Anasayfa ARŞİV Kobane ve Rojava ile haşrolmak!

Kobane ve Rojava ile haşrolmak!

Murathan Mungan’ın evin içindeki bir canlı, akrebi bahçeye salmak için yarım saat uğraşan biri olarak, genç olsaydım Kobane’ye giderdim mesajını okuyunca ölümün eşiğinde Barış Konferansı’na mesaj yollayan bir başka edebiyatçı yazarı düşündüm.

Yedi yıl önce, 13-14 Ocak 2007 tarihinde Ankara’da İçkale Oteli’nde “Türkiye Barışını Arıyor” konferansı vardı. Konferansı “Türkiye Barış Meclisi” düzenliyordu. Günler öncesinden iki günlük konferansın açılış konuşmasını Yaşar Kemal’in, kapanış konuşmasını da Mehmed Uzun’un yapması her iki yazarın da onayıyla kararlaştırılmıştı.

Mehmed Uzun hastalığı nedeniyle doktorlarının izin vermemesi üzerine konferansa katılamamıştı. Türkiye Barış Meclisi’nin delegesi olmam nedeniyle ben de konferansa katılacaktım. Mehmed yedi sayfalık metni yazıp bana verdi ve elden divana teslim etmemi istedi. Ben de alıp götürdüm. Konfernsa katılamayacağı için mesajı ilk gün okundu. Çok da alkış aldı. O günlerde de kanka olan sonradan (2009) her ikisi de iki ayrı partide (biri iktidar diğeri muhalif) 2009’da vekil olacak olan şahsiyetler Mehmed’in yolladığı metindeki “İran, Suriye ve Irak’taki terörist örgütler; Hizbullah, Hamas ve Iraklı Sunni İslamcı teröristler” ifadesinden rahatsız olup cılız bir muhalif metin de kaleme almışlardı. (Bknz. Zevalsiz Ömrün Sürgünü-Mehmed Uzun kitabım Lis Yayınları).

Edebiyatçıların galiba gelecek konusunda böyle öngörüleri hayli çok. Zaten geleceğe kalacak olan da bu!

Kobane’de günlerdir süren insanlık için varoluş trajedisini düşününce, yaşayınca ister istemez insan tekinin yüreği orada atıyor. Bunlar meselenin bir yanı. Siz bu satırları 21. yüzyılda insanların katiller tarafından İslam adına kurban edilip boğazlandığı Kurban Bayramı gününde okuyor olacaksınız.

Adına IŞİD-DAİŞ denen cani katiller sürüsü belki bir dönem daha Suriye-Irak ekseninde varlığını sürdürecek. Ama IŞİD’in bu coğrafyada bütün suni teneffüslere rağmen geleceği yok. Kürtlerin ayak sesleri ve Ortadoğu’ya enjekte edecekleri demokrasi nefesi şimdiden rüzgârını estiriyor. Bunun ipuçları ortada.

Türkiye’de kendini dayatan İslami kimliğiyle varolduğunun ısrarıyla politiklar geliştiren AKP mecburen adına “Barış Süreci” denen garip hali şekillendirip sürdürecek, başka da şansı yok!

Amerika PKK’yi “Terör örgütleri” listesinden çıkaracak. Bu gidişat onun göstergesidir. PKK ve onunla aynı yapının farklı bir örgütlenmesi YPG bir meşruiyet üzerinden IŞİD’e karşı savaşıyorlar. Bu hal tez zamanda terör örgütü listesinden çıkarılmayı beraberinde getirecek. Ve gelecekteki halin şimdiden okumasıdır ki; PKK Türkiye’de legal siyasetin aktörü olacak.

Dünya şunu da görüyor olacak ki; Kürtlerin arzusu hilafına bölünmüş Kürdistan’ın ayrı yakalarda kalan Kürtleri artık yeniden birlikte olmanın ruh halini yaşıyorlar. Bir ulus olmanın en önemli özelliği “Ruhi şekillenme birliği”dir. Ortak bir millet ruhu yoksa ulus bilinci de yok demektir. Ama Rojava’da, Rojhelat’ta, Bakur ve Başur’daki yaşananlar Kürtlerin 21. yüzyılda yeniden ruhi şekillenmesini dünyaya gösterdi.

Belki adına yıllar öncesinin “Bağımsız Birleşik Kürdistan” gibi bir ideali artık olmayacak. Ama şu olacak. Kürt halkı diğer parçalarda yaşamak zorunda kalan milletinden olanlar için yapabileceklerini, yapması gerekenleri, yaptıklarını gösterecek ve dünyaya da anlatacak. Hem anlatıyorlar da zaten.

Birileri istediği kadar İspanya içsavaşındaki gibi enternasyonal tugayların Rojava örneğine uymadığını dillendirsin. Tarih onlara dayanışabilmek için bahane aradıkları ayıbını söyleyecek ve yüzlerine çarpacaktır emin olun.

Rojava, Çîyayê Şengalê, Kobanê, Afrîn, Cezirê ve diğerleri; ezcümle Kürtlerin savaşı, Ortadoğu’da ve elbette Türkiye’de ve dahi Kürdistan’da kalıcı barış için…

Barışa bir ses de siz verin demek için:

Dengek bidin ji bo Aşitî…
 

SON HABERLER

Sarı Yeleklilerin gösterilerinde güvenlik güçlerine ateş açma izni verildi

Fransa'da Sarı Yeleklilerin hafta sonu yapmayı planladığı gösteri sırasında güvenlik güçlerinin hayati...

İDO’dan Cumhur İttifakı’nın Yenikapı mitingi nedeniyle sefer iptalleri

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO) Cumhur İttifakı'nın 24 Mart Pazar günü Yenikapı'da...

Aşı reddi artışı salgın ve ölümlere neden olabilir

Türk Eczacıları Birliği (TEB), gerçek dışı bilgilerle aşıyı reddetme eğiliminin salgın ve...

Kati Piri’den Erdoğan’a yanıt: Toplumu bölerek tehlikeli bir atmosfer yaratıyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İslam düşmanlığı" ile suçladığı...

Ayşenur Arslan gözaltına alındı

Yazarımız Ayşenur Arslan "BirGün Gazetesi Yazarları ile Analiz" etkinliğinde konuşmacı olmak üzere...

Galatasaray’dan CAS açıklaması

Galatasaray, Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) yapılan itirazın kabul edildiğini ve UEFA ile...

Beyoğlu’nda kadınlardan krize karşı ‘Ortak mutfak’

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

17 yaşındaki çocuğa taciz suçlamasıyla yargılanan polise beraat!

İzmir'de 17 yaşındaki R.Y., geçen yıl cinsel istismara maruz bırakıldığını bildirdiği olayla...

Edebiyatçılar, Zülfü Livaneli adına açılan kültür merkezinde buluştu

Büyükçekmece Belediyesi’nin yaptığı Zülfü Livaneli Kültür Merkezi  kalabalık bir törenle açıldı.

Erdoğan’ın Konya ziyareti öncesi 13 gazete aynı manşetle çıktı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Konya ziyareti öncesi şehirde yayın...