Kılıçdaroğlu'ndan minibüsçülere: Bir kararname ile yarın arabalarınızı elinizden alabilirler
28.05.2018 12:33 GÜNCEL
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası'nda açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu burada yaptığı açıklamada, "Eğer bir hükümet tefeciye yakayı kaptırmışsa, faturayı siz ödersiniz. Yarın arabaları da elinizden alırlar. Bir kararname ile bunu yapabilirler" dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası'nda açıklamalarda bulundu. 36 bin aracın temmuz ayı itibarıyla engelli vasfına sahip olması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de bunları üretecek firma yok. Bunun ertelenmesi lazım. Minibüs esnafı bunu değiştirecekse ilk alımda KDV olmaması lazım. Cezalarla ilgili de, bu kadar ağır cezalar yapılmaz. Bunları düşünerek bir politika düzenlenmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı. "Biz sizler gibiyiz. Sizin derdinizi çözecek olan insanın, sizin hangi şartlarda kazandığınızı bilmesi lazım" diyen Kılıçdaroğlu, "7-8 saat direksiyon sallamak kolay mı? Oturacaksın sarayda, oradan ahkam keseceksin. Alın teri ile para kazanma kolay değildir. 16 yılda kaç lira faiz ödendi. Dışarıda bir grup faiz lobisine 151 milyar 35 milyon dolar ödendi. O cezalar niye kesiliyor. İçerideki faiz lobisine de 697 milyar lira ödendi. Eğer bir hükümet tefeciye yakayı kaptırmışsa, faturayı siz ödersiniz. Yarın arabaları da elinizden alırlar. Bir kararname ile bunu yapabilirler" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası'nda yaptığı konuşmadan satırbaşları şöyle:

  • Davet geldiği için hepinize teşekkür ediyorum. Hayatımın uzun bir süresinde ben de minibüse bindim. Siz hayatımızın önemli bir parçasısınız. Siz bir kamu hizmeti yapıyorsunuz. Kamu hizmeti yapanların zarar etmemesi lazım. Siyasetçilerin görevi sizlerin önünü açmaktır.
  • Değerli arkadaşlar 36.000 aracın temmuz ayı itibarıyla engelli vasıtasına sahip olması gerekiyor. Türkiye'de bunları üretecek firma yok. Bunun ertelenmesi lazım. Minibüs esnafı bunu değiştirecekse ilk alımda KDV olmaması lazım. Cezalarla ilgili de, bu kadar ağır cezalar yapılmaz. Bunları düşünerek bir politika düzenlenmesi gerekiyor.
  • İçinizden pek çok kişi 'CHP entellerin partisidir' diye düşünebilir, 'bizim sorunlarımızla ilgilenmez' diye düşünebilir. Biz sizler gibiyiz. Sizin derdinizi çözecek olan insanın, sizin hangi şartlarda kazandığınızı bilmesi lazım. 7-8 saat direksiyon sallamak kolay mı? Oturacaksın sarayda, oradan ahkam keseceksin. Alın teri ile para kazanma kolay değildir.
  • 16 yılda kaç lira faiz ödendi. Dışarıda bir grup faiz lobisine 151 milyar 35 milyon dolar ödendi. O cezalar niye kesiliyor. İçerideki faiz lobisine de 697 milyar lira ödendi.
  • Eğer bir hükümet tefeciye yakayı kaptırmışsa, faturayı siz ödersiniz. Yarın arabaları da elinizden alırlar. Bir kararname ile bunu yapabilirler.
  • Bu memlekette aradığımız tek şey huzur. Huzurun olmasının yolu, herkesin güven içinde görevini yapması. Herkes çalışacak ve üretecek. Siz hizmet üretiyorsunuz. Çiftçi tarlada buğday üretiyor. Huzur nasıl olur? Ben rahat geçinebiliyorsam memlekette huzur olur. Çiftçi kendini yakıyor mu? Yakıyor. İşsiz kendini yakıyor mu? Yakıyor. Milyarları alan adamın kendisini yaktığını duydunuz mu? Siz faiz, rantiye için çalışıyorsunuz. Alın teri ile para kazanan bir esnaf ne zaman desteklendi?
  • Bizi ayrıştırıyorlar, bizi bölüyorlar. İnsan Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır. Kimin daha fazla Müslüman olduğuna kim karar verir? Nereden biliyorsun sen? Hepimizin duyarlı olması lazım. Hepimizin komşusu, akrabası var. Huzur içinde yaşamak istiyoruz.
  • Gelişmiş ülkelerde her meslek grubunun para kazanmasına özen gösterilir. Siz Almanya'da bir caddede iki berber dükkanı varsa üçüncüsünü açamazsınız. Minibüsü, havalimanı, otobüsü planlı. Bizimde böyle olmamız lazım. Demokratik ülkelerde sivil toplum örgütü başkanı çağrılır, oturulur karar verilir. Ona göre karar alınır. Sen benim sorunu çözmüyorsan, ben de seni oradan indiririm arkadaş. Demokrasilerde kural budur. Futbol takımı gibi parti tutulmaz. Elinizi vicdanınıza koyun, sandığa öyle gidin.