Anasayfa SİYASET Kişisel veriler

Kişisel veriler

Alev Şahin, mimar. 6 Ocak 2017’de, 679 sayılı KHK ile Düzce’de 2011 yılından bu yana çalıştığı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ndeki görevinden ihraç edildi. 30 Ocak 2017’den beri de kentin Spor Sokak girişindeki meydanda, “İşimi, ekmeğimi geri istiyorum” pankartıyla oturma eylemi yapıyor.

Eylemi boyunca çevreden destek aldığı gibi sözlü veya fiziki saldırılara da maruz kaldı. Ama bu sürede yaşadığı en absürt olaylar, halkın tepkisiyle değil yargıyla ilgili olanlardı.

Alev Şahin ihraç edilince itiraz etti, idare mahkemesine başvurdu. Bu şikâyetlerin yargıdaki durumunu öğrenmek için e-devlet’e bakarken dosya sorgulama kısmında, Yargıtay sorgulamanın altında siyasi parti sorgulama linkini de gördü, tesadüfen tıkladı. Ve 2009 yılından beri AKP üyesi olduğunu gördü.

O dönem konuştuğumuzda, “Başımdan aşağı kaynar sular döküldü, çok şaşırdım, çok sinirlendim. Şimdiye kadar hiçbir siyasi partiye üye olmadığım için daha önce böyle bir sorgulamaya da gerek duymamıştım. 2011’de devlet memuru oldum, üyelik memuriyetimden önce yapılmış. Zaten devlet memurunun bırakın siyasi parti üyeliğini siyasi parti propagandası yapması bile kanunen yasak” demişti.


Hemen Yargıtay’a başvurup üyelikten çıktı ve haberi olmadan bir siyasi partiye üye yapıldığı için suç duyurusu yaptı. Suç duyurusunda, kendisini parti üyesi yapanların ‘kişisel verilen kaydedilmesi’, ‘verileri hukuka aykırı olarak verme ya da ele geçirme’ suçlarından yargılanmasını istedi.

Şikâyet dilekçesinde, Alev Şahin’in nüfus bilgileri, yerleşim yeri, eğitim durumu, mesleği, telefon numarası, elektronik posta adresi gibi kişisel bilgilerinin kullanılarak hatta yerine imza atılarak AKP üyesi yapıldığı ifade edildi.

Ayrıca siyasi parti üyeliği şahsen yapılması gereken bir işlem olduğundan, başvuruyu gerçekdışı şekilde yapan ve başvuruyu işleme koyan, başvuruyu kabul eden kişilerin kolayca tespit edilebileceği de ifade edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan şikâyete yanıt, 12 Nisan 2017’de geldi. Savcılık, parti üyeliği 2009’da yapıldığı için suçun zamanaşımına uğradığını, bu sebeple de dava açmaya yer olmadığına hükmetti.

Alev Şahin’in bu karara yanıtı şöyle oldu: “Sahte bir evrakla muhalif bir partiye üye yapılmış olsaydım yine şikâyetim cevapsız mı kalacaktı?”

Avukatı Engin Gökoğlu da “Hem haberi olmadan AKP üyesi yapmışlar hem iktidara muhalif diye işten attılar” yorumunu yapmıştı.

Geçen yıl yaşananlar savcılığın bu kararıyla sonlandı, itirazı da yanıtsız kaldı ama Şahin’in yargıyla absürt imtihanı bitmedi.

Geçen hafta da bir tebligat aldı: Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gelen tebligatta, “hakkında (Valiliğin eylem yasağına uymadığından) dava açılması için gerekli şartların oluştuğu, bu davanın karşılığı olarak belirlenen 1250 lirayı verdiği takdirde dava açılmayacağı” yazıyordu. Şahin zaten işsiz olduğu ve işini geri istediği için eylem yaptığından parayı ödemesi mantıken çok mümkün görünmüyor.

Ama bu kez avukatı Engin Gökoğlu da tutuklu olduğundan, hakkında açılması muhtemel davada onu kim savunacak, bilmiyoruz.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,660AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Uğur Dündar’dan ortak yayın için ilk yorum

Binali Yıldırım'ın moderatör olarak önerdiği gazeteci Uğur Dündar, Türkiye'yi ekran başına kilitleyen...

Anadolu Ajansı’ndan Ekrem İmamoğlu’na yanıt

Anadolu Ajansı (AA) ortak yayınında Ekrem İmamoğlu'nun 31 Mart akşamı AA'nın veri...

İstanbul, Yıldırım-İmamoğlu ortak yayınını böyle izledi

23 Haziran'da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye...

Binali Yıldırım’ın ‘İzmir’ yalanı

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile Cumhuriyet Halk Partisi...

Temelli açıkladı: HDP, 23 Haziran’da hangi adayı destekleyecek?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İstanbul Büyükşehir Belediye...

İmamoğlu ile Yıldırım canlı yayında karşı karşıya geldi

Türkiye'nin günlerdir merakla beklediği Ekrem İmamoğlu-Binali Yıldırım canlı...

Üniversite sınavı soru kitapçıkları ve cevap anahtarı yayınlandı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı oturumları TYT, AYT ve YDT'nin soru kitapçıkları ile cevap...

Bodrum’da uçağın lastiği patladı, hava trafiği durdu

Milas Bodrum Havalimanı'na iniş yapan özel bir jetin lastiğinin patlaması sonucu pistte...

Mansur Yavaş’tan İmamoğlu’na destek

Yüksek Seçim Kurulu’nun iptal kararı sonucu 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir...

Aziz Yıldırım’dan Ali Koç’a mektup

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç'un bugün yapılan olağan mali genel kurul toplantısında...

Sonraki haber