Kiralık mühendisliğe yargı “Dur” dedi

MTA’nın hizmet yoluyla mühendis istihdamı ihalesi TMMOB’un açtığı dava sonucu iptal edildi. TMMOB Başkanı Koramaz, “Kiralık mühendislik değil kadrolu mühendislik için mücadelemiz devam edecek” dedi

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nün hizmet alımı yoluyla mühendis istihdamı ihalesi TMMOB’un açtığı dava sonucu iptal edildi. 

MTA’nın ihalesi ikinci kez yargıdan döndü. MTA’nın 235 mühendis istihdamı ihalesine ilişkin TMMOB, 3 Şubat 2018’de İdare Mahkemesi’ne iptal davası açtı. İdare Mahkemesi, kamuda sürekli ve asli görevlerde çalışacak personelin hizmet alımı yoluyla istihdam edilemeyeceği gerekçesiyle ihalenin iptaline karar verdi.  Mahkemenin iptal kararına rağmen MTA, aynı şekilde yeniden ihaleye çıktı. TMMOB, bu ihalenin yargı kararına aykırı olduğunu ve aynı ihalenin yeniden yapıldığını belirterek, ihalenin iptali istemiyle tekrar İdare Mahkemesi’ne başvurdu.  İdare Mahkemesi, sadece ihale usulünün değiştirildiğine dikkati çekerek iptal kararı verdi.

“Kiralık değil kadrolu mühendis”

İdare Mahkemesi’nin iptal kararının ardından BirGün’e bir değerlendirme yapan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, şunları söyledi:

“İlk davada iptal kararı verilmesine karşın MTA, kamusal hizmetin kiralık personel aracılığıyla görülmesi için benzer bir ihale gerçekleştirdi. MTA’nın gerçekleştirdiği bu yeni ihaleye karşı açtığımız davada da talebimiz haklı bulundu.  Mahkemece, daha önce verilen iptal kararına esas olan ihalenin sadece ihale usulü değiştirilerek yeniden gerçekleştirilmesinin, yargı kararının uygulanması sonucunu doğurmadığı vurgulanarak, personel çalıştırılmasına yönelik pazarlık usulü ile yapılan ihalenin iptaline karar verildi.

Mahkemenin bu kararı, kamuda kadrolu, güvenceli istihdam mücadelemizin haklılığını ve meşruiyetini bir kez daha göstermektedir. Kamu hizmetlerinin güvencesiz, kiralık, taşeron, geçici, sözleşmeli personeller aracılığıyla gördürülme anlayışından derhal vazgeçilmelidir. Kamuda mühendis, mimar ve şehir plancıları için kadro tahsis edilerek, kalıcı, güvenceli atama yapılmalıdır.”


BİZİ TAKİP EDİN

360,122BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,931TakipçiTakip Et
7,954AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL