Anasayfa GÜNCEL Kirazlıtepe’de asbest tehlikesi

Kirazlıtepe’de asbest tehlikesi

TMMOB'nin Üsküdar Kirazlıtepe Mahallesi'nde yaptığı incelemeler bölgenin asbest riski altında olduğunu ortaya koydu. İnceleme için mahalleden alınan 12 numuneden 7’sinde asbest var

Türk Mühendis ve Mimar Odalar Birliği (TMMOB) İstanbul il Koordinasyon Kurulu, Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm İmar ve Güzelleştirme Derneği’nin talebi üzerine yapılan incelemeler sonucu hazırladığı ‘Asbest envanter değerlendirme raporu’nu yayımladı.

Rapora göre mahalleden alınan 12 numuneden 7’sinde asbest maddesine rastlandı. Asbest ihtiva edecek maddeler uzaklaştırılmadan binalarda yıkım gerçekleştirildiği için yıkım esnasında asbest liflerinin yayılmasıyla birlikte; mahalle halkının asbestin halk sağlığına etkileri nedeniyle risk altında olduğuna dikkat çekildi.

Analiz sonuçlarının değerlendirilmesine göre Üsküdar Belediyesi’nin yaptığı yıkımlarla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uyarılarını dikkate almadığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ise yazdığı yazıyı takip etmeyerek uyarılarını dikkate almayan Üsküdar Belediyesi’ni ilgili makamlara bildirmediği ortaya çıktı. Bu durumda Kirazlıtepe halkının, kontrolsüz yıkımlarla asbeste maruz kaldığı, moloz yığınları arasında yaşamak zorunda bırakıldığına dikkat çekildi.

Konuyla ilgili açıklama da yapan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu (İKK) şunları söyledi: “Yapılan analiz sonuçlarına göre, yıkımı gerçekleştirilen binalarda yıkım faaliyetlerininin, asbest maruziyeti yaratmaması adına yönetmeliklere uygun bir şekilde yapılmadığı anlaşılmıştır. Asbest ihtiva edecek maddeler uzaklaştırılmadan yapılan yıkımlarda ikinci bir tehlike de yıkım şantiyesinde bekleyen molozların, araçlarla deponi alanlarına taşınması sürecinde tozuma ile asbest lifleri çevreye yayılabilmesidir. Kirazlıtepe Mahallesi’nde molozlar, asbest ile kontamine olmuş atıklar sahadan kaldırılmadığından, bu atıkların taşınması sırasında da asbest lifleri havaya yayılacaktır.”

TMMOB İKK, halkın kontrolsüz yıkımlara aruz bırakıldığını ve İBB ile Üsküdar Belediyesi arasındaki koordinesizliğe de dikkat çekerek açıklamasını şöyle sona erdirdi: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi 23.02.2018 tarihli yazısında Üsküdar Belediyesi’nden asbest ihtimaline karşı risk değerlendirmesi yapmasını, asbest ihtiva etmesi durumunda yönetmelik gereklerini yerine getirmesini talep etmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi aynı yazıyla birlikte asbest ihtiva etmeyen inşaat yıkıntı atıklarının da Hafriyat Toprağı Taşıma İzin Belgeli kamyonlarla İBB tarafından izinli döküm sahalarına nakledilmesini de talep etmiştir.

Üsküdar Belediyesi’nin yaptığı yıkımlarla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uyarılarını dikkate almadığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ise yazdığı yazıyı takip etmeyerek uyarılarını dikkate almayan Üsküdar Belediyesi’ni ilgili makamlara bildirmediği görülmektedir. Bu durumda Kirazlıtepe halkı, kontrolsüz yıkımlarla asbeste maruz kalmış, moloz yığınları arasında yaşamak zorunda bırakılmıştır.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,726AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan’ın Mursi sevdası

Kafesteki bir tutsağın mahkeme salonunda yaşamını yitirmesi, bir insanlık trajedisidir. Adı Mursi...

İslamcılar artık yalan söylemiyor!

Mehmet Metiner'in, Melih Gökçek'in “Fethullah Gülen’e FETÖ diyemezsin” paylaşımını sadece kendisinin bildiği...

Seçimden sonra

Oy kullanma gününü saymazsak seçime sadece bir gün kala hala kararsız kalan...

Mısır’a Paşa mı seçiyoruz?

İki gün sonra İstanbul’daki seçmenler yeniden sandık başına gidecekler. Seçimin son haftasında...

Hakikat-sonrası Gerçeğin-bükülmesi ve postmodernizm

Son yıllarda siyasal literatürde en çok dile dolanan kavramın “hakikat (gerçek) -sonrası“...

Emzirme izni toplu kullanılabilir mi?

SORU: Süt izninin günde 1,5 saat olduğunu biliyorum. Peki, bu izni haftada...

Kucaklayıcı dil, barışçıl zihin

Dervişin fikri ne ise zikri de odur, derler. İnsan, kafasının içindeki düşünce...

Değişim doğru lider ister

Her toplumun davranış kodlarını belirleyen en önemli faktör, bu kodların tarihsel süreç...

Başkasının organıyla gerdeğe girmek

Organlarınız sizin mi? Hiç sanmıyorum. Dünyayı başkasının organlarıyla algılıyoruz. Bedenlerimiz bize ait...

Erdoğan’dan İmamoğlu’na tehdit: Cezası belli bir süreyi aşarsa başkanlığı düşecektir

AKP' Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya ve TV...

Sonraki haber