alpertasbeyoglu

Kirliliğin sebebi ihmal mi?

İzmir’in Foça ilçesinde, sahil şeridine yayılan ve kaynağı henüz belirlenemeyen petrol sızıntısına halk tepki gösterdi.

Petrol sızıntısının olduğu kıyı şeridinde basın açıklaması yapan Foça halkı, ‘önlem alınsaydı engellenebilirdi’ dedi.


Foça’da Gencelli ve Cumhuriyet mahalleleri bölgesinde, perşembe akşamı denizde kaynağı belirlenemeyen petrol sızıntısı meydana geldi. Yaklaşık 2,5 kilometrelik sahil şeridi sızıntı nedeniyle petrolle kaplandı, siyaha büründü. Kirliliğin daha da yayılmaması, petrolün dağılmaması için bölgede bariyerlerle önlem alındı. Sadece petrolü emen pedler denizin yüzeyine bırakıldı.

‘Bir an önce önlem alınsın’
Kirlilik Foça halkının tepkisine yol açtı. Önlem alınmadığı için petrol sızıntısının yaşanmış olabileceğini söyleyen yurttaşlar, ‘kirliliğin kaynağı açıklansın’ dedi. Foçalılar adına basın açıklamasını okuyan Fırat Korkmaz, kirliliğin kaynağının belirlenmesini ve bir an önce de önlemlerin alınmasını beklediklerini söyleyerek, “Şimdiye kadar kirliliğin nedenini yetkililer tam olarak açıklamış değiller. Bu kadar gemi trafiğinin olduğu bölgemizde, yetkililer gerekli önlemleri alıp bunu engelleyebilirlerdi. Bölgenin kirletici sayısının çokluğu da göz önüne alındığında, alınacak tedbirlerdeki dikkat ve ısrar daha da önem kazanıyor. Bu konuda tüm yetkilileri görev davet ediyoruz.”

Denize giren vatandaşların da uyarılması gerektiğini ve denize girmenin de sağlık açısından olumsuzluk yaratabileceğini vurgulayan Korkmaz, “Halkın uyarılması konusunda her türlü önlem alınmalı. Temizleme daha hızlı ve daha iyi ekipmanlarla yapılmalı. Bölgede yaşayan bizlere bu kâbusu yaşatan, denizdeki canlıların yaşamlarını yok eden bu kaynağın ne olduğunu bilmek, temizlik işlemlerinin hızlı, modern ve insani koşullarda yapılmasını istiyoruz” dedi.
Temizleme çalışmalarının sürdüğü alanda, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu da incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi aldıktan sonra açıklama yapan Başkan Kocaoğlu, ‘Gönül isterdi ki böyle bir olay hiç yaşanmasın. Şimdi yapılması gereken temizliğini sağlamak’ dedi.

Öte yandan denizdeki temizleme çalışmaları dün de devam etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Sebahattin Dökmeci, kirliliğin yaklaşık 2,5 kilometrelik sahil şeridini etkilediği ve sızıntının kaynağını tespit etme çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Sızıntı kaynağını belirleme çalışmalarının da devam ettiğini vurgulayan Dökmeci, “Kaynak konusunda verebileceğimiz net bilgi yok. Tespite ilişkin gerekli numuneler alındıktan sonra netleşecek. Bölgede seyir halinde olan gemilerden de batmış gemilerden de kaynaklanması bir ihtimal. Biraz daha zayıf bir ihtimal kıyı kaynaklı olması. Denetimlerimizi yapıyoruz. Olasılıklar üzerinde çalışmalar devam ediyor. Başlangıçta 2,5 kilometrelik sahil şeridini etkileyen kirlilik, şu anda 1 kilometrelik alanda etkili durumda. Açık denizdeki kontrolleri sürdürüyoruz. Numuneler alacağız, bunlar üzerindeki incelemelerden sonra da bölgede denize girilip girilmeyeceği konusunda açıklama yapabileceğiz” diye konuştu.


BİZİ TAKİP EDİN

359,860BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,086,509TakipçiTakip Et
7,810AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL