Koruma altındaki çocuklara kamp: Din eğitimi verilecek
22.02.2018 09:25 GÜNCEL
Devlet koruması altındaki çocukları kapsayan kampta “Kuran-ı Kerim, batıl inançlar, şükür” konuları işlendi. Değerler Eğitimi Kampı adı verilen etkinlikte çocuklara, manevi ve ahlaki değerlere yönelik eğitimlerin verildiği belirtildi

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN @mustafamertb_

Nakşibendi Tarikatı’na yakınlığı ile bilinen “Muradiye Kültür Vakfı” başta olmak üzere birçok dini vakıfla iş birliği anlaşması imzalayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu kez de Diyanet İşleri Başkanlığı’yla ortaklaşa “Değerler Eğitimi Kampı” düzenledi. Kastamonu’da düzenlenen ve 16 ilden 157 çocuğun katılımıyla gerçekleşen eğitim kampında Diyanet’in görevlendirdiği din görevlileri eğitimci olarak görev aldı. Devlet koruması altındaki çocukların katıldığı kampta verilen eğitimler arasında, “Allah sevgisi, Peygamber sevgisi, Kuran’ı Kerim, şükür, batıl inançlar, tatlı dil ve güler yüz” gibi konular yer aldı.

Eğitimciler din görevlileri
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında 2011 yılında imzalanan protokol kapsamında düzenlenen eğitime 13 ila 18 yaş arasındaki çocukların katıldığı öğrenildi. Din görevlilerinin yanı sıra çocuk alanında çalışan meslek elemanlarının da eğitimci olarak yer aldığı etkinliğin amacı, “Çocuk bakım kuruluşlarında kalan çocuklar için günlük hayatta kullanabilecekleri ve yaşlarına göre indirgenmiş bir anlatımla dini, manevi ve ahlaki değerlere yönelik eğitimler verilmesi” ifadeleriyle açıklandı.

Sürekli hale getirilecek
Kapsamının ve içeriğinin çocuklara göre düzenlendiği savunulan ve çocuklara günlük hayatta kullanabilecekleri bilgileri aktarmak iddiasında olan eğitimde işlenen konulardan biri de çocuk istismarı oldu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, din görevlilerinin “mahremiyet bilinci”ni anlattığı eğitimlerin sürekli hale getirileceği ifade edildi. Benzer eğitimlerin kamu kuruluşlarında görev yapan personele yönelik olarak da düzenleneceği bildirildi. Koruma ve bakım altındaki çocukların “hayata kazandırılması” amacıyla verilen eğitimlerin konu başlıkları arasında “Şükür, kanaatkarlık, sabır, Allah sevgisi, ibadetin kazandırdıkları, temel ilmihal bilgileri” yer aldı.

***

PES DEDİRTEN FETVA: ‘Yorgandan tahrik olmayın’

Yurttaşların cinsel yaşamlarıyla ilgili fetvalarını sürdüren Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız, “6 yaşında çocukla evlenilebilir” ve “asansörde halvet olabilir” fetvalarının ardından bu sefer de yatakların şekli konusunda ‘uyarılarda’ bulundu. Yıldız, yeni fetvasında, “Uyku çok önemli. Yatağa, yatar yatmaz gözünü kapatıp uyuyacak yorgunlukla ve vaktinde girmek gerekir. Yatakta geçirilen her boş