-Reklam-
Anasayfa ARŞİV Kobane koridoru

Kobane koridoru

Rojava, Kandil, Kürt siyasi hareketi ve uluslararası kamuoyu tarafından haftalardır ısrarla dile getirilen “insani koridor” çağrısı geç de olsa karşılık bulmaya başladı. ABD havadan Türkiye ise karadan “koridor”un açıldığını resmen açıkladı. Washington, Kobane’deki Kürt güçlerine havadan silah, askeri mühimmat ve tıbbi yardım ulaştırıldığını duyurdu. Hemen akabinde de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye’nin Peşmerge’nin Kobane’ye geçmesi için yardımcı olduğunu söyledi. Dışişleri kaynaklarına göre ise Kobane’ye peşmerge ve silah geçişi başlamış durumda.

• • •

Kobane 15 Eylül’den bu yana IŞİD kuşatması altında. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden ve Rojava’daki diğer kantonlardan gönderilecek insani ve askeri yardımların Kobane’ye ulaştırılması için Türkiye sınırları içinde bir yardım koridoru açılması isteniyordu. Düne kadar AKP hükümeti tüm talep ve çağrılara kulaklarını tıkamıştı. Yurtiçi ve yurtdışında yaratılan toplumsal ve siyasal basıncın etkisiyle zoraki de olsa kısmi bir “koridor”a evet demiş oldu.

• • •

IŞİD tarafından haftalardır dört bir taraftan kuşatılan Kobane’nin dışa açılan tek kapısı kuzeydeki Türkiye. Kobane’ye ancak Türkiye üzerinden açılacak bir koridorla destek sağlanabilir. Bunun için de hükümetin buna olanak tanıması, koridor açılmasına izin vermesi gerekiyor. Türkiye üzerinden bir koridor oluşturulmadığı ya da koalisyon güçleri havadan yardım göndermediği sürece Kobane’ye silah veya savaşçı desteği gitmesi şu an itibariyle mümkün değil. Bu nedenle Serekaniye- Kobane koridoru PYD güçlerine destek gidebilmesi açısından büyük önem taşıyor.

• • •

Bu ayın başında gizlice Türkiye’ye gelerek yetkililerle görüşen PYD lideri Salih Müslim’e “Serekaniye’den Kobane’ye koridor” sözü verildiği iddia edilmişti. Sözü edilen ve yaklaşık 180 kilometre uzunluğundaki koridor Urfa Ceylanpınar’ın karşısında yer alan PYD’nin kontrolündeki Serekaniye’den başlıyor. Kobane’ye kadar uzanan koridor üzerinde çok sayıda köy ve Akçakale’nin karşısında yer alan Tel Abyad IŞİD’in elinde. Kobane’ye Cezire Kantonu üzerinden silah ulaşması bu aşamada fiziki olarak mümkün değil. Bu nedenle koridorun Suriye içinde açılması seçenek dışı.

• • •

Tek seçenek “koridor”un Türkiye içinde açılması. Silah ve askeri birliklerin Türkiye topraklarından Kobane’ye geçişi için ise kullanılması muhtemel iki rota bulunuyor. Birinci rotanın kullanılması halinde silah ve askeri güçler, Irak’ın kuzeyindeki Zaho sınır kapısından Şırnak’ın Silopi ilçesine sokulacak, ipek yolu olarak bilinen uzun hat kullanılarak Kobane’ye ulaştırılacak. İkinci rotaya göre Irak-Suriye sınırındaki Fişhabur sınır kapısından geçilecek, Suriye’nin kuzeyindeki PYD kontrolü altındaki Serekaniye sınır kapısından Urfa’nın Ceylanpınar ilçesine ulaşılacak, buradan da Viranşehir yoluyla Kobane’ye.

• • •

İkinci rota daha önce PYD lideri Müslim’in açılmasını istediği “Serekaniye-Kobane koridoru”nun geçtiği rota. Cezire kantonunda bulunan silahlı güçlerin organize olarak geçişi için bu rotanın kullanılması mümkün. Mardin’in Nusaybin sınır kapısının karşısında bulunan Kamışlı’nın kontrolü büyük oranda PYD’de olsa da sınır kapısı Suriye rejiminin kontrolünde. Bundan dolayı bu kapının kullanılma ihtimali düşük. Akçakale sınır kapısının karşısında yer alan Tel Abyad sınır kapısı ise IŞİD’in elinde olduğu için kullanılamıyor.

• • •

Washington’un baskısıyla şu an için izin verse de Türkiye esasında “koridor” açılmasına gönüllü değil. Erdoğan birkaç gün önce “koridor” ihtimaline ilişkin “PYD şu anda bizim için PKK ile eştir, o da bir terör örgütüdür” demişti. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise “koridor” açılması durumunda PKK’ye silah gideceğini ve bunu kabul etmeyeceklerini söylemişti. Ancak AKP’li muktedirlerin unuttuğu bir şey vardı. Washington’un baskısıyla her ikisi de boşa düştü. O “koridor” hem havadan hem de karadan şimdilik açıldı. “Koridor”la birlikte IŞİD’in vesile olduğu Ortadoğu denkleminde yeni bir aşamaya geçilmiş oldu. Kobane’yi YPG savunuyor. Ankara’ya göre YPG, PKK’nin uzantısı. Dolayısıyla silah yardımı da doğrudan YPG/PKK’ye yapılmış oluyor! Bu durumun Ankara açısından hazmedilmesi biraz zor olacak gibi.

- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan, AKP İstanbul İl Başkanlığı’nda

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP İstanbul İl Başkanlığına...

14 yaşındaki iki çocuk 9 kişiyi öldürmeyi planlamaktan gözaltında

ABD'nin Florida eyaletinde 14 yaşındaki iki kız çocuğu, dokuz kişiyi öldürmeyi planladıkları...

Cumartesi Anneleri 734 haftadır direniyor

Cumartesi Anneleri/İnsanları, 734. açıklamalarını da İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nin bulunduğu...

Mazbata geldi, adağını yerine getirdi: İmamoğlu için komşularına pilav dağıttı

31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçilen Ekrem İmamoğlu,...

Meksika’da doğum günü kutlamasına saldırı: 13 ölü

Meksika'da silahlı bir grup saldırgan, bir restoranda düzenlenen doğum günü kutlaması sırasında...

Ankaralı grup Akis: “Ankara’da iyi bir rock dinleyicisi var”

2019’un başlarında yola çıktığımız Ankaralı Müzisyenler serimizde 15.haftaya geldik. Ankara müzik sahnesinin, alternatif üretimler...

CHP’li Torun: Belediye başkanları için 10 temel ilke belirledik

11'i büyükşehir, 10'u il olmak üzere 263 belediye başkanlığı kazanan CHP, 6...

İmamoğlu’ndan Maltepe’ye davet

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yarın 14.00'de Maltepe'de yapılacak başkanlık kutlamasına...

‘Sinemacıların bir edebiyatçıya ödül vermesi çok hoşuma gitti’

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’nca düzenlenen 30. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ankara...

Avrasya Tüneli yarın trafiğe kapatılacak

Asya ile Avrupa yakasını deniz tabanının altından karayolu ile birbirine bağlayan Avrasya...

Sonraki haber