Kırmızı Kedi Yayınevi'ne saldırı
10.02.2017 17:48 GÜNCEL

BURAK ABATAY - @abatayburak

Türkiye'nin en seçkin yayınevlerinden birisi olan Kırmızı Kedi Yayınevi'nin Beyoğlu Gümüşsuyu'nda bulunan binası bugün kar maskeli kişiler tarafından saldırıya uğradı.

Olayı BirGün'e anlatan Kırmızı Kedi Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni İlknur Özdemir, kar maskeli iki kişinin dükkanın camlarını çekiçlerle kırarak kaçtığını söyledi. Özdemir, "Kamera kayıtlarımız var ancak kimler olduğu tespit edilemedi" dedi. Olayın hemen ardından polislere bilgi verilmişse de, polis ekipleri olay yerine yaklaşık 40 dakika sonra gelebildi.

kirmizi-kedi-yayinevi-ne-saldiri-243866-1.
Kırmızı Kedi Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni İlknur Özdemir

Görgü tanıklarının verdikleri ifadeye göre ise saldırıyı gerçekleştirenler saldırının ardından "Sabahattin Önkibar akıllı olsun" diye bağırarak kaçtı.

Kısa bir süre önec yazar Sabahattin Önkibar'ın, Kırmızı Kedi etiketiyle çıkan "Devlet Bahçeli Ve MHP İçin Her Şey" kitabı toplatılmıştı.

kirmizi-kedi-yayinevi-ne-saldiri-243920-1.

"Saldırının yeni bir terör dalgasının habercisi olduğunu düşünüyoruz"

Saldırı sonrasında konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayımlayan yayınevi, saldırının sadece Kırmızı Kedi'ye yönelik olmadığını, Türkiye'nin aydınlanma ve demokrasi birikimine saldırı olduğunu ifade etti.

Anayasa değişikliği referandumu öncesinde yaşanan ilk saldırı olduğunu hatırlatan seçkin yayınevi Kırmızı Kedi, açıklamasında, "Bir yayınevine saldırıyla başlayan referandum sürecinde Türkiye'yi iyi günlerin beklemediği ortadadır. Bu saldırının yeni bir terör dalgasının habercisi olduğunu düşünüyoruz" ifadelerine yer verdi.

Kırmızı Kedi Yayınevi'nden yapılan açıklama şu şekilde:

Bugün yazarımız Sabahattin Önkibar'ın toplatılan kitabını bahane ederek Kırmızı Kedi Yayınevi'ne yapılan saldırı açık bir terör saldırısıdır. Yüzlerini maskeyle gizleyen iki teröristin bir yayınevine saldırması Türkiye'nin geldiği yeri göstermesi açısından önemlidir. Kitaplar ve fikirler yasaklanarak, toplatılarak yok edilemez. Çalışanlarımıza ve binamıza çekiçlerle saldıranlar aslında yayınevimize değil ülkemizin aydınlanma ve demokrasi birikimine saldırmışlardır. Korkudan yüzlerini gizleyen bu iki zavallı terörist hakkında yapılacak tahkikatın takipçisi olacağız.

Kuru gürültüye pabuç bırakanlardan değiliz. Vız gelir tırıs gider. Arkamızda ülkemizin Namık Kemallerden bu yana süren 150 yıllık Aydınlanma geleneği var. Ne biz ne de hakikat yolunu değiştirmez. Tek korkumuz ülkemiz ve milletimiz içindir. Aklımıza Almanya'da faşizmin iktidara gelişi sırasında yaşanan Kristal Gecesi geliyor. Türkiye'nin gitmekte olduğu yer açısından bu saldırı bir milattır. Bir yayınevine saldırıyla başlayan referandum sürecinde Türkiye'yi iyi günlerin beklemediği ortadadır. Bu saldırının yeni bir terör dalgasının habercisi olduğunu düşünüyoruz.

Saldırının olduğu andan itibaren yanımızda olduklarını ifade eden okurlarımıza teşekkürü borç biliyoruz. Onlara layık olacağımızı bilsinler. Fethullahçı terör örgütünün kumpaslarına boyun eğmedik. Bu terör saldırısının karşısında da geri adım atmayacağız. Ayrıca bu süreçte yanımızda olduklarını ifade eden yazarlarımıza, aydınlarımıza, yayınevlerine ve meslek kuruluşlarımıza da teşekkür ediyoruz. Bu terör saldırısını ve Aydınlanma düşmanlığını hep birlikte geri püskürteceğiz.

Son bir lafımız da daha okumadan kitabımızı yasaklatan, toplatan, bizi hedef gösterenlere... Bu saldırıdan sonra mutlu oldunuz mu bilemeyiz ama biz korkmayız ve geri adım atmayız. Peki, sizler kimlere ve nelere alet olduğunuzu görüyor ve utanıyor musunuz?

kirmizi-kedi-yayinevi-ne-saldiri-243921-1.

KIRMIZI KEDİ YAYINEVİ
10 Şubat 2017