Anasayfa GÜNCEL Kılıçdaroğlu: Ekonomiyi Erdoğan değil faiz lobisi yönetiyor

Kılıçdaroğlu: Ekonomiyi Erdoğan değil faiz lobisi yönetiyor

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK’te ‘Ne Oluyor?’ programında Başak Şengül moderatörlüğünde gazeteciler Şirin Payzın, Murat Çelik ve Hande Fırat’ın sorularını yanıtlıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan neden ekonomiden bahsetmiyor? Konuşacak bir şeyi yok. Berbat etmişler ekonomiyi. Neyi konuşacak? Ekonomiden konuşması lazım. 25 Haziran’dan sonra yapacağım diyor. Niye şimdi yapmıyorsun? KHK yetkin var” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK’te gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.

Sizce nasıl bir seçim atmosferi geçiriyor Türkiye?

Hangi açıdan baktığınıza bağlı. Seçim meydanları canlı özellikle Muharrem İnce’nin mitingleri son derece canlı, keyifli. Temel Bey ve Meral Hanımın mitingleri televizyonlarda çok yer almıyor. Muharrem Bey’in iyi bir rüzgar estirdiğini görüyoruz. Başarılı olacağını görüyorum. Umarım cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Muharrem İnce o koltuğa oturur.


Diğerleri biraz daha durgun geçiyor. Millet ittifakının diğer bileşenlerinin mitingleri medyada yer almıyor bu da bizi üzüyor tabi. En son Meral Akşener’in Gaziantep’te kamyonla engellenmesi bizleri son derece üzdü.”

Muharrem İnce rüzgarı esiyor. Biraz anlatabilir misiniz? Bu rüzgar nasıl bir rüzgar, anket sonuçları Muharrem İnce’nin 10 puan yükseldiğini gösteriyor. Ne diyorsunuz?

29-30 bandına görünüyor. Bu ülkede 80 milyonun cumhurbaşkanı olacağım diyenin kazanması lazım. Baştan beri söylediği şu: “Ben 80 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım” dedi. Sayın İnce dobra bir insan. Yaptığı mitinglerde bunu gösteriyor. Muharrem Bey kendisine yer vermeyen gazetecileri eleştirdi.

Başlangıçta cumhurbaşkanı adayı olarak kamuoyuna sunduğumuz zaman CHP’nin en baştan beri görüşü tarafsız cumhurbaşkanı olması lazım.

CHP rozetini çıkardığına göre ve 80 milyonu kucakladığına göre beraber mitinge çıkmamızın doğru olmadığını düşündük.

Egemen güçlerin telkinleriyle yönetiliyor Türkiye. Şunu yapacaksın diyor yapıyor bunu yapıcaksın deniyor yapıyor. Sonra özür diliyor.

12 Eylül darbe hukukundan Türk hukuk sistemi kurtulmadıkça demokratik bir parlamenter sistemi kuramayız.

Yüzde 10 seçim barajı. 2002’de yüzde 34 oy aldılar parlamentonun yüzde 65’i temsil etti. Bu mu milli iradeyi temsil etmek. Yüzde 10 seçim barajının kaldırılması için defalarca teklif verdik kabul etmediler. Seçim yasasını neden değiştirmiyoruz? Neden kadın kotası getirmiyoruz? Arzu ederiz kadınlar daha fazla görünür olur parlamentoda.

Demokratik parlementer sistemin özelliği kalıcı olması olacak. Gazi meclis diyoruz elindeki bütün yetkiyi alıyoruz bir kişiye veriyoruz. 15 Temmuz’da bu parlamento bombaların altında bütün gece görev yaptı.


Yeniden parlamenter sistemin söylediğimiz bağlamda inşaa edilmesi lazım. Anayasal değişiklikler yapılması lazım. Tek boyutlu bir olay değil bu. Belki de Cumhuriyet tarihinde ilk kez vesayetlerden arınmış yeni bir anayasa yapabileceğiz. AKP’liler de olacak MHP’liler de olacak bu yeni anayasa yapımında.

Biz hiçbir zaman eskiyi savunmadık eski parlamenter sistemide savunmadık. Şimdi diyorlar ki ‘onlar eski sisteme dönmek istiyorlar’ hayır efendim biz eskiye dönmek istemiyoruz. Bir partinin genel başkanı hakim mi tayin eder?

Restorasyon sürecinde nasıl bir yol haritasıyla şekillenecek?

Yeniden parlamenter sistemin yeniden inşa edilmesi lazım ve yeni kurumların gelmesi lazım. Bir yandan anayasa değişikliği için çalışılması lazım. İlk defa sivil anayasa imkanı doğacak.

Öbür taraftan İnce bir ekiple yola çıkacak her şeyi ben yaparım mantığıyla gitmeyecek zaten. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı bütün dünyaya ilan edilecek ona müdahale edilmeyecektir.

Ekonomi yönetiminiz açıklamanız kısa vadede piyasaları istikrar kavuşturmak için ne yapacaksanız?

Sayın İnce meydanlarda da söyledi ilk yapacağı OHAL’i kaldırmaktır. Bu en azından yargıya erişim hakkını yeniden yırttaşlara verecektir. Yargının önündeki engelleri kaldıracak dolayısıyla İnce, “Ben Türkiye’ye demkrasiyi getiren cumhurbaşkanı oalcağım” diyecektir. Merkez Bankası’nın müdahale araçlarına siyasetin müdahale etmeyeceğini bütün dünyaya duyuracağız. Enflasyon bu olsun diye hükümet tabi diyecek ama bunun araçlarına karışmayacak.

Türkiye ekonomisi tefecilere çalışıyor. Erdoğan rantiye sınıfına çalışıyor. Türkiye’nin yatırım politikasını belirleyenler müteahhitler. Erdoğan içeride farklı dışarıda farklı konuşuyor. Ülke böyle yönetilmez. Türkiye’de ekonomiyi Erdoğan değil faiz lobisi yönetiyor. Türkiye yönetilmiyor savruluyor.

Bugüne kadar AK Parti hükümetlerinin enflasyon konusunda hiçbir öngörüsü tutmamıştır.

Bir ülke yönetirse güçlenir. Türkiye güçlü bir ülke olacak. Herhangi bir vatandaş gerekirse Muharrem İnce’yi de Kılıçdaroğlu’nu da eleştirebilecek. Kimse eleştirdi diye tutuklanmayacak

Erdoğan neden ekonomiden söz etmiyor? Konuşacak bir şeyi yok. Berbat etmişler ekonomiyi. Faizler yüksek, işsizlik arttı. Kişi başına düşen milli gelir artmadı. Neyi konuşacak? Ekonomiden konuşması lazım. 25 Haziran’dan sonra yapacağım diyor. Niye şimdi yapmıyorsun? KHK yetkin var.

Erdoğan ekonomi konusunda dut yemiş bülbül gibi. CHP yatırımlara karşı deniyor. Bizim sorduğumuz soru bunları kaça yaptığın?

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,110AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Meclis kürsüsünde yalanları abaküsle saydı

Kapadokya Alan Başkanlığı kurulmasına ilişkin kanun teklifi görüşülürken İYİ Parti Isparta Milletvekili...

AKP’li başkanlar gitti israfın faturası kaldı

Politika ServisiAKP’den devralınan belediyelerin israf ve borçları...

Aynı YSK’yle, aynı koşullarda…

YSK, İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin gerekçeli kararını açıkladı ve neyin çalındığı görüldü....

CHP ‘gerekçeli kararı’ masaya yatırıyor: Haksızlıklar anlatılacak

31 Mart yerel seçimlerinde 11'i büyükşehir, 10'u il olmak üzere 263 belediye...

AKP ile MHP atamalarda da ‘ittifak’ yapıyor: Bahçeli’nin müdürünün eşi ‘daire başkanı’ oldu

Kamuda liyakati bitirme noktasına gelen AKP, tartışmalı atamalarına her gün bir yenisini...

Artvin’de Ensar Vakfı’nı protesto ettiği için yargılanan 12 kişi beraat etti

Dilan ŞahinbaşArtvin'de Ensar Vakfı'nın düzenlediği konferansı protesto...

Sabahattin Önkibar’a saldırı

Odatv yazarı Sabahattin Önkibar evinin önünde 3 kişilik grup tarafından saldırıya uğradı.

Öğrencileri darp eden okul müdürü görevden alındı

Çankırı’nın Yapraklı ilçesindeki bir ilkokulda İstiklal Marşı töreninde kürsüye çıkardığı öğrencilere şiddet...

Bursa’da işçileri taşıyan midibüs devrildi: Yaralılar var

Bursa'da, kontrolden çıkan servis midibüsü, refüjdeki direğe çarparak devrildi. Kazada, sürücünün de...

Halfeti’de gözaltına alınanların gözaltı süresi uzatıldı

Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi, Halfeti’de yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınan 20...

Sonraki haber