Anasayfa ARŞİV Kodeks Yayınevi’nden 'Zaferbilim'

Kodeks Yayınevi’nden ‘Zaferbilim’

Kodeks Yayınevi, Cağaloğlu Yokuşu’nda, yani eski Babıali’de yıllardır yayıncılık geleneğini sürdürmeye devam eden ender yayınevlerinden. Mehmet Esat, yüzlerce benzersiz kitabın yayıncılığını sürdürmenin yanı sıra uzunca bir süredir Hurufat adlı aylık dergiyi de okuyucularıyla buluşturmaya devam ediyor. Yeni dönem yayın seçkisi de çok geniş. Hatta sırada bekleyen Tiyatro Kitapları serisi de gün sayıyormuş.

Kodeks Yayınevi, ilk romanlarını yazan yazarlara da kucak açmasıyla dikkat çekiyor. İşte bu serinin son örneğini Utku Tönel’in ‘Zaferbilim’ romanında görüyoruz. Yazarı için, bir tür Oğuz Atay yansıması dersek doğru mu olur? Yazarı bize kızar mı bilinmez. Hatta roman için de yeni ‘Tutunamayanlar’ denemesi desek !…

Yayın editörü Mehmet Esat, kitabın girişinde şöyle diyor: Ey ‘aylak okur’! Elinde tuttuğun kitap senin, yani aydın olma çabasını güden kişinin, ‘kişisel ve amatör bir eleştirisi’nin ‘günlük yaşantıya uygulanışı girişimidir’. Bu kitabın seni kendine çekme nedenlerinden biri de, senin ‘acıklı güldürü’nü kaleme almasıdır. Zafer Bengil, sensin aslında; evet benim de… Bu nedenle sana söylenen her şey, söyleyeni de kapsamaktadır. Hikâyede bir avuç insan var sadece… Bütün insanlık yani… ‘Çağımızın insanlığı’…

Oğuz Atay’ın yaşarken yeterince anlaşılamaması durumuna da gönderme içeriyor aslında bu yazılanlar. Kendi yazarlarımızın edebiyatını başarılı kılan ‘yerel’ kaygılarla yazdıkları eserlerin, yeterince evrensel bulunmadıklarını için taklitçilikle suçlandığını da belirtelim. Aslında tam da bu ‘yerel öğeler’den dolayı “Atay’ın ecnebi değil, buralı bir yazar" olduğunu bilmemiz gerekir.

Oğuz Atay gibi Utku Tönel’de, “Ötekini, bizim inandığımız ve arzuladığımız şeylere inanan biri olarak görmeyi değil; ötekini, ıstırap ve acı çeken biri olarak görmeyi" öneriyor. Buradaki ‘zihinsel acı’yı da çok önceden romanlarında göstermeyi deniyor. Tabii Oğuz Atay gibi anlaşılmadan, sessiz sedasız yazdığı dönemlerin ikliminin atmosferinde; anlaşılmadan sessiz sedasız çekip gitmeden önce tanınma çabasıyla yazmış yazar romanını. Romanla tanışmak isteyenlere son olarak bir bölüm hediye edelim.

