Kim söylesin?

Alberto Manguel, bir anekdot naklediyor. Yıllar önce Arjantin’de söyleşi yapmaya gittiği ihtiyar bir arıcıya ilişkin bir hatıra. Arıcı, arılarının hızla ölmesinden şikâyetçi, daha doğrusu endişeli. Başta tarım ilaççıları olmak üzere, onlara dikkat etmeyenleri suçluyor, uyarıyor. Kovanda bir damla bal bırakmamacasına kökünü kazıyanlarla da dargın. “Biraz bırakmak gerek,” diyor. “Arılar cömerttir, size cömertlikle karşılık verirler.” Sonra kendisi ölürse diye düşünmüş herhalde ki, “Bir arıcı ölürse,” demiş. “Birinin bunu arılarına söylemesi gerek.”

Manguel’in arıları yok ama, kitapları var. “Ben ölürsem,” diye düşünceye dalmış, “kim söyler bunu kitaplarıma?” Aslında, nasıl söyler çok daha doğru bir soru olurmuş. Yıllardır şehirden şehire sürüklediği, depolar arasında paylaştırdığı çok büyük bir kütüphanesi var. Fransa’nın güneyine yerleştiğinde aldığı çiftlik evinin uzun süre kitaplara yer bulma sorununu ortadan kaldıracağını düşünüyordu. Sonra yavaş yavaş evin istila etmeye başlamışlar. Önce polisiyeler gelmiş, diğerleri de onları izlemiş. Sanırım polisiyeler misafir odalarını işgal etmişti. Eh, konuklar polisiye seviyorsa hoş bir armağan olmuştur.

Yıllardır Manguel çeviriyoruz. Kendisiyle de birkaç kez karşılaştım. Ömrümüzün üçs buçuk yılını alıp götüren “Hayali Yerler Sözlüğü / Dictionary of Imaginary Places”den başlayarak aramızda bir tür ortaklık doğdu. Bir tanesi hariç, bütün kitaplarını sevmişimdir. Bütün kitapları da çevrilmesi zor kitaplardır. Ama ben (Kutlukhan değil, o beni “Bu kitaplar bizi aşar,” diye uyarmıştır hep), haddini bilmeyen biri olduğum için hepsinin üstüne atlamışımdır. Bir de Dilek Şendil var, Manguel çeviren. “Hayali Yerler Sözlüğ” çevirmiş olmamızla (Kutlukhan ile birlikte) iftihar ettiğim ama hakikaten bizi mahveden bir kitapta. Bu vesileyle Selahattin Özpalabıyıklar’a bir kere daha teşekkür ederim.

Bir keresinde tam aynı yerde çalıştığımız kızım Elif’e çaktırmadan bir sonraki kitabın fotokopisini incelemeye almıştım ki, yakalandım. “Elif, “Gene mi Manguel?” diye feryat etti. “Sen ailemizi parçalamaya mı çalışıyorsun?” Eh, doğrudur. Onu ve Duygu’yu da redaksiyon işine koştuğumuz olmuştu. Sonra “Beş Şehir”e kadar bir daha yapmadım Manguel sanıyorum.

Ama beni bu sefer asıl, kitapların öksüz kalması düşündürdü. Hem kim duyuracak acı haberi? Tek bir kişi bütün kitaplar için uygun olmaz ki? Bakalım o kişi kitapların bakımını da üstlenecek mi? Ya da, konularına ve yazarlarına göre, ilgilenecek kişiler arasında mı dağıtacak? Ben bazen kafamdan bir dağıtım yaparım. Gene de ortada hayli sahipsiz kitap kalabilir. Her şeye heves ettiğim için, bazılarının başka heveslisi olmaz diye düşünüyorum. Tabii insan kütüphane gibi bir yere de verebilir ama, o zaman da yeni arkadaşlarının kim olabileceği gözümün önüne gelmiyor. Büyük ihtimalle, bir kenara koyup dururlar, kimse ilgilenmiez.

Öte yandan, arılar da var. Arıcı bu diyarı terk edince ne yapacaklar? Kendilerine başka sahip mi bulacaklar yoksa aynı yerde sahipsiz olarak kalacaklar da düzenleri mi bozulacak?

“Arıcının Çırağı”nda, yeni Sherlock Holmes yazarı (ama iyi bir yazar) Laurie R. King, kendini emekliye ayırıp İngiltere’nin güneyine yerleşen Holmes de, arıcılıkla ilgilenmeye başlamıştı. Eh, akla ister istemez Angelopoulos filminin arıcısı Marcello Mastroianni geliyor. Demek ki neymiş? Endişe bitse de yaratmakta üstümüze yok.

BİZİ TAKİP EDİN

360,644BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,770TakipçiTakip Et
8,356AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

Atatürk büstlerine silahla ateş açan şahsa 18 yıl 8 ay hapis cezası

Adana'da iki okulun bahçesindeki Atatürk büstlerine tabancayla ateş edip molotof kokteyli...

Mozambik’teki tufanda ölü sayısı “1000’i aşabilir”

Mozambik Devlet Başkanı Nyusi, yaşanan sel, heyelan ve kasırga gibi doğal afetler...

Mersin’de dereye düşen 8 yaşındaki çocuğu arama çalışmaları sürüyor

Mersin'in merkez Akdeniz ilçesinde iki gün önce dereye düşerek kaybolan 8 yaşındaki...

Rusya’da “sahte haber” kararnamesi onaylandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkedeki “sahte haberlerin” engellenmesine yönelik kararnameyi imzaladı.

Japonya, yer altı örnekleri için Ryugu asteroidi üzerinde krater açacak

Japonya'nın, geçen ay Ryugu asteroidine iniş yapan Hayabusa2 uzay aracının, asteroit üzerinde...

MHK’den “ofsayt çizgisi” açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK), dün akşam oynanan Bursaspor-Galatasaray...