Anasayfa ARŞİV Kısa zamanda emekli olmak için son günler!

Kısa zamanda emekli olmak için son günler!

Tarım işçilerinin sosyal güvenliğini sağlayan 2925 sayılı Tarım İşçileri SS Kanunu’nun önemli bir bölümü 1 Ekim’de yürürlükten kalkacak ve yerine 5510 sayılı SS ve GSS gelecektir. 5510 Sayılı Kanun yürürlüğe girinceye kadar Tarım SSK’lı olanların uygulamaları ve emeklilik hakları devam edecek ama 1 Ekim’den sonra hiç kimse Tarım SSK’lı olamayacaktır. Tarım işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanların emeklilik şartları diğer çalışanlara göre daha kolay ve daha ucuzdur.

2925 Sayılı Kanuna göre, Tarım İşlerinde Hizmet Akdi İle Süreksiz Olarak Çalışanlara Ait İstek ve Tescil Belgesi’ni doldurup (Bu belge yazının sonunda verdiğim internet adresinden temin edilebilir.) SSK’ya verdikleri tarihi takip eden aybaşından itibaren tarım SSK’lı sayılanlar şu an itibariyle her ay 100 YTL civarında prim ödemiyor. Bu primleri her ay ödeyebilecekleri gibi para bulamazlarsa bütün bir yılın primlerini takip eden yılın şubat ayı sonuna kadar faizsiz olarak da ödeme hakları vardır. Hem emeklilik hem de sağlık yardımı hakları olan tarım çalışanları hem kendileri, hem eşleri hem de çocukları ile bakmakla yükümlü iseler ana-babalarına bile bir sigortalı üzerinden sağlık karnesi alabiliyor.

Tarım SSK’ lı olanların her ay primleri 30 değil 15 gün ve yılda 360 gün değil 180 gün olarak hesaplanıyor ve emeklilik şartları da diğer SSK’lılardan daha kolay. Tarım sigortalılarının aylık ödemeleri yarım kabul edildiğinden aylar 15 gün ve yıllık prim ödemeleri de 180 gün olarak hesaba dahil edilir. Bu nedenle 3600 günü tamamlamak için en az 20 tam yıl prim ödemek gerekir. Buna göre ise tarım sigortalıları 3600 günü ancak 20 yılda tamamlayabiliyor ama bunların daha önce normal SSK, Bağ-Kur, T.C. Emekli Sandığı hizmetleri olabileceği gibi borçlanılmış askerlik süreleri de olabilir. O nedenle 3600 günü 20 yıldan daha kısa sürede tamamlama olanakları da var.

 

UCUZ ASKERLİK BORCU İÇİN SON GÜNLER

1 Ekim gelmeden yapmanız gereken en önemli işlerden birisi de askerlik borçlanması yapma ihtiyacınız varsa mutlaka yapmaktır. Kimler askerlik borçlanması yapmalı?

1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince, askerlik hizmetini er veya erbaş olarak ifa edenler askerlik sürelerinin tamamını, yedek subay olarak askerlik yapanlar ise yedek subay okulu devresini borçlanabilirler. Ancak,

1-Askerden sonra sigortalı olanlar; Askere gitmeden evvel SSK, Bağ-Kur veEmekli Sandığı (Özel Banka-Borsa Sandığı dahil) kapsamında bir işe girmemiş, önce askere gitmiş, askerden geldikten sonra sosyal güvenlik kanunları kapsamında işe girmiş olanların askerlik borçlanması yapmaları emeklilik yaş ve günlerini öne çekmeleri için iyi olur. Ayrıca bu kişilerin askerlik borçlanması ile prim ödeme gün sayıları da artar.

2-Prim ödeme günü eksik olanlar; İster askerden önce sigortası olsun ister olmasın askerlik borçlanması ile prim ödeme gün sayısı da artacağından, emeklilik için gereken prim ödeme süresi eksik olanların da askerlik borçlanması yapmasında fayda vardır.

 

BORÇLANMA YENİ YASAYLA ZAMLANACAK

Sosyal Sigortalar Kanunu gereğince sigortalı olan eski SSK’lılar ve Tarım SSK’lılar, Bağ-Kur’lu olanlar ile Tarım Bağ-Kur’lular askerlik borçlanmalarınızı 1 Ekim gelmeden yaparsanız daha az ödersiniz.  Mesela, halen SSK’lıların askerlik borçlanması hesaplanırken, askerlik süresinin her bir ayı için 638,70 olan asgari ücretin yüzde 20’si yani 127,74-YTL dikkate alınıyor. Mesela 20 ay askerlik süresi ödeyecekseniz (20 x 127,74= 2 bin 554 YTL) ödemeniz gerekiyor.

Askerlik borçlanmanızı 1 Ekim’den sonra yaparsanız hesaplama sistemi tamamen değiştiği için ödeyeceğiniz rakam zamlanacak. 1 Ekim’den sonra askerlik borçlanması için en az asgari ücretin yüzde 32’si kadar ödeme yapacaksınız. Bu durumda 20 aylık askerlik süreniz için ödeyeceğiniz rakam (638,70 x 0,32 x 20= 4 bin 087 YTL) olacak.

 

ÖDEME SÜRESİ DE DÜŞECEK

Askerlik borçlanmasında SSK’lılar şu an için borcu 6 ay içinde ister ilk ister son günü ödeme hakkına sahip. Şu anki uygulamaya göre, borçlanma başvurusu yapıldıktan sonra gelen değişiklikler, (örneğin asgari ücretin artması) istekliyi bağlamıyor. Gerekli tutar 6 ay içinde taksitler halinde veya bir defada ödenebiliyor. Önemli olan 6 ay içinde tamamının veya bir kısmının ödenmesi. Kısmen ödeme halinde ödenen miktarın karşıladığı ay kadar hizmet kazanılıyor. Ancak, 1 Ekim’den sonraki borçlanma tutarlarının size bildirilmesinden itibaren 1 ay içinde tamamını ödemeniz gerekecek.     

Şu da önemli bir husus; askerlik borçlanması veya yurtdışı borçlanmaları 1 Ekim’den sonra yapılırsa çalışanın vefatı halinde geride kalanlara dul-yetim aylığı verilmeyecek. Yeni kanunun 32. maddesindeki “her türlü borçlanma süreleri hariç” ibaresi nedeniyle 1 Ekim günü ve sonrasındaki ölümlerde yurtdışı borçlanma süreleri ile askerlik borçlanmaları gibi borçlanmalar 900 gün hesabında dikkate alınmayacak. Ölümün ne zaman geleceği belli olmaz ancak, geride kalacak eşinizi (erkek-kadın fark etmez), çocuklarınızı ve ana-babanızı düşünüyorsanız ve SSK’ya ödenmiş 900 gününüz de yoksa askerlik ve yurtdışı çalışmalarınızdan 900 gün kadarını borçlanıp 1 Ekim’den önce ödemekte fayda var.

1 Ekim’den önce sigortalı olmak da avantajlı! Bugün için kimin nereden emekli olacağını hesaplarken son 7 yıllık (2520 günlük) prim ödemelerinden en çok SSK’ya mı, Bağ-Kur’a mı, Emekli Sandığı’na mı prim ödediğine bakılır. Buna göre 1 Ekim’den önce sigortalı olanların hangi şartlarla emeklilik hakkı kazanacakları ve emekli aylıklarının hesaplama usulü yine son 7 yıllık prim ödeme sürelerine bakılarak karar verilecek. Ancak, 1 Ekim’de ve sonrasında ilk defa SGK şemsiyesi altına girenler için ise tüm çalışma hayatında en çok hangi sisteme göre (SSK,Bağ-Kur, Emekli Sandığı) prim ödendiğine bakılacak. Sistemi etkilemek 1 Ekim’den önce işe girenler için 3,5 yıllık prim ödemesi ile mümkün olabilecek. Bu tarihten sonra işe girenlerin daha uzun süre prim ödemesi gerekecek.

 

NOT: Değerli okurlarım!  Sorularınızı da mümkün olduğunca bu köşede cevaplamaya çalışacağım. Sorularınızı [email protected] elektronik posta adresine veya gazetemizin 0212 249 8843 numaralı faksına veya mektuplarınızı “Kemeraltı Cad. No:1-3 Kat:4 Karaköy-İST.”adresine gönderebilirsiniz. Sorularınızın açık, anlaşılır ve ayrıntıları içermesi doğru cevabı almanız açısından önemlidir.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,968AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

İSPARK zararı!

Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) israf kalemleri arasında ilk sıralarda gelen...

İkinci küresel eylem: İklim savaşçıları vazgeçmiyor

KARDELEN TATARİklim değişikliğine karşı...

CHP bir kez daha ‘ekonomi’ diyecek

YSK’nin iptal kararının ardından 23 Haziran olarak belirlenen yenileme seçimine yönelik programını...

AKP’de ‘bize oy verenler de küskünlere katılırsa’ kaygısı

Kaybettiği İstanbul seçimini YSK eliyle iptal ettiren ve yeniden sandığa gidilecek 23...

Karara itiraz şart

YSK’nin ‘kesin hükmünde’ olan İstanbul seçimlerini iptal kararına karşı itiraz yolları tartışılıyor....

YSK kararı sandığı tehdit ediyor

Dilan Esenİstanbul’da demokratik kitle ve meslek örgütleri,...

YSK’nin iptal gerekçesinin altı tamamen boş: Ali İhsan Yavuz bile daha inandırıcıydı!

YSK, İBB seçimleri için açıkladığı iptal gerekçesinde seçmen iradesinin nasıl değiştirildiğine ilişkin...

Bahanesi yok!

Geçen akşam Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimin iptal gerekçesini uydurduğu 200 sayfalık,...

Bu bir gerekçe değildir!

Ressam Rene Magritte, oldukça “gerçek” görünen bir pipo resmi çizer ve altına...

Vatandaşın dövize talebi artıyor

BDDK aldığı bir kararla döviz alım işlemlerine vade kısıtı getirdi. 100 bin...

Sonraki haber