İTHAKA KIYILARINDA
Erken bir nisan sabahının ilk ışıkları Haydarpaşa Garı’nın Alman çizgilerini silip yerine kubbeli kıvrımlı, minareli mektepli bir İstanbul manzarası çizerken boğazın suları üzerinde kayan gemilerin gövdeleri gıcırdayarak ilerliyor, vapurlar dumanlarını düdüklerine katıp ilk seferlerine baslarken, çığlıklar arasında oynasan martılar yeni bir günün başlangıcında salınıyordu. Kapılar açılıyor, insanlar boşalıp taşıyor, çarklar, dişliler durmadan dönüyor, reklamlar dört bir yanda duyuluyor, motorlar aksıra tıksıra ilerliyor ve balıkçılar çoktan ölmüş bir denizin son sakinlerini uyandırmaya hevesli gözlerle dalgaları gözlüyordu. Güneş de, az önce iskeleden balık istifi yolcuyla ayrılan vapurun üzerinden ve kara kuru bulutların silik gölgesi ardından uzaklardaki Saray’ın mavi-yeşil-türkuaz kubbelerini cilalıyordu. Mısır Çarsısı’ndan Haliç’e savrulan bin bir çeşit baharat, köprüden geçen al yanaklı ak suratlı, geçkin İngiliz turistlerin varsayımlarına ve önyargılarını gizlendikleri yerden kaldırıyordu. (Hindistan’ın buralara pek de uzak olmadığını söyleyiverdi biri diğerine ve öteki de başıyla onayladı.) Yarışan vapurların kuyruğuna takılmaya niyetlenen martılardan bir tanesi köprünün üzerinden geçerken o günün güzel geçeceğini birinin ceketi üzerine bıraktığı işaretle belirtince gülüştüler ve dediler ki “hayat ne garip”.

İlk memurlar dairelere çoktan varmıştı ve egzoz kokusunda demlenen çaylar, Kadıköy’ün arka mahallelerinin birinde gizlice imal edilmiş taze kaşarlı tosta katık ediliyordu. Yıllanmış bir tramvay İstiklâl’den aşağı tırıs giderken kentin tüm terzileri, tuhafiyecileri, manifaturacıları, çaycıları, baharatçıları, tatlıcıları ve kitapçıları dükkânlarının önünü sabaha özgü bir mahmurluk ve mağrurlukla süpürüyorlardı ve günün ilk müşterisi kapıdan girdiğinde “günaydınlar efendim” demek için çıraklar birbirleriyle yarıştılar.
"Günaydın" dedi genç kadın yeni doğan günü arkasına alan vapurun kıç tarafına doğru ilerleyip taze güneşe son bir bakış daha atmak isterken. Üzerindeki ince ceketi sabah ayazının çekingenliğiyle iliklerken dudaklarında titreyen sigaranın son nefesini martılarla paylaştı. "Günaydın."

 

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,032AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Öğrencilere şiddet uygulayan okul müdürü görevden alındı

Çankırı'nın Yapraklı ilçesindeki bir ilkokulda, İstiklal Marşı töreninde kürsüye çıkardığı öğrencilere şiddet...

CHP’li Öztrak: Sandığa yapılan darbenin sorumluluğu iktidarın sırtınadır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Sözcüsü Faik Öztrak, YSK'nin İstanbul Büyükşehir Belediye...

Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin borcunu açıkladı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Büyükşehir Belediyemizin toplam borcu 9,5 milyar...

Akşener: YSK’nin açıkladığı şey gerekçeli karar değil darbe bildirisidir

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, YSK'nin İBB seçiminin iptaline ilişkin açıkladığı...

Nadal, Fransa Açık’ta rekor peşinde

Fransa Açık (Roland Garros) Turnuvası'nı 11 kez kazanan Rafael Nadal, Avustralya Açık'taki 11 şampiyonluğuyla...

AKP, 15 bin kişinin yaşadığı mahalleyi ‘terörist’ ilan etti

AKP Maltepe İlçe Başkanlığı tarafından Maltepe ilçe seçim merkezinin taşınması talebiyle hazırlanan...

AKP’li belediye 21 bin liraya tespih almış!

AKP’den 10 milyon 500 bin TL borçla Elazığ’ın Yazıkonak belde belediyesini devralan...

Fenerbahçe’den ‘UEFA’ açıklaması

Fenerbahçe Kulübünden yapılan açıklamada, "Kulübümüz Yargı Dairesine sevk edilirken, olası UEFA gelirlerinden kesilmek üzere...

Tunç Soyer: Ekrem İmamoğlu’nun her zaman yanında olacağız

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve...

YSK, kamu görevlisi olduğunu belirtti: 23 Haziran’da sandıklara imam başkan

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul seçiminin iptaline ilişkin gerekçesi üzerindeki tartışmalar sürerken, imamların...

Sonraki haber