Kıyma diye boyalı sakatat yemeyin

Kümes hayvanlarının et, kemik, yağ, deri, sakatat, tırnak, kafa gibi bölümlerine kırmızı boya ilave edilerek kıyma süsü verilebiliyor. Uzmanlara göre eti güvenilir yerden almalı

DİLARA ŞİMŞEK

Kıymada kullanılan boya ile başlayan etteki hile skandalına dair tartışmalar devam ediyor. Kümes hayvanları etinin makinede çekilip kırmızı boya katılarak kıyma diye satıldığına yönelik iddialar Tarım Bakanlığı tarafından reddedilirken, Gıda Mühendisleri Odası (GMO) tüketicileri dikkatli olmaya çağırdı. GMO İstanbul Şube Başkanı Zafer Şenyurt tüketicilerin et alırken mutlaka güvendikleri adresleri tercih etmeleri konusunda uyardı.

Hileli etlerin tüketiciler tarafından anlaşılmasının ilk bakışta zor olduğunu belirten Şenyurt, şüpheli etlerin 174’e şikayet edilmesi gerektiğini kaydetti.

En kolay hile kıymada

Şenyurt, et ürünleri içinde tüketiciyi aldatmaya yönelik en müsait yiyeceğin kıyma olduğunu söyledi. şu an gündemde olan boyalı kıyma konusunun bilgi kirliliği olduğunu söyleyen Şenyurt, analiz yapılmadan doğru bilginin elde edilemeyeceğini kaydetti.

BİLİNEN yerden et alINMALI

Ürünlere yönelik denetimlerin sıklıkla yapılması gerektiğini ifade eden Şenyurt, tüketicinin özellikle bildiği kasaptan et alması gerektiğinin altını çizdi. Şenyurt, “Bildiğiniz, güvendiğiniz yerden eti almalısınız. Kasapta kıymanın çekildiği makinenin temizliğinden emin olmak gerekiyor. İçerisinde daha önceden kalmış ürün varsa temizlenmiş olmalı. Günlük tüketime uygun olarak et alınmalı” dedi.

Etin rengi değişik olabilir

“Ette renk önemli bir kalite kriteri olarak karşımıza çıksa da, tüketicinin etin rengine bakarak kalitesini anlaması zor” diyen Şenyurt, sözlerini şöyle bitirdi: “Tüketici özellikle ‘içindekiler’ kısmını iyice okumalı ve menşei belli olan bir ürünü almalı. Şüphelendiği bir durum oluştuğu takdirde Alo174’ü arayarak yetkililere haber verebilir.”

BİZİ TAKİP EDİN

358,979BeğenilerBeğen
54,841TakipçiTakip Et
1,080,170TakipçiTakip Et
7,394AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL