Anasayfa YAZARLAR Kim kazandı?

Kim kazandı?

Eğer sorunun yanıtını komplo teorileriyle değil de olağan bir akıl yürütmeyle vereceksek; eldeki tüm veriler İmamoğlu’nu önde gösterirken, kaybetmesi kesin olan bir seçim öncesi tartışmadan Yıldırım’ın fazla zarar görmeyeceğini, iki adaya da aynı soruların sorulup aynı sürelerin verileceği bir formatta tarafların bilinen görüşlerini tekrar edeceğini söylemiştim. Öyle de oldu.

Çok sayıda insanın olağanüstü bir şey olacağını düşünerek heyecanla beklediği tartışma, hiç de beklentilerle uyumlu olmayan bir şekilde yapıldı, bitti.
Türkiye’nin olağanüstü kutuplaşmış, iktidarın düşmanlaştırıcı ve muhaliflerini teröristlikle eşitleyen dili sıradanlaşmışken, iki tarafın temsilcilerinin hiç de böyle bir dil kullanmadan konuşabiliyor olmaları, Babalar Günü vesilesiyle hediyeleşmeleri ve birlikte aile fotoğrafı vermeleri, hem bir kazanç hem de Erdoğan’ın inşa ettiği siyaset diline darbe oldu.

İnsanlar, “Madem böyle konuşabiliyorsunuz, o zaman o “beka” hikayeleri, muhatabınıza terörist muamelesi yapmak falan neden?” diye soracaktır. Pazar gecesinden sonra, kendisini rakiplerinden yukarıda görerek onlarla yan yana gelmenin rakibe prim yaptırır diye bu tür tartışmalara yaklaşmayan Erdoğan’ın, bu tavrını sürdürmesi de tutarsızlık olarak algılanacaktır.

Yazının başlığındaki soruya araştırma şirketleri yapacakları araştırmalar üzerinden daha net bir yanıt verebilir.

Ancak, tartışmanın tarafların kesin destekçilerini etkilemediğini söylemek için, tartışmanın yapılmasını bile beklemek gerekmiyordu. Farklı nedenlerle sandığa gitmemiş, özellikle AKP’li 500 bin kadar seçmenin ve 31 Mart’ta diğer partilere oy vermiş ama 23 Haziran’da ne yapacağı konusunda son bir işaret bekleyenlerin tavrını etkileyebilecek tartışmada, tam da bu kitleye, tartışmadan nasıl etkiledikleri sorularak başlıktaki soruya yanıt bulunacaktır.

Tartışmanın başından sonuna görece daha gergin olan, sık sık İmamoğlu’nun sözünü keserek format dışına çıkan Yıldırım’ın, tıpkı 31 Mart sonucunda olduğu gibi, İmamoğlu’ndan az farkla geride olduğu söylenebilir. Bazılarının beklediği gibi, ezildi mi, hayır. Zaten bu formatta böyle bir şey mümkün değildi.

AKP’nin siyaset guruları ve en başta da Erdoğan, tartışmanın göz dolduran tarafının İmamoğlu olduğuna hükmetmişlerdir. Enerjisi, rahatlığı, her soruya daha doyurucu yanıtlar vermesi, özellikle yoksullukla mücadele gibi en duyarlı olunan konuyu Yıldırım teknolojik/teknik bir çerçeveye sıkıştırırken, onun insanlara dokunan vaatleri İmamoğlu’nu öne çıkarttı.

Küçükkaya’yı, “Sayıştay raporunu okudun mu İsmail Bey” sorusuyla açığa düşüren Yıldırım’ın, daha sonra aynı soru kendisine sorulunca “Hayır” demesi onun en önemli gaflarındandı. İmamoğlu bunu vurgulayıp altını çizse daha zor duruma düşerdi.
Mülteciler konusunda da, sözlerini “Baktık huzursuzluk yaratıyorlar, tutar göndeririz” gibi bir cümleyle bağlayan Yıldırım, belki sokağın tepkisine karşılık verdi ama kendi partisinin söylemine ters düştü.

Küçükkaya’nın tartışmayı; “Moderasyonumu nasıl buldunuz?” sorusu bence yaptığı işe onay aradığı izlenimi doğuran gereksiz bir soruydu. Sayıştay raporu ile ilgili bir soru sorarken raporu okumamış olduğunu söylemesi de ona yönelik bir başka eleştiri olabilir.

Ama hepsi bu. Böylesi bir formatta, tartışmayı yöneten gazetecinin de daha fazla öne çıkıp tartışmacıları sıkıştırması zaten mümkün değildi.

Erdoğan, Pazar gecesinin kırılma noktası olacağını, duruma bakarak İstanbul’da sahaya ineceğini söylemişti.

Kırılan dökülen ve de değişen bir şey olmadı. Reis buyursun sahaya!

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,505AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Marmaris’te Milli Park’a açılan yola tepki

Muğla'nın Marmaris ilçesi Baklabükü Koyu'nda bulunan Marmaris Milli Park ve Orman İşletme...

Suruç anmasına polis saldırısı: 22 kişi gözaltına alındı

Suruç Katliamı’nın 4’üncü yıl dönümünde Kadıköy’de yapılmak istenen kitlesel yürüyüşe polis saldırdı....

Erbil Emniyet Müdürlüğü: Mazlum Dağ’a yardım eden Muhammed Bisksız yakalandı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Erbil'deki Türk Başkonsolosluğu görevlisinin hayatını kaybettiği saldırının...

Fox TV’de 3 ayrılık birden

Disney ile 21. Century Fox şirketlerinin birleşmesi sonucu oluşturulan yeni yapılanma bir...

Bursa’da maaşlarını ve tazminatlarını alamayan Slam Tekstil işçileri eylem yaptı

Bursa'da 1 Haziran'da kapatılan tekstil fabrikasından maaşlarını ve tazminatlarını alamayan 132 işçi,...

İstanbul’da tekne yangını

Kuzguncuk açıklarında seyreden "Boğaz Çocuğu" isimli yatta henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Açıkta yanmaya...

Twitter İran’a ait 3 ajansın hesabını askıya aldı

Sosyal medya platformu Twitter; İran resmi haber ajansı (IRNA), İran devlet televizyonuna...

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni: Röportajın yapılmaması gerektiğini Yavuz Bey’e ilettik, buna rağmen yapıldı

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe, yeni parti kurma hazırlığındaki eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla...

Caretta caretta yuvalarına zarar veren magandanın ehliyetine el konuldu

Antalya'nın Kumluca ilçesinde caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının üreme alanında dirft yaparak...

İngiltere, İran’a nota verdi

Hürmüz Boğazı'nda İran ile İngiltere arasındaki tansiyon yükseliyor. İran'ın İngiltere'ye ait bir...

Sonraki haber