Anasayfa SİYASET Kılıçdaroğlu'ndan KHK’li başkanlar yorumu: Türkiye’yi bu ayıptan kurtarın

Kılıçdaroğlu’ndan KHK’li başkanlar yorumu: Türkiye’yi bu ayıptan kurtarın

Seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, YSK’ye seslendi. Kılıçdaroğlu, “KHK ile görevlerinden olanların seçime girmesine siz izin verdiniz, mazbatalarını verin” dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) seslenerek “KHK ile görevlerinden olanların seçime girmesine siz izin verdiniz. Sizin mazbataları teslim etmeniz gerekiyor. Aksi halde büyük bir ayıba imza atmış olursunuz” dedi.

Seçim ve sonrası yaşananları değerlendiren Kılıçdaroğlu, “İstanbul’da mazbatasını Sayın Ekrem İmamoğlu aldı. Elbette zorluklar var ısınma dönemi var. Biz ve belediye başkanlarımız makamlarına oturdukları gün neyi yapacaklarını çok iyi biliyorlar. Bu başarı o kentte yaşayan bütün yurttaşların ortak başarısıdır. Birlikte yaşayacaksak huzur içinde yaşamalıyız” dedi.

“Bursa içimde bir yaradır. Orada eksiğimi hatamız var” diyen Kılıçdaroğlu, “Asıl görevimiz bundan sonra başlıyor. Belediye başkanlarımız bir partinin değil artık o kentin belediye başkanlarıdır” dedi.

Belediyelerde asgari ücreti 2200 TL yapacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Türkiye yerel yönetimlerde daha hakkaniyetli bir sürece evrilmek zorundadır. Belediye yönetiminde partizanlığı değil liyakatı esas alacaklardır. Belediye başkanlarımızın önüne 10 maddelik ana temel ilkeler koyacağız” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir:  CHP, 100’üncü yılda Samsun’da: Cumhuriyet’i geriletme çabasına 'dur' diyelim

MAZBATAYI VERMEMEK DOĞRU DEĞİL

Seçildikleri halde görevlerine iade edilmeyen KHK’lerle ilgili YSK’ye seslenenen Kılıçdaroğlu, “Bunların seçime girmesine siz izin verdiniz. Sizin mazbataları teslim etmeniz gerekiyor. Aksi halde büyük bir ayıba imza atmış olursunuz. İzin verdiğiniz bir kişinin seçimi kazandıktan sonra ben sana mazbatayı vermem demek doğru değildir” ifadelerini kullandı.

SARAY BÜROKRASİSİ İLE KRİZ ÇÖZÜLMEZ

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Devlette liyakatı yok ettiler. Saray bürokrasisi ile Türkiye’deki ekonomik kriz çözülmez. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kalkınma planı yok. Saray bunun ne kadar farkında merak ediyorum. Kalkınma plansız siz neyi yapacaksınız?

Daha önce kısa süreli bazı hesaplar yaptılar ve kamuoyuyla paylaştılar. Bunların hiçbirisi tutmadı. Efendim, fiyatlar arttı, tanzim satış çadırları kuralım. Bu kadar kısır bir anlayış nasıl olabilir?

Seçimlerden sonra 2.5 milyon kişiye istihdam yaratılacaktı, tam tersine 1 milyon 700 bini aşkın kişi işsiz oldu. Bu kadar büyük tutarsızlıkla Türkiye ekonomisi yönetilemez.”

***

Erken seçim gündeme gelebilir

Öte yandan CNN Türk’ün aktardığına göre Kılıçdaroğlu, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, “Eğer ekonomik kriz derinleşirse erken seçim gündeme gelebilir. İmamoğlu belediyeyi başarıyla yönetirse her makama aday olabilir. Bugünden Cumhurbaşkanı adayımız dersek bu İmamoğlu’nu yıpratır. CHP’nin iktidar yürüyüşü başlamıştır” açıklamasında bulundu.

***

HDP’ye ret

HDP’nin, belediye seçimlerini kazanmalarına rağmen OHAL döneminde KHK ile görevden alınanlara mazbata verilmemesine ilişkin karara yaptığı itiraz, YSK tarafından reddedildi.

- Reklam -

SON HABERLER

Dışişleri Bakanlığı’nda FETÖ operasyonu: 249 kişi hakkında gözaltı kararı

Dışişleri Bakanlığı'nda FETÖ'nün sınav yolsuzluğuyla ilgili 249 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Hukukçu Şanlı: AKP ‘düşman’ diyor yargı onaylıyor

‘Düşman Ceza Hukuku’ isimli kitabı yayımlanan hukukçu Deniz Şanlı, iktidarın siyasallaştırdığı yargıyı...

Zorla kaybedilenlerin hikâyesi, Aşikâr Sır

Dilan Esenİstanbul Beyoğlu’ndaki Aznavur Pasajı’nın 6’ncı...

Soylu ne demek istiyor?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen hafta yaptığı ‘İstanbul’un huzuru’ ve ‘IŞİD’ konulu...

Sistem yine öğretmeni mağdur etti: 67 bin öğretmen açıkta kalacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un önceki gün açıkladığı yeni ortaöğretim sisteminin binlerce...

Hiçbir şey olmasa da kesinlikle bir şeyler oldu!

Önce altını çizerek vurgulayalım:“Hiçbir” sözcüğü, başlıktaki gibi bitişik,...

Devrim Muhafızları: Savaştan korkmuyoruz

İran Devrim Muhafızları Komutanı General Hüseyin Selami, askeri bir törende yaptığı konuşmada...

Brexit ve seçmen protestosu

İngiltere Brexit depremiyle sallanmaya devam ediyor. 23 Mayıs’taki Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi...

Google’dan Huawei kararı

Google'ın ABD’nin kara listeye aldığı Huawei ile yaptığı bazı işleri askıya aldığı iddia edildi.

Avusturya’da erken seçime gidilecek: Avrupalı sağcılar ‘temkinli’

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander van der Bellen, koalisyon hükümetini devam ettirmeme ve erken...

Sonraki haber