Anasayfa SİYASET Kılıçdaroğlu'ndan Cumartesi Anneleri'ne saldırıya tepki

Kılıçdaroğlu’ndan Cumartesi Anneleri’ne saldırıya tepki

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumartesi Anneleri’ne yönelik müdahaleye tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Bu annelerin çocuklarını kim katletti? Devletin görevi onları katledenleri bulmak. Bulmuyorsunuz, özrünüz kabahatinizden büyük ve kalkıyorsunuz bu annelerin üzerinde baskı kuruyorsunuz, copla şiddetle dağıtmaya çalışıyorsunuz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da gazeteci Baki Özilhan’ın cenaze törenine katıldı. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eylemine yönelik polis müdahalesine ilişkin soruya şöyle yanıt verdi: “Haberi duyduğumda derin bir üzüntüye kapıldım. Ne istiyor bu anneler, 700 haftadır çocuklarının mezarı nerede bunu öğrenmek istiyor. Bir anne için bundan daha haklı bir talep olabilir mi? Bu çocukların annelerini eşlerini birileri katletmiş öldürmüş yok. Mezarını bulun bari kemiklerini bize verin, bari hiç değilse mezarının başına gidip bir Fatiha, bir dua okuyup bir çiçek koyalım diyorlar.”

‘ANNELER ADINA ÜZGÜNÜM’

Cumartesi Anneleri’nin Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüştüğünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Verilen sözlerin hiçbirisi tutulmadı. Bu anneleri anlamak lazım, anneleri anlamayan bir evlat olabilir mi? Merak ediyorum, bu annelere baskı kurmak, şiddet uygulamak, copla biber gazıyla perişan etmek… İnsanda biraz vicdan, ahlak, iman, inanç bir parça olması lazım. Hiçbirisi yok bunlarda. Son derece üzgünüm. Anneler adına üzgünüm” diye konuştu.


‘BU ANNELERİN HAKLI TALEPLERİ VAR’

Gözaltında kayıplarla ilgili sorumluların bulunması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Bu annelerin çocuklarını kim katletti? Devletin görevi onları katledenleri bulmak. Siz bulmuyorsunuz, özrünüz kabahatinizden büyük ve kalkıyorsunuz bu annelerin üzerinde baskı kuruyorsunuz, copla şiddetle dağıtmaya çalışıyorsunuz. 700 haftadır bu annelerin hiçbirisi, hiçbir kimsenin canını incitmedi. Kimseye bir fiske bile vurmadı. Çünkü bunlar anne, bunların haklı talepleri var. Devlet neden vardır, adaleti sağlamak için. Bunlar ne istiyorlar adalet istiyorlar. ‘Bizim çocuklarımızı kim öldürdü’ diye soruyorlar.”

“Bir insanın gözü bu kadar kara olamaz, bir devlet bu kadar kötü yönetilemez” diyen Kılıçdaroğlu, “Dikta yönetiminde ancak buna benzer olaylar olur. Biz de boşuna ‘Dikta yönetimi var’ demiyoruz. Bütün bu olaylar bütün dünyanın gözünde Türkiye’nin itibarını sarsıyor, yazık günahtır” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Özilhan ile ilgili olarak da “Baki Bey, uzun yıllar birlikte çalıştığımız bir meslektaşınızdı. Hayatını kaybetmesi hem medya dünyası hem de bizim açımızdan büyük bir kayıp. Duayen bir gazeteciydi, Allah rahmet eylesin” dedi.

SON HABERLER

Nefret üzerine kurulan siyasete ‘dur’ demek

Son haftalarda peşi sıra açıklanan veriler Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu krizin ağırlığına...

Sağcılık yarışı

Yeni Zelanda katliamı bundan çok değil en fazla on yıl önce olsaydı,...

Akılsız akıl

Savunma mekanizmalarından en çok kullanılan akılcılaştırma olsa gerek. Seçimler yaklaşırken iktidar, neredeyse...

Bildiklerimiz bilemediklerimiz

Önce bildiklerimizden başlayalım: Yerel yöneticileri seçmek üzere sandığa gidiyoruz. Seçimlerde iki blok,...

Tepkileşim ötesi

Değerli Dünyadaşlar, Tepki ötesine geçmek dileği ile, Yeni...

Okan Buruk fark yaratıyor

Fenerbahçe haftanın açılış karşılaşmasının ilk 70 dakikasında oynanan oyuna rağmen gözlerini açık...

Ayı Parti– Bölüm 3

Ayı Parti olarak seçimlere dört patimiz üzerinde gavlaya gavlaya ilerliyoruz. Camlarınızı açın...

‘Paradise Papers’ haberlerinden dolayı yargılanan gazeteci beraat etti

"Paradise Papers" haberleri nedeniyle “hakaret ve iftira” suçlamasıyla yargılanan Evrensel’in eski Sorumlu...

Alper Taş: Beyoğlu eski renklerini alsın istiyoruz, ‘Yaşasın Beyoğlu’ diyoruz

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş, Halk TV’de Enver Aysever'in sunduğu...

Lise öğrencisi okul arkadaşını vurdu

Tokat'ın Artova ilçesinde, okul arkadaşını tabanca ile vuran lise öğrencisi gözaltına alındı.