Kılıçdaroğlu: Türkiye'ye dolar yağdıracağız
06.06.2018 12:43 GÜNCEL
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Denizli’de STK temsilcileriyle bir araya geldi. Burada açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın konuşmalarında Batı'yı sert bir şekilde eleştirdiğini hatırlatarak "Konuşunca Batı'yı asıyor, kesiyor sonra ayaklarına gidiyor borç istiyor" dedi

Cumhuriyet Halk Partisi CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Denizli’de STK temsilcileriyle bir araya geldi. Burada açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarında Batı'yı sert bir şekilde eleştirdiğini hatırlatarak "Konuşunca Batı'yı asıyor, kesiyor sonra ayaklarına gidiyor borç istiyor. Kendisi gidiyor sonra Mehmet Şimşek gidiyor. Dolarla borç alıyorlar. O ülkeler hemen çıkarıp vermiyor parayı. ‘Önce şartlarımızı yerine getir’ diyor. ‘Faizleri arttır’ diyor. Geliyor içeride bağırıyor ‘faiz çok yüksek’ Türkiye dünyada en yüksek faizle borç alan ülkesi. Türkiye’yi bu borç ve faiz batağından kurtarmamız gerekiyor " ifadelerini kullandı. "İlk kez CHP olarak 'Ortadoğu Barış ve İş Birliği Teşkilatı' kuracağız" diyen Kılıçdaroğlu, "Türkiye'ye dolar yağdıracağız. O nedenle sandığa giderken, oy kullanırken, düşüneceksiniz. Ön yargıyla sandığa gitme zamanı değil. Geleceği düşünerek, gidip, oyunuzu kullanın" diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun ifadelerinden satırbaşları şöyle:

Dikkat ettiniz mi bilmiyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomiden hiç bahsetmiyor. Neden bahsetmiyor. 16 yıldır ülkeyi yöneten adam ülkenin geleceği ile ilgili tek kelime edemiyor. ülkenin geldiği hazin duruma bakın. ’24 Haziran’dan sonra sonra anlatacağım’ diyor. Neden şimdi anlatamıyor? Çünkü söyleyeceği hiç bir şey yok. Çünkü ‘deniz’ bitti. Ekonomiyi düzelteceğim dese ’16 yıldır sen batırdın’ diyecekler. Bunu çok iyi biliyor. Sen 24 Haziran’dan sonra hiçbir şey açıklayamazsın çünkü 24 Haziran’dan sonra sen olmayacaksın.

"TÜRKİYE'Yİ BORÇ VE FAİZ BATAĞINDAN KURTARMALIYIZ"

Konuşunca Batı'yı asıyor, kesiyor sonra ayaklarına gidiyor borç istiyor. Kendisi gidiyor sonra Mehmet Şimşek gidiyor. Dolarla borç alıyorlar. O ülkeler hemen çıkarıp vermiyor parayı. ‘Önce şartlarımızı yerine getir’ diyor. ‘Faizleri arttır’ diyor. Geliyor içeride bağırıyor ‘faiz çok yüksek’ Türkiye dünyada en yüksek faizle borç alan ülkesi. Türkiye’yi bu borç ve faiz batağından kurtarmamız gerekiyor.

Türkiye bu duruma nasıl geldi? Dünyada planlama diye bir şey var. Ülkeler 50 yıl 100 yıl sonrasını hesap ederek hareket ediyorlar. Biz Devlet Planlama Teşkilatını kapattık. Önümüzü göremiyoruz. Sandığa giderken nasıl bir gelecek istediğimizi düşünerek oy kullanacağız.

"BİZ DEMOKRATİK PARLAMENTER SİSTEM İSTİYORUZ"

Eski sisteme dönmek istemiyoruz. 12 Eylül darbe hukukunun getirdiği bir sistemdir. YÖK vardır. Lider sultası var. Biz yüzde 10 seçim barajının kalktığı, gençlerin, kadınların daha fazla yer aldığı bir Meclis istiyoruz. Biz demokratik parlamenter sistem istiyoruz.

'Türkiye tarımdan çıksın, ekmesin' diye telkinde bulunuyorlar. Çiftçinin, sanayinin, hizmet sektörünün önemini vurgulamak için söylüyorum bunları. Tarımla teknolojinin buluşması lazım. Yoksa sağlıklı verim elde edemezsiniz. Bizim dışımızda bunları bu kadar açıkça ortaya çıkan başka bir parti yok.

"DIŞ POLİTİKADA PROJE ÜRETEN TEK PARTİYİZ"

Şimdi bilişim çağındayız eğer bu çağı yakalayamazsak sanayi devrimini yakalayamayan Osmanlı İmparatorluğu gibi oluruz.

Dış politika konusunda proje üreten tek partiyiz.

Suriye alt yapısı kablosu niye Amerika'dan Kanada'dan gidiyor niye Denizli 'den gitmiyor.

Türkiye'ye dolar yağdıracağız. Ön yargıyla sandığa gitme zamanı değil. İşçisi, memuru, sanayicisi lokantacısı, herkesin sandığa gitme zamanı.

Çiftçinin borcunu tamamen sileceğiz.

