Anasayfa GÜNCEL Kılıçdaroğlu: Türkiye'nin kalkınma planı yok

Kılıçdaroğlu: Türkiye’nin kalkınma planı yok

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin 1 Ocak 2019'dan beri kalkınma planı olmadığını belirterek, "Bir devlet plansız yönetilir mi? Türkiye yönetiliyor" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kırklareli’de STK, sendika temsilcileri ve muhtarlarla buluşmasında konuştu. Kılıçdaroğlu, ”Türkiye’nin kalkınma planı yok. 1.1.2019’dan itibaren Türkiye’nin kalkınma planı yok. Bir devlet plansız yönetilir mi? Türkiye yönetiliyor” dedi.

“Hani Türkiye uçuyordu? diye soran Kılıçdaroğlu, “Uçan yabancı ülkelerin çiftçileri oldu. Bütün Avrupa kavga ediyor 82 milyonluk Türkiye’yi kim doyuracak diye” ifadelerini kullandı.

Belediye başkan adaylarına da seslenen Kılıçdaroğlu, “Hiçbir işçinin memurun işine son vermeyeceksiniz. Herkesi kucaklayacaksınız. Esnafı ziyaret edeceksiniz. Belediye başkanı seçilip sırça köşkte oturmayacak belediye başkanı” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

”Nohut getiriyoruz. Niçin? Şimdi 200 bin ton patates getireceğiz. Niçin? Yer mi kalmadı? Patates ekecek alan mı kalmadı? Bir ülke düşünün tek başına 17 yıl yönetiyor ama nasıl oldu da bu noktaya geldik? Hepimizin düşünmesi lazım. Hepiniz kanaat önderisiniz eyvallah. Yarın ne olacağını kim biliyor? Erdoğan dahil hiç kimse bilmiyor. Türkiye’nin kalkınma planı yok. 1.1.2019’dan itibaren Türkiye’nin kalkınma planı yok. Bir devlet plansız yönetilir mi? Türkiye yönetiliyor. Başka örneği var mı? Afrika’nın az gelişmiş ülkelerini bilmiyorum ama başka bir ülke yok. 2019 Türkiye plansız.

”KİŞİYE BAĞLI HİZMET KAVRAMI DOĞRU DEĞİLDİR”

Kişiye bağlı hizmet kavramı doğru değildir. Aksi halde dünya dururdu. Dünyanın gelişmesi değişim üzerine inşa edilmiştir. Belediye başkanı arkadaşlarımdan şunu bekliyorum seçildiğiniz andan itibaren hiçbir ayrım yapmayacaksınız belde halkında. Herkese hizmet götürülecek eşit. Ama bir mahalle yoksulsa oraya pozitif ayrımcılık yapılacak. Harcanan her kuruşun hesabını millete yani size verecek.

”SİYASETTE YENİ BİR ALAN AÇMAMIZ LAZIM”

Hesabını vermezseniz siz geçmişinizde kara bir leke bırakmış olursunuz. Mal varlığımız meydanda harcamalarımız da meydanda. Örneğini veririm metro yapıyor 3 büyükşehirimiz İstanbul Ankara İzmir. İzmir metronunun kilometresini 50 milyon lira ile yapar Ankara 100 milyona İstanbul 150 milyona yapıyor. Niçin? Metro ise metro. Makine aynı makine. 50 milyonluk bir iş nasıl oluyor da 100 milyon liraya 150 milyon liraya bitiriliyor? Çalınan kimin parası? Halkımızın parası. Siyasette yeni bir alan sayfa açmamız lazım.

”HALKTAN KOPMADIK, SARAY MERAKIMIZ YOK”

Belediye başkanı olduğunuzda hiçbir işçinin memurun işine son vermeyeceksiniz. Herkesi kucaklayacaksınız. Esnafı ziyaret edeceksiniz. Belediye başkanı seçilip sırça köşkte oturmayacak belediye başkanı. Belediye başkanı ayda bir kasaba bakkala uğramalı.

”DÜNYA MARKASI OLAN TÜRK TÜTÜNÜNÜ BİTİRDİK”

Üretimden söz ettim. Yakınsınız komşumuz var Yunanistan 2018 yılında Yunanistan’dan 115 milyon dolarlık pamuk ithal ettik. 2018’de 28 milyon dolarlık buğday ithal ettik. 13 milyon dolarlık da tütün ithal ettik. Dünya markası olan Türk tütününü bitirdik Yunanistan’dan ithal ediyoruz. Üretmezseniz beka sorunu çıkar. STK’lara sendikalara muhtarlara esnaf ticaret odalarının başkanlarına bir gerçeğin altını çizerek sözlerime son vereceğim. Bir ülke özelleştirme yapıyor olabilir dersiniz ki Etibank’ı satacağım ne demek bankacılık madenleri satacağım dersiniz satarsınız. Ama bir devlet kendi silah fabrikalarını yabancı bir orduya satmaz. Bunun dünyada örneği yoktur. Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’ndan söz ediyorum 25 yıllığına Katar ordusuna satıldı. Tıpkı Telekom gibi. Gitti krediyi bizim bankalardan aldı Telekom’un karını aldı yurtdışına götürdü kredinin ödemesine gelince ödemiyorum dedi. 3 banka mecburen sineye çektiler. Bedava uçak verdikleri için mi satıyorsun? Yarın kapatsa orayı ne diyeceksiniz?

”BÜTÜN AVRUPA KAVGA EDİYOR TÜRKİYE’Yİ KİM DOYURACAK DİYE”

17 yılın sonunda geldiğimiz noktadır bu. 17 yıl önce biz soğan patates pamuk buğday mı ithal ederdik? Ortadoğu’yu besliyorduk biz. Hani Türkiye uçuyordu? Uçan yabancı ülkelerin çiftçileri oldu. Bütün Avrupa kavga ediyor 82 milyonluk Türkiye’yi kim doyuracak diye. Hollanda, Almanya, Fransa diyor ben doyuracağım. Rekabet ediyorlar. Çünkü Türkiye’de üretimi bitirdiler.”

- Reklam -

SON HABERLER

Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın yeni reklamı yayınlandı

CHP'nin Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın yeni reklam filmi yayımladı.

İsrail’den, Gazze’ye hava saldırısı

İsrail jetleri Gazze’deki Hamas hedeflerini vuruyor. İsrail Başbakanı Binyamin...

AB’den Nike’a para cezası

AB, Nike'ı lisanslı ürünlerinin sınır ötesi satışlarını sınırlandırdığı gerekçesiyle 12.5 milyon avro...

Karlov suikastı davasına yarın devam edilecek

Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesine ilişkin Fetullah Gülen'in de aralarında...

Çin’de ‘518 milyon yıllık’ binlerce fosil bulundu

Bilim insanları, Çin'in Hubei eyaletinde bir nehir kıyısında yaklaşık 518 milyon yıllık...

Alper Taş aleyhine yalan dolu bildiriler dağıtan provokatörlerin eşkâli belirlendi

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın kazanma ihtimali güçlendikçe rakipleri kirli...

CHP: Adaylıklara onay verildi, söylenenler yargısız infaz

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Başta AK Parti...

AKP’li Burhan Kuzu sahte bildiri paylaştı, sosyal medya dalga geçti

AKP'li Burhan Kuzu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) adına basılan sahte bildiriyi sosyal...

10 soruda sosyal güvenlik sisteminin gelir-gider dengesini kim bozdu?

Dr. Ergün Demir / Dr. Güray Kılıç Her...

Aracını otobanın kenarına çeken sürücü ölümden son anda kurtuldu

Çin'in Zhejiang bölgesinde şarjı biten elektirikli otomobilini yolun kenarına çeken 18 yaşındaki sürücü, ölümden...