Anasayfa YEŞİL BİRGÜN Kırk sene sonra Çanakkale susuz kalabilir!

Kırk sene sonra Çanakkale susuz kalabilir!

MUSTAFA DERMANLI
[email protected]
@mustafadermanli

Çanakkale’ye su sağlayan Atikhisar Barajı’nın su toplama havzası üzerinde metalik madencilik işletmesi planlanıyor ve firma son izinleri almak üzere. Bu sebeple, Kazdağı ve yöresinin biricik şehri Çanakkale’de yaşayanlar çok tedirgin. Çanakkale’de hava soluyanlar, su içenler ve tarımsal faaliyette bulunanlar tehlikenin farkındalar.

Geçen hafta Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi konu üzerine bir toplantı gerçekleştirdi. Şube başkanı Türker Savaş, “Başta Atikhisar baraj suyu olmak üzere yeraltı sularımız bir daha geri dönüşü olmayacak şekilde kirletilecektir. Kullanılacak siyanür havaya da karşıacağından, havamız da zehirlenecektir. Bu çevre felaketinden Çanakkale’de yaşayan yüzbinlerce vatandaş olumsuz etkilenecektir” dedi.

kirk-sene-sonra-canakkale-susuz-kalabilir-265686-1.

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi, İda Dayanışma Derneği, Çanakkale Tabip Odası, Çanakkale Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Çanakkale Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği‘nin yaptığı ortak basın açıklamasında, Çanakkale’nin içme ve sulama suyunun sağlandığı Atikhisar Barajı’nın çevresinde faaliyette bulunan maden sahalarının çalışmaya devam etmesi ve işletmeye geçmesi halinde, 40 yıl sonra Çanakkale’nin susuz kalacağına dikkat çekildi. Bölgede ondan fazla metalik madencilik işletmesinin çalışmalarının da sürdüğü dile getirildi.


Basın açıklamasında ayrıca, “Atikhisar Barajı, giderek nüfusu artan Çanakkale’nin içme ve kullanma suyu ile yöredeki tarım alanlarının sulama suyu ihtiyacını karşılayan tek kaynaktır. İlimizde hali hazırda ondan fazla altın-gümüş madeni işletmesi çalışmalarını sürdürmektedir. Bunlardan Lapseki Şahinli-Kocabaşlar maden işletmesi yalan beyanlarla başlangıçta madende kullanılacak suyu olmadığı halde geçici işletme ruhsatı almış, bugünlerde kesin ruhsat almak üzere son hazırlıklarını yapmaktadır. Şahinli işletmesinde olduğu gibi Kirazlı işletmesinde de kullanılacak su yoktur.” denildi.

Çanakkale halkı, yıllardır su kaynakları olan Atikhisar Barajı’na ve suyun önemine dikkat çekmek için, yıllardır şenlikler düzenliyor. Bu kez su toplama havzası başında, Kirazlı-Balaban tepesinde gerçekleşecek olan şenliğe, yediden yetmişe herkes davetli. 2 Nisan Pazar günü, Balaban Tepesi Orman Gözetleme Kulesi’nde gerçekleşecek olan buluşmada aynı zamanda bir basın açıklaması da yapılacak.

Çanakkale’de yaşayanlar, doğa yürüyüş gurupları, esnaf, öğrenciler, kadın erkek çoluk çocuk herkes su kaynakları için kol kola omuz omuza 2 Nisan Pazar gününü bekliyor. Çanakkale yıllardır Atikhisar’ı koruyor ve suyuna sahip çıkıyor. Yetkilileri bu yanlıştan dönülmesi için uyarıyor…

kirk-sene-sonra-canakkale-susuz-kalabilir-265687-1.

- Reklam -

SON HABERLER

‘Ölümü değil yaşamı savunun’

Cezaevlerinde tecridi protesto için yaşamına son veren tutukluların sayısı beşe yükseldi. Dün...

Erdoğan’ı AİHM’ye şikâyet etti

Deniz Yerlikaya Gezi Parkı Direnişi sırasında polisin attığı...

Suriyeli öğrencilerin psiko-sosyal desteğe ihtiyacı var

Deniz Yerlikaya Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma...

Silivri’deki Ourosoros

Seda Alçınar Literatüre son yüzyılda girmiş hissi uyandıran...

Devletin kâr sınavı: ÖSYM sınavlarından 113 milyon TL kâr

ÖSYM’nin 2018 yılı faaliyet raporu, kurumun yıl içinde yapılan altı sınavdan toplam...

Golan hamlesi ve ‘yüzyılın planı’

ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail’in işgali altındaki Golan Tepeleri üzerinde, İsrail’in egemenliğini...

Korkmaz’ı tekmeleyerek öldüren polis, Gezi davasının şikâyetçilerinden çıktı!

İşadamı Osman Kavala’nın da aralarında olduğu 16 sanık hakkında ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan...

Soylu yine tehdit etti: Seçilirlerse açığa alacağız

Katıldığı bir televizyon programında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Bakan Soylu, "Muhalefetten...

Yıldırım: İstanbul’dan daha çok vergi almamız gerekir

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, İstanbul'dan daha çok vergi alınması gerektiği...

Vegan dünya mümkün!

ŞEBNEM SUBAŞI Vegan yaşam biçimi, tüm dünyada olduğu...