Anasayfa ARŞİV Kızıl, Kırmızı, Yeşil

Kızıl, Kırmızı, Yeşil

Almanya’da Sol Parti, Yeşiller ve Sosyal Demokrat Parti’den oluşan tarihi koalisyona verilen isim; “Kızıl, Kırmızı, Yeşil.” Tüm eksikliklerine ve eleştirilere rağmen kendilerini solda konumlandıran, sol yelpazenin farklı uçlarında yer alan üç parti bir Doğu Alman eyaleti olan Thüringen’de ittifak yaptı. Pazarlık ve tartışmalar 67 gün sürdü. Berlin Duvarı’nın yıkılışının 25’inci yıldönümünden günler sonra görüşmeler bir sonuca vardı, anlaşma imzalandı.

Thüringen, duvarın yıkıldığı günden bu yana sürekli merkez sağ partiler tarafından yönetildi. 14 Eylül’deki seçimlerde Hıristiyan Demokratlar yine birinci geldi, ancak tek başına iktidar olacak çoğunluğu sağlayamadı. Koalisyon ortağı Sosyal Demokratlar’ın seçimin ikincisi Sol Parti (Die Linke) ile koalisyonu tercih etmesiyle ortaya sol koalisyon çıkmış oldu.
• • •
Bu tercihle birlikte Doğu Alman Demokratik Sosyalizm Partisi’nin devamı olarak görülen Die Linke ilk kez bir eyalette başbakanlığı devralacak gibi. Gibi diyoruz çünkü 5 Aralık’ta eyalet meclisinde koalisyon oylaması yapılacak. Ve bir son dakika sürprizi yaşanmazsa sol koalisyon işbaşına gelecek ve duvarın ardından ilk kez solcu bir lider Bodo Ramelow Eyalet Başbakanı olacak.

“Kızıl, Kırmızı, Yeşil” koalisyon Meclis’te sadece 1 vekillik çoğunluğa sahip olduğundan dolayı Ramelow’un ilk turda seçilmesine zayıf ihtimal gözüyle bakılıyor. Ancak ikinci turda seçilmesi kesin. Thüringen’in Alman solu için önemi büyük. Üç dönemdir yani yaklaşık 15 yıldır Alman siyaseti Angela Merkel’in liderlik ettiği Hıristiyan Demokratların tahakkümü altında. Eyaletlerin büyük çoğunluğu da bu partinin elinde. Ve ilk kez çeyrek asır sonra Thüringen eyaletinde muhalefete düşecekler.
• • •
Tarafların “Uzlaşma projesi” adını verdikleri ittifakın genel seçimlerde de uygulanabileceği şimdiden tartışılmaya başlandı. Şayet “Kızıl, Kırmızı, Yeşil” koalisyon başarılı olursa bunun diğer eyaletlere yansıması olacak. Eyaletin başkenti Erfurt’ta anlaşmanın içeriğini tanıtan taraflar, ‘sol ittifak’ın önemli reformlar yapacağını duyurdu.

Sol Parti adına pazarlıkları yürüten Susann Hennig-Welsow, “Kızıl, Kırmızı, Yeşil her şeyi farklı değil, ama birçok şeyi daha iyi yapacak” dedi. Toplam 105 sayfalık hükümet programında yuvaların bir yıl ücretsiz olması, 500 yeni öğretmen alınması, istihdamın kamu eliyle desteklenmesi, Nazi uzantısı NSU’dan ders çıkartılması gibi maddeler de yer aldı.
• • •
Sol ittifak Alman sağını bir hayli kızdırdı. Merkel, SPD’nin Sol Parti liderliğindeki koalisyonun küçük ortağı olmaya razı olmasını “Thüringen için kötü haber” olarak değerlendirdi. CDU Genel Sekreteri Peter Tauber ‘sol ittifak’ı “Seçim mağluplarının koalisyonu” diye değerlendirirken, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Sol Parti’den birinin bir eyalette başbakan olmasının kendisi için hazmedilmesi kolay olmayan bir mesele olduğunu söyledi.

Merkel üzerinden Avrupa siyasetini domine eden Alman sağı kızadursun, “Kızıl, Kırmızı, Yeşil” koalisyon Die Linke faktörü nedeniyle sol adına önemli bir başarı hikâyesi. Haziran 2007’de Demokratik Sosyalizm Partisi, İş ve Sosyal Adalet-Seçim Alternatifi (WASG) ile çok sayıda sol örgütün bir araya gelmesiyle kurulan Die Linke kısa sürede ülkenin üçüncü büyük partisi oldu. Koalisyondaki Sosyal Demokrat Parti’nin solculuğu tartışılsa da sol ittifak halkların neoliberal yıkım politikalarına teslim edildiği, kapitalist-emperyalist dünyanın savaş ve kaostan ötesini vaat etmediği günümüz dünyasında sola olan inancı da artırdı. Tıpkı Frente Amplio, Syriza ve Podemos örneklerinde olduğu gibi.

SON HABERLER

Hekimler ikinci kez hakim karşısına çıktı: Savcı mütalaasına “copy paste” eleştirisi

"Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” açıklaması nedeniyle gözaltına alınıp bir hafta süren...

Gazeteciye ‘haber’ soruşturması

Cumhuriyet muhabiri Seyhan Avşar hakkında, “Sözcü savcısı sabıkalı çıktı” haberi nedeniyle İstanbul...

Hevsel Bahçeleri’nde kızıl şahini silahla vurmuşlar

UNESCO Dünya Kültürü Mirası listesinde yer alan Diyarbakır'daki Hevsel Bahçeleri'nde avcılar tarafından...

“Depremin artçıları birkaç ayda sonlanır”

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr....

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern: Erdoğan’dan açıklama istiyoruz

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan cami katliamı hakkındaki...

Emek güçlerinden katılımcı yerel yönetim talebi

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ve İzmir’e Sahip Çık Platformu, 31 Mart’ta...

Futbolun borçlu olduğu adam

Eren TUTEL [email protected] Şimdiye...

Umudun en güzel öyküsünü yazdı

Geçtiğimiz kasım ayında lösemi hastalığının bir türü olan ve milyonda bir kişide...

Patronlar değil işçiler yönetsin

İstanbul Tuzla’da EMEP’in desteklediği Bağımsız Belediye Başkan Adayı Ali Doğan, “Fabrikalarda her...

Kimse açıkta kalmayacak

CHP’nin Bursa Osmangazi Belediye Başkan Adayı Erkan Aydın, Yunuseli’de halka seslendi.