Anasayfa EKONOMİ Kimin krizi?

Kimin krizi?

YALÇIN KARATEPE

Türkiye ekonomisinin krize girdiği artık herkesin malumu. Bu hafta açıklanan veriler de bunu teyit etmektedir.

TCMB tarafından açıklanan Reel Kesim Güven Endeksi Ağustos ayında 6,3 puan azalarak 96,4 seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu endeksi oluşturan kalemlere baktığımızda reel kesimde faaliyet gösteren firmaların gelecek üç aylık döneme ilişkin beklentilerinin iyice bozulmuş olduğunu ve ekonominin durgunluğa doğru hızla ilerlediğini görebiliriz. Şirketlerin gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı, üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, mevcut toplam sipariş miktarı ve mevcut mamul mal stoku olmak üzere tüm alt endekslerin azaldığı görülmektedir “Reel kesim” dediğimiz sadece bir tanımlama değildir. Fabrikada, organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren, mahallenizdeki manav, bakkal gibi istihdam yaratan, vergi ödeyen, banka kredisi kullanan, iş yaptığı paydaşlarına çek ya da senet vererek ticari borcu olanlardan bahsediyoruz. Yani doğrudan ekonomik aktivenin içinde yer alanlardan bahsediyoruz. Ve bu reel kesim tünelin ucunun karanlık olduğunu, bir ışık göremediklerini ve bu kötü gidişatın devam edeceğini düşünüyor.

Finans sektöründe de işler ve beklentiler bundan pek farklı değil. Özellikle bankacılık sektöründe 2,4 trilyon liranın üzerine yükselmiş olan kredilerin, yukarıda bahsettiğimiz kredi kullanıcıları tarafından nasıl ödeneceği de ciddi bir tartışma konusu olmaktadır.


Ağustos ayı Tüketici Fiyat Enflasyonu(TÜFE) %17,9 olarak açıklandı ama hiç kimse tarafından inandırıcı bulunmadı. Sokakta yaşanan enflasyonun bunun çok üzerinde olduğunu biliyoruz. Ancak bu yüksek enflasyonun ekonomik koşulların bir sonucu değil, “fırsatçıların” mevcut durumdan yararlanmalarının bir sonucu olduğu algısı da oluşturuluyor. Bunun örneğini Ticaret Bakanlığının “normalin üstünde zam yapanların ihbar edilmesi” açıklamasında görüyoruz. “Normalin üstünde” zammın ne olduğu, “normal” zammın nasıl hesaplandığı bu açıklamayı yapan bakanlığın dahi bilmediği şeylerdir. Hükümete yakın medya kuruluşlarının (ki medyanın belki %80’ni bu gruba giriyor) bu yöndeki yayınlarının vatandaş algısı üzerinde etkili olduğunu düşünüyorum.

Ancak yaratılan algı ile gerçeklik örtüşmüyor.

Vatandaşın satın alma gücünün hızla azaldığı, temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlandıkları haberlerini sıkça okuyoruz. Dün gazetemizde manşet olan haberde de okuduğunuz gibi, belediyelerin dağıttığı bedava ekmek ve yemeği alabilmek için Başkent Ankara’da kadınların sabahın erken saatlerinde kuyruklar oluşturduğunu görüyoruz. Gıda yardımı almak için sırada bekleyenlerin yaptıkları açıklamalardan anlıyoruz ki, asgari ücret ya da emekli maaşı alanların gelirleri ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde değil. Bu nedenle yapılan sınırlı yardımlardan yararlanabilmek için büyük bir mahcubiyetle kuyruk oluşturuyorlar.

Millet kendi evinde sofraya koyacağı yemeği yardımlarla temin etmeye çalışırken, “Milletin Evi” olarak tanımladıkları Saray’ın vermiş olduğu 30 Ağustos resepsiyonunda “ikram” edilen yiyeceklerin adını duymadığımız gibi telaffuz dahi edemiyoruz: Ejder Meyveli Smoothie (Chia tohumu eşliğinde), Efuli (Liçi meyvesi eşliğinde), Aloevera (Starex meyvesi eşliğinde), Orman Meyveli Special, Pataşur içerisinde Çerkez Tavuğu, Zencefilli Somonlu Suşi vs.

Sahi, bu yaşadığımız kimin krizi?

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,384AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Almanya’da camiye saldırı

Almanya'nın Köln kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine bağlı Chorweiler Camisi'ne giren...

Washington Post’ta ’15 Temmuz’ ilanı

ABD'nin önemli gazetelerinden Washington Post'ta 15 Temmuz sebebiyle "Fetullah Gülen ve Kültünün Suçları...

Soylu: Bu yıl FETÖ’ye dönük 9 bin 903 operasyon yaptık

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, darbe girişimi sırasından saldırıya uğrayan Özel Harekat Başkanlığı’nda...

AB Türkiye’ye yaptırımlara onay verdi

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz sondaj çalışmaları...

Erdoğan 15 Temmuz töreninde: Ekonomi battı, bitti diyorlar, bunlarda insaf yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından 3 yıl önce darbe girişimi gecesinde yaptığı...

Mamak Belediyesi: Şerife Boz anıtı revize edilecek

15 Temmuz darbe girişimine karşı hafriyat kamyonuyla darbeye direndiği iddia edilen fakat...

DEÜ GSF öğretim elemanları ve öğrencilerinden kamusal sağduyu ve müzakere çağrısı

İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer'in, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi ile...

Akit yazarı: Bakmayın siz Kemalistlerin ’15 Temmuz bir FETÖ darbesidir’ mavallarına…

Akit yazarı Ali Karahasanoğlu 15 Temmuz darbe girişiminden "Kemalistleri" sorumlu tuttu.

15 Temmuz için toplanan bağışlar nerede?

15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yıldönümü dolayısıyla, toplanan bağışların akıbeti bir kez...

Erdoğan: Asıl sorumluluğumuz FETÖ’yü doğuran ekosistemi yok etmek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün yeni binasının açılış töreninde konuştu.

Sonraki haber