Anasayfa GÜNCEL Kirli hesaplar ve oyunu bozacak direniş

Kirli hesaplar ve oyunu bozacak direniş

Bitmek bilmeyen bir kâbusun içinde debelendiğimizi hissedeli epey uzun bir süre oldu. Bunun en temel nedeni yaşadığımız sıkışmışlık duygusu ve yaygın umutsuzluk. Savaşın Türkiye coğrafyasına taşınması ve hedefi farklı olsa da üst üste yaşanan katliamlar yalnızca derin bir kayıtsızlık haline neden olmuyor iktidarın manipülatif alanını genişletiyor ve güvenlikçi-militarist politikalara örtük ya da açık bir destek devşiriyor. Tam da bu nedenle teröre karşı çıkarılan bildiriler, Ankara’daki son saldırı sonrasında da tanık olduğumuz gibi barış isteğiyle değil devletin yanında olunduğunu deklare eden cümlelerle noktalanıyor.

‘Suriye’ye girmek’

İktidarın savaş tehdidini sürekli kılması ve Suriye’ye yapılacak bir askeri operasyonu her an olabilecek bir hamle olarak kamuoyuna sunmasının taktiksel olarak Saray’a kazanımları kaybettirdiklerinden daha çok. Saray nihai sona yaklaşıldığında son kozunu Suriye’ye girmekten yana kullanabilir elbette. Saray’a bağlı yapıların böylesine bir provokasyonu tertipleyecek operasyonel gücü var. Fakat uluslararası dengeleri hiçe sayan ve büyük bir savaşı tetikleyecek böyle bir harekât ancak TSK’nın ikna edilmesiyle gerçekleşebilir ve görünen o ki TSK tek başına şimdilik bu tip bir maceraya karşı. Sınırda yapılan sevkler, 2. ordunun tüm manevraları, PYD saflarına gönderilen obüs mermileri, daha çok Suriye sınırını tahkim etmekten ve ordunun bölgedeki aktörlere mesaj verilmesini kabullenmesinden ibaret. TSK’nın önceliği PKK ile savaşta sınır içinde en az kayıpla üstünlüğü ele geçirmek ve çözüm sürecinde kaybettiğini mevzileri geri kazanmak.

Saray, Rusya’ya ve göçmen krizinde AB’ye çıkışarak iç kamuoyuna ‘güçlü liderlik’ ve ‘başkanlık’ mesajı veriyor. NATO, Türkiye yüzünden Rusya ile doğrudan karşı karşıya gelmek istemese de mevcut şartlar altında Erdoğan’a yönelik eleştirileri düşük düzeyde tutuyor; ABD Suriyeli Kürtleri kaybetmeden Türkiye’yi dizginlemeyi sürdürüyor. Öte yandan NATO içindeki Doğu Avrupa’ya üslerin taşınması önerisinin Rusya ile yeni bir krizi tetikleyip tetiklemeyeceği tartışılıyor bugünlerde. AB-NATO kesişim kümesinde göçmen akışını durdurmak için siyasi önlemlere askeri tedbirlerle destek çıkmak fikri revaçta. Türkiye göçmen krizini Batı’ya bir tehdit unsuru olarak kullanmaya devam ederek Suriye’de uçuşa yasak bölge ilan ettirmeyi zorlamaktan vazgeçmiyor. Halbuki, içeride Kürt savaşı, göçmen krizi, dışarıda tüm komşularıyla kavgalı bir Türkiye, bölgesel bir güç olması iddiasından çoktan uzaklaştı.

Muhalefeti ezmek


İktidar, uluslararası ölçekte yalnızlaştıkça sınırlar dahilinde baskıyı ölçüsüz bir biçimde arttırıyor. Daha önce muhalefete gözdağı vermek, korkutarak sindirmek, parçalayarak yalnızlaştırmak taktiklerini izleyen iktidar şimdilerde doğrudan imha stratejisi uyguluyor. Kamu personeli üzerinde yoğunlaşan saldırı, kamudaki istihdam politikasını değiştirmekle sınırlı değil; devletleşmenin son aşamasını tamamlama operasyonu. Spor kulüplerinden sivil toplum kuruluşlarına uzanan geniş yelpazede iktidarın hoşuna gitmeyecek en ufak hamle sert bir biçimde cezalandırılıyor. Saray, ‘başkanlık sistemine’ geçişi merkeze alan anayasa yapım sürecinin tıkanması durumunda erken seçim ihtimalini zorlamanın hesaplarını yapıyor. 1 Kasım öncesi taktiğin olası bir erken seçimde de işlevsel olacağından emin gibi.

Cerrattepe direnişi

Böyle bir ortamda yaklaşık 20 yıldır mayalanan ve mücadele birlikteliğiyle büyüyen Artvin direnişi tüm ülkeyi sarsan yeni bir aşamada. Doğa-özgürlük-emek ekseninde iktidarın ve onunla bütünleşik sermayenin saldırısına karşı direniş bayrağını yükseltiyor. Baskı ve kuşatma ne kadar yoğun olursa olsun umudun yok edilemeyeceğini gösteriyor. Yerel direnişlerin ülkenin kayıtsızlık batağına düşen milyonlarını harekete geçirme ve çığ gibi büyüme potansiyeli, anayasa komisyonundaki pazarlıktan çok daha güçlü. Bir şeyler değişecekse Artvin’den Soma’ya, Taksim’den Diyarbakır’a bu ablukaya inat yaşam alanlarını savunanların kolektif iradesiyle değişecek. Saray kulislerinde, emperyalistlerin sofralarında tezgahlanan oyun bozulacak.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,081AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Artvin’de Ensar Vakfı’nı protesto ettiği için yargılanan 12 kişi beraat etti

Dilan ŞahinbaşArtvin'de Ensar Vakfı'nın düzenlediği konferansı protesto...

Sabahattin Önkibar’a saldırı

Odatv yazarı Sabahattin Önkibar evinin önünde 3 kişilik grup tarafından saldırıya uğradı.

Öğrencileri darp eden okul müdürü görevden alındı

Çankırı’nın Yapraklı ilçesindeki bir ilkokulda İstiklal Marşı töreninde kürsüye çıkardığı öğrencilere şiddet...

Bursa’da işçileri taşıyan midibüs devrildi: Yaralılar var

Bursa'da, kontrolden çıkan servis midibüsü, refüjdeki direğe çarparak devrildi. Kazada, sürücünün de...

Halfeti’de gözaltına alınanların gözaltı süresi uzatıldı

Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi, Halfeti’de yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınan 20...

Tayland’da kimyasal madde taşıyan gemi yandı: 130 kişi hastanelik oldu

Tayland’ın Chonburi eyaletinde bulunan Bang Lamung bölgesindeki Laem Chabang limanında, kimyasal madde...

Genco Erkal: Hırsız, halkın verdiği mazbatayı seçilmiş başkanın elinden çalandır

Erdoğan'ın "Herhalde bu sandığın hakkını vereceğiz. İnşallah hırsızlara bu işi bırakmayacağız” sözlerine...

Elektronik YDS’de bilgisayarlar dondu

Türkiye’nin her yerinden adayların katılımıyla yüz tanıma sistemiyle katıldığı, İstanbul, Ankara ve...

Ankara’nın ilk çizgi roman festivali başladı

Ankara Comics and Art Festivali, başkentli çizgi roman tutkunlarına kapılarını açtı. 

Kedi Tombi’den sınıf arkadaşlarına veda

İzmir”de öğrencilerin sınıfta baktığı kedi Tombi, okulların tatile girmesinin ardından yurt dışına...

Sonraki haber