Kolombiya'ya barış geldi
25.11.2016 13:11 DÜNYA

Kolombiya'da FARC ile yeni barış anlaşması imzalandı. FARC üyeleri 90 gün sonra silah bırakmaya başlayacak ve bütün silahlar 150 gün içinde BM'ye teslim edilecek.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, bugün FARC'ın lideri Rodrigo Londono ile imzalanan yeni barış anlaşması çerçevesinde, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC) bütün silahlarının 150 gün içinde Birleşmiş Milletlere (BM) teslim edileceğini bildirdi. Santos, Bogota'daki Colon Tiyatrosu'nda, yeni barış anlaşmasını imzalamasının ardından yaptığı konuşmada, "Bu tarihi sahnede, dünyanın ve ülkemizin önünde FARC'la yeni barış anlaşmasını imzaladık. Bir kurban daha vermemek için bu kanı durdurduk ve daha fazla gecikemezdik" dedi.

Anlaşmaya katkıda bulunan toplumun bütün kesimlerine teşekkür eden Santos,yeni dönemde FARC üyelerinin 5 gün sonra silah bırakmak için belirlenen alanlara gitmeye başlayacağını açıkladı. Sürecin sonunda FARC'ın artık silahlı bir örgüt olarak devam etmeyeceğini vurgulayan Santos, "FARC 90 gün sonra silah bırakmaya başlayacak ve sadece 150 gün içinde bütün silahları BM'nin elinde olacak" diye konuştu. Ayrıca yeni anlaşma 50 civarında değişiklik içeriyor. Yabancı mahkemeler yasaklanıyor, militanlardan kurbanlar için tazminat sözü alınıyor.

kolombiya-ya-baris-geldi-213839-1.

FARC'ın lideri Londono da bir önceki anlaşmanın düzeltilip zenginleştirildiğini dile getirdi. Londono, "Bundan böyle Kolombiyalıların tek silahı kelimeler olsun" diyerek tamamladı. Anlaşma kongreye sunuldu. İçişleri Bakanı Juan Fernando Cristo, imza töreninin hemen ardından yeni anlaşmanın ve üzerinde değişiklik yapılan bölümlerin, tartışılmak ve oylanmak üzere kongreye sunulduğunu açıkladı. Kongre, yeni anlaşmayı gelecek hafta salı ve çarşamba günü ele alıp oylayacak. Öte yandan kentin ünlü Bolivar Meydanı'nda toplanan halkın bir kısmı kutlama yaparken bir kısmı ise ağızlarını bantlayarak anlaşmaya karşı olduğunu gösterdi.

Hükümet referandum sonrası, çatışmanın kurbanları, kilise, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek FARC ile tekrar müzakere edilecek talepleri not etmişti. Taraflarla yapılan 60'a yakın toplantı ve 100 saati bulan çalışma sonrası 57 konuda 500'e yakın teklif ortaya çıkmıştı.Nüfusu 48 milyonu aşan Latin Amerika ülkesi Kolombiya'da yarım yüzyıldan fazla süren iç savaş, 260 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve 6 milyondan fazla kişinin göç etmesine neden olmuştu.