TÜRKİYE ÜRETTİĞİ ZAMAN GÜÇLÜ OLUR

Sayın Erdoğan, her şeyden söz ediyor, ekonomiyle ilgili tek cümle yok. Neden ekonomiden söz etmiyor? 'Efendim, 25'inden sonra yapacağız'. Ne yapacaksın? 25'inden sonra olmayacaksın ki neyi açıklayacaksın? Şimdi açıkla da millet öğrensin. Neden açıklamıyor? Deniz bitti de ondan. 'Ne söyleyeceğim?' diyor. 'İşsizliği azaltacağım' dese kendisi çoğalttı. 'Üretim ekonomisine geçeceğiz' dese beton ekonomisini kendi kurdu. 'Çiftçiyi mutlu edeceğiz' dese onları kendisi mutsuz etti. 16 yıldır ülkeyi yöneten kişinin, geleceğe yönelik tek cümlesi yok. 16 yıl ülke yöneteceksin, geleceğe yönelik tek cümle kuramayacaksın. Bu kadar hazin bir tablo ile karşılaşmadık. Üretim ekonomisine geçeceğiz. Türkiye ürettiği zaman güçlü olur.

Sağlıklı planlama olabilseydi Türkiye üretim ekonomisini kaybetmezdi. 2013 yılında Güney Kore'de bir firmanın elde ettiği patent sayısı, Türkiye tarihindeki tüm hükümetlerin elde ettiği patent sayısının 15 katı. Dünyadaki hızla değişime bakıyor musunuz? Sandığa giderken, neleri düşünmemiz gerekiyor düşüyor musunuz? Nasıl ve kimin için oy kullanacağız, nasıl bir gelecek tasavvur ediyoruz, tercihimizi nasıl yapacağız? İnsanoğlu tekerleği 3 milyon yılda buldu, bugün her saniyede milyonlarca buluş var. 50 yıl sonrasını düşünmüyorsanız siz ülkenizi sağlıklı yönetemezsiniz gelir başka güçler yönetir. Bize telkinde bulunuyorlar 'Türkiye tarımdan çıksın, Türkiye ekmesin'. Batının egemen güçleri kendi aralarında yarışıyorlar. Tarımı terk etme gibi bir sürecin içine sokuluyoruz. Nohut, mercimek, bakla, pamuk, canlı hayvan, et, saman dışarıdan.

KENDİ BÖLGEMİZDE BARIŞ İSTİYORUZ

Kendi bölgemizde barış istiyoruz. Terörü sonlandıracağız, egemen güçlerin istedikleri gibi at oynatmasına izin vermeyeceğiz. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Üstelik o bölgeyle bizim tarihsel ilişkimiz var. İnanç benzerliğimiz var. Akrabalıklarımız var. Neden kavga ediyoruz? Egemen güçlerin oyununa geliyoruz. İlk kez CHP olarak 'Ortadoğu Barış ve İş Birliği Teşkilatı' kuracağız. Türkiye'ye dolar yağdıracağız. O nedenle sandığa giderken, oy kullanırken, düşüneceksiniz. Ön yargıyla sandığa gitme zamanı değil. Geleceği düşünerek, gidip, oyunuzu kullanın.

Türkiye'de 1923- 2002, 79 yılda 713 milyar dolar harcanmış, 2003 ile 2014 yılları arasında ise 2 trilyon 94 milyar dolar para harcandı. Ne oldu? Karakaya gibi baraj mı yaptılar, Atatürk Barajı mı yaptılar? Telekom gibi şirket mi kurdular? Köprü yaptılar, yol yaptılar. Eyvallah. 'Ya arkadaş bu köprüyü kaça yaptın?' diye sorunca 'Bak gördün mü CHP köprüye yola karşı' diyorlar. Köprü yapmayan iktidar mı var? Sorun harcadığın her kuruşun hesabını vereceksin. Cebinden yapıyorsun eyvallah ses çıkarma. Milletin parasını harcıyorsan demokrasilerde her kuruşun hesabını vereceksin

4 YIL İÇİNDE TÜM SORUNLAR ÇÖZÜLÜR

Para yok' laflarını bırakın. Türkiye, zengin bir ülke. Her kuruşun hesabı verilir. 4 yıl içinde tüm sorunlar çözülür. Biz enkaz edebiyatı yapmayacağız. Biz büyük değişimi ve dönüşümü yapmak istiyoruz. Biz eğitim sistemini tepeden tırnağa değiştirmek istiyoruz. İmam hatipleri niye kapatalım? İmam hatipleri, ilahiyat fakültelerini açan biziz. Sanki onlar açmış, biz kapatacağız. Çocuk hangi okula giderse gitsin en iyi eğitimi alsın. Her mahallede kreş açacağız. 10 binlerce çocuk aç karnına okula gidiyor. Sabah kahvaltılarını okulda öğretmen ve arkadaşlarıyla yapacak çocuklar, öğle yemeklerini de okulda yiyecek. Sabah gidecek, akşam servisle eve dönecek. Atama bekleyen 180 bin öğretmeni 1 yıl içinde atayacağız. Eğitime önem vermeyen bir ülkenin geleceği yoktur. Anne, çocuğunu hangi okula göndereceğini bilmiyor. Hangi sınavlara gireceği belli değil. Yarış atı gibi, bırakın çocuklar çocukluklarını yaşasın. Düşünsün, sorun çözme kapasitelerini geliştirelim. Öğretmenler için özel bir düzenleme yapacağız. Öğretmenlik meslek kanunu çıkaracağız. Hiçbir öğretmen yoksulluk sınırının altında aylık almayacak. Tüm öğretmenler kadrolu olacak. Öğretmenler Günü'nde 1 maşa ikramiyesi olacak. Hakimler için ayrı kanun var, devlet memurları için ayrı kanun var. Öğretmenleri toplumun en saygın kişileri haline getireceğiz.