Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI Korku salmak için ceza verdiler

Korku salmak için ceza verdiler

İstanbul Tabip Odası, “Hekimler yaşamdan yana olmalıdır. Barış bildirisini imzaladıkları için ceza alan meslektaşlarımızın yanındayız” dedi

DENİZ YERLİKAYA

İstanbul Tabip Odası (İTO) “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı barış bildirisini imzaladıkları için ceza verilen meslektaşlarının yanında olduğunu açıkladı. Bildiriyi imzalayan hekimlerden Prof. Dr. Taner Gören, Prof. Dr. Huri Özdoğan, Doç. Dr. Haydar Durak ve Yrd. Doç. Dr. Nihan Aksakallı’ya geçen günlerde “örgüt propagandası yapmak”tan verilen cezayı kınayan Tabip Odası, “barış istemek, yaşamı savunmak suç değildir” dedi.

İTO’daki basın toplantısına başkan Pınar Saip, Yönetim Kurulu Üyeleri ve TTB Merkez Konseyi Üyesi Samet Mengüç’ün yanı sıra Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu da toplantıya katıldı. İTO Yönetim Kurulu Üyesi Osman Küçükosmanoğlu, “Bir hukuk garabeti ile karşı karşıyayız” dedi.

50’Yİ AŞKIN HEKİM YARGILANIYOR

Küçükosmanoğlu’nun ardından İTO Başkanı Pınar Saip ortak basın açıklamasını okudu. TTB Onur Kurulu üyesi Prof. Dr. Taner Gören’e 15 ay, Prof. Dr. Huri Özdoğan’a 15 ay, Doç. Dr. Haydar Durak’a 27 ay ceza verildiğini hatırlatan Saip, yargılanan ve ceza alan meslektaşları ile diğer mesleklerden akademisyenlerin yalnız olmadıklarını söyledi.
Aynı iddianameler ile halen 640 imzacı akademisyenin Ağır Ceza Mahkemelerinde yargılandığını anımsatan Saip, bugüne kadar 129 imzacı akademisyen hakkında 1 yıl 3 ay ile 3 yıl arasında değişen cezalar verildiğini kaydetti. Saip, İstanbul’da 18, ülke çapında 50’yi aşkın hekimin yargılandığını belirterek bugüne kadar ceza verilen hekim ve diş hekimi sayısının 9 olduğunu; İstanbul’da yargılanan 18 hekimden 10’nun davasının da devam ettiğini söyledi.

bu davalar hekimliğe açıldı

Bir akademisyen olarak yaşananlara kayıtsız kalamadığı için bildiriyi imzaladığını belirten Gören, “Beni kaygılandıran aldığım ceza değil; gelecek nesiller için barış, hukuk ve toplumsal düzenin ne zaman geleceğine ilişkin kaygılar taşıyorum” dedi. Doç. Dr. Haydar Durak ise şöyle konuştu: “Bir insan ve bir hekim olarak yaşamı, yaşatmayı önceliyoruz. Barış talep etmek suç değildir, bunu savunmaya devam edeceğiz.” Op. Dr. Samet Mengüç de insan yaşamını savundukları için ceza alan meslektaşlarının onur ve gurur kaynağı olduğunu söyledi. Son olarak konuşan Dr. Murat Ekmez, açılan davaları “hekimliğin temel ilkelerine açılmış bir dava” olarak yorumladı.

- Reklam -

SON HABERLER

Ağar’lar ve Başkaya’lar

Memleket ikinci sınıf bir korku filmi gibi, kötü karakterleri hiç yok olmuyor....

Yeni Zelandalı spikerler başını örterken

Yeni Zelanda’yı konuş konuş bitiremedik. Saldırının üzerine ayrıca, saldırıdan sonra Yeni Zelanda’nın...

Kütüphanecilik Haftamız kutlu olsun!

Bir önceki yıldı galiba, Kütüphanecilik Haftası için bir etkinliğe katılmıştık. Benim bildiğim,...

Seçim günü resmi tatil midir?

SORU: Ben bir otelde çalışıyorum, seçim günü de...

Denizli Acıpayam’da eğitime 2 gün ara verildi

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 20 Mart'ta meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından artçı...

Türkiye 4-0 Moldova

Türkiye 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) Elemeleri H Grubu ikinci maçında Moldova'yı ağırladı.

Füsun Demirel’den Alper Taş’a destek

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

BM, AB ve birçok ülkeden ‘Golan Tepeleri’ tepkisi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, ''GolanTepeleri'nin statüsü değişmedi ve BM'nin...

İsrail’den Gazze’ye hava saldırısı

İsrail güçleri Gazze Şeridi'nden atılan bir roketin bu sabah Tel Aviv'in kuzeyindeki...

Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın yeni reklamı yayınlandı

CHP'nin Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın yeni reklam filmi yayımladı.