Anasayfa GÜNCEL Kılıçdaroğlu'na saldıranlara destek olan okul müdürüne büyük tepki: Çocuklarımız bu zihniyete teslim...

Kılıçdaroğlu’na saldıranlara destek olan okul müdürüne büyük tepki: Çocuklarımız bu zihniyete teslim edildi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saldıran AKP'li Osman Sarıgün'e "Osman Dayı" diye hitap eden, Kadir Mısırlıoğlu hayranı okul müdürü Ayşe Çevik'e sosyal medyada büyük tepki gösterildi. CHP'li Altıok da müdüre tepki göstererek, "AKP iktidarında çocuklarımız maalesef bu zihniyete teslim edildi." dedi

İzmir’de Çiğli Selim Diniz İlkokulu Müdürü Ayşe Çevik’in, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na saldıranlardan olan ve gözaltına alınan AKP’li Osman Sarıgün’e “Osman Dayı” diye hitap etmesi ve “Osman Dayı’yı savunmak için 800 avukat gönüllü olmuş, gurur duydum” iddiasını ileri sürmesi tepkilere neden oldu. Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Ayşe Çevik hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

CHP Parti Meclisi üyesi ve eski CHP Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, Müdür Ayşe Çevik’e tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Akatlı, “İzmir Çiğli’de bir ilkokul müdürü… Özünde barış, kardeşlik ve demokrasiye yapılan saldırı için ‘gurur duydum’ diyor, Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı fesli meczuba ‘uzun ömürler’ diliyor. AKP iktidarında çocuklarımız maalesef bu zihniyete teslim edildi.!
Çocuklarımıza aydınlık bir gelecek bırakmak için mücadelemiz hiç bitmeyecek. Bilimçle laik bilimsel ve demokratik eğitim hakkını savunmaya devam edeceğiz.” dedi.

BirGün’ün olayla ilgili haberinin ardından, Facebook ve Twitter kullanıcıları da müdür Ayşe Çevik’e büyük tepki gösterdi.

Haber paylaşımına yapılan yorumlardan bazıları şöyle:

  • “Şiddet kimden gelirse gelsin kime gelirse gelsin bunu kabul etmek savunmak insanlığa yakışmaz. Hele böyle bir makamda olan birinin bunu normaldir gibi, övermiş gibi görmesi bulunduğu makama da hakareti bu makamda oturandan her türlü kötülüğün herkese gelmesi muhtemeldir, suç işlemektedir”
  • “Lafı uzatmaya gerek yok. Bunları tanıyoruz. Çocuklarımızı zehirlemelerine seyirci kalınmamalı. Başta müdürlük yaptığı okuldaki veliler, sonra Çiğli’deki veliler bir araya gelip, bu linççi müdür ve benzerlerine karşı nasıl mücadele edeceklerini konuşup harekete geçmeli. Bunlardan her yerde bulmak mümkün. Çocuğunu alıp başka okula versen orada da çıkar başka bir linççi. O yüzden laik, bilimsel, demokratik bir eğitim isteyen tüm veliler okul okul, ilçe ilçe örgütlenmeli.”
  • “O koltuğa oturmak için kaç mülakatta torpil yapmışlardır. O da şimdi karşılığını böyle veriyor.Bu kadın çocuklara şiddetin kötü olduğunu mu öğretecek? Okulda kavga eden çocuklara bu mu doğru yolu gösterecek? Bunun yönettiği okulda huzur olabilir mi?”

KADİR MISIRLIOĞLU HAYRANI ÇIKTI

Öte yandan Müdür Ayşe Çevik’in Kadir Mısıroğlu hayranı olduğu da ortaya çıktı. Facebook hesabında, 16 Nisan’da Kadir Mısıroğlu’nun fotoğrafını ve sözlerini paylaşan Çevik’in, Mısıroğlu’na uzun ömürler dilediği görülüyor.

VELİ-DER’DEN SUÇ DUYURUSU

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) İzmir Şubesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu saldıran AKP’li Osman Sarıgün’e “Osman Dayı” diye hitap eden Çiğli Selim Diniz İlkokulu Müdürü Ayşe Çevik hakkında suç duyurusunda bulunuyor.

Veli-Der İzmir Şube başkanı Turan Özüçelik, Ayşe Çevik hakkında “kamu kurumlarının tarafsızlığı ilkesine aykırı davranmak”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” ve “suç ve suçluya övmek” suçlamaları ile yarın İzmir Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Turan Özüçelik, Ayşe Çevik’in şiddeti “makul ve meşru” gösteren bir tutum sergilediğini belirterek, “İzmir Çiğli’de Selim Diniz İlkokulu Müdürü Ayşe Çevik, sosyal medya hesabında, belli bir siyasal görüşe ve partiye olan ‘taraftarlığını’ açıkça ortaya koymakta herhangi bir sakınca görmemiş; bir siyasi parti liderine uygulanan şiddeti destekleyen ifadeler kullanmış; şiddeti ‘makul ve meşru’ gösteren bir tutum sergilemiştir” dedi.

Müdür Ayşe Çevik’in görevden alınmasını da istediklerini belirten Özüçelik, kamu kurumlarının ve bu kurumların yöneticilerinin “tüm siyasi görüş ve kurumlara” eşit mesafede ve tarafsız olması gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Kaldı ki bir okulda, çocuklarımızı emanet ettiğimiz eğitim kurumlarında yönetici olanların, bu konuda çok daha fazla dikkatli olmaları gerekirken, çocukların algı ve kavrayış dünyalarını alt üst edecek ‘siyasi taraftar’ kimliği sergilemeleri çok daha tehlikeli, kutuplaştırıcı ve ayrıştırıcı bir nitelik taşır. Çocuklar için, öğretmenleri ve okullarının yöneticileri, ‘partizanlık yapan figürler’ değil; bilimin, aydınlık bir geleceğin, mutluluğun tüm çocuklar için eşit ve ulaşılabilir olduğu bir ülke kurmak için çalışan ‘örnek alınacak’ insanlardır! Bu okul müdürünün gösterdiği tutum ve davranış ise, bu mesleğe ve işgal ettiği makam ve unvana hiç yakışmayan bir ‘partizanlık’ niteliği taşımaktadır.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,520AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump: İran’ın CIA raporu yalan

İran’ın, CIA adına casusluk yaptığı belirtilen 17 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili açıklamasına...

CHP’den Burhan Kuzu’ya ’15 Temmuz’ yanıtı

CHP Milletvekili Muharrem Erkek, AKP'li Burhan Kuzu'nun, "FETÖ'cülerden aldığı izinle tankların arasından...

LGS’de boş kontenjanlar ve taban puanları açıklandı

LGS'de boş kontenjanların ve taban puanlarının açıklandığı duyuruldu.LGS...

Instagram’dan Van Gölü Ekspresi paylaşımı

Van Gölü Ekspresi'nin, Ankara-Tatvan-Van seferi sırasında çekilen bir fotoğrafı Instagram’ın resmi hesabından...

Yılmaz Güney Sahnesi sezonu rekorla kapattı

Ankara Çankaya Belediyesi'nin yeniden yaptığı Yılmaz Güney Sahnesi, 2019 yılı sanat sezonunda...

Akşener: Bakanlık teklifi dedikodusunu çıkaranlar AK Parti içindeki bir grup

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kendisine yönelik bakanlık teklifi edildiği iddialarına ilişkin...

İran el koyduğu İngiliz tankerinden fotoğraflar yayınladı

İran'ın "Denizcilik kurallarına uymadığı" gerekçesiyle Hürmüz Boğazı'nda el koyduğu İngiliz tankerine ilişkin...

CHP’li Öztrak: İktidar kendi içindeki çatlamanın hızlanmasından korkuyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak,...

Interpol, Salih Müslim ve 144 kişiye istenen kırmızı bülten talebini reddetti

Ankara Güvenpark’taki patlama nedeniyle haklarında dava açılan aralarında...

Antik kentteki tüm çöp kovaları çalındı

Mersin'in merkez Mezitli ilçesinde, Soli Pompeiopolis Antik Kenti yanındaki Sütunlu Cadde'ye belediye ekiplerince...

Sonraki haber