Kırk sene sonra Çanakkale susuz kalabilir!
29.03.2017 12:23 ÇEVRE
Çanakkale’de 100 bin fazla insanın içme, kullanma ve zirai faaliyetleri için tek su kaynağı Atikhisar Barajı büyük tehdit altında. Barajın su toplama havzası üzerinde planlanan “siyanürlü altın madeni işletmeciliği” Çanakkale şehrini ayağa kaldırdı. 2 Nisan Pazar günü Kirazlı-Balaban tepesinde buluşacak olan Çanakkale halkının yetkililere ve ilgili kurumlara vereceği mesaj açık ve net: ‘Altın’cı Filo Çanakkale’yi terk et!

MUSTAFA DERMANLI
[email protected]
@mustafadermanli

Çanakkale’ye su sağlayan Atikhisar Barajı’nın su toplama havzası üzerinde metalik madencilik işletmesi planlanıyor ve firma son izinleri almak üzere. Bu sebeple, Kazdağı ve yöresinin biricik şehri Çanakkale’de yaşayanlar çok tedirgin. Çanakkale’de hava soluyanlar, su içenler ve tarımsal faaliyette bulunanlar tehlikenin farkındalar.

Geçen hafta Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi konu üzerine bir toplantı gerçekleştirdi. Şube başkanı Türker Savaş, “Başta Atikhisar baraj suyu olmak üzere yeraltı sularımız bir daha geri dönüşü olmayacak şekilde kirletilecektir. Kullanılacak siyanür havaya da karşıacağından, havamız da zehirlenecektir. Bu çevre felaketinden Çanakkale’de yaşayan yüzbinlerce vatandaş olumsuz etkilenecektir” dedi.

kirk-sene-sonra-canakkale-susuz-kalabilir-265686-1.

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi, İda Dayanışma Derneği, Çanakkale Tabip Odası, Çanakkale Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Çanakkale Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği‘nin yaptığı ortak basın açıklamasında, Çanakkale’nin içme ve sulama suyunun sağlandığı Atikhisar Barajı’nın çevresinde faaliyette bulunan maden sahalarının çalışmaya devam etmesi ve işletmeye geçmesi halinde, 40 yıl sonra Çanakkale’nin susuz kalacağına dikkat çekildi. Bölgede ondan fazla metalik madencilik işletmesinin çalışmalarının da sürdüğü dile getirildi.

Basın açıklamasında ayrıca, “Atikhisar Barajı, giderek nüfusu artan Çanakkale’nin içme ve kullanma suyu ile yöredeki tarım alanlarının sulama suyu ihtiyacını karşılayan tek kaynaktır. İlimizde hali hazırda ondan fazla altın-gümüş madeni işletmesi çalışmalarını sürdürmektedir. Bunlardan Lapseki Şahinli-Kocabaşlar maden işletmesi yalan beyanlarla başlangıçta madende kullanılacak suyu olmadığı halde geçici işletme ruhsatı almış, bugünlerde kesin ruhsat almak üzere son hazırlıklarını yapmaktadır. Şahinli işletmesinde olduğu gibi Kirazlı işletmesinde de kullanılacak su yoktur.” denildi.

Çanakkale halkı, yıllardır su kaynakları olan Atikhisar Barajı’na ve suyun önemine dikkat çekmek için, yıllardır şenlikler düzenliyor. Bu kez su toplama havzası başında, Kirazlı-Balaban tepesinde gerçekleşecek olan şenliğe, yediden yetmişe herkes davetli. 2 Nisan Pazar günü, Balaban Tepesi Orman Gözetleme Kulesi’nde gerçekleşecek olan buluşmada aynı zamanda bir basın açıklaması da yapılacak.

Çanakkale’de yaşayanlar, doğa yürüyüş gurupları, esnaf, öğrenciler, kadın erkek çoluk çocuk herkes su kaynakları için kol kola omuz omuza 2 Nisan Pazar gününü bekliyor. Çanakkale yıllardır Atikhisar’ı koruyor ve suyuna sahip çıkıyor. Yetkilileri bu yanlıştan dönülmesi için uyarıyor...

kirk-sene-sonra-canakkale-susuz-kalabilir-265687-1.