘Tweet attı’ diye hukuk profesörünü tutuklayan yargı, linç girişiminde bulunanı serbest bırakıyor

4 Kasım 2016'dan beri Edirne Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde bulunan eski HDP Eş...

Sonraki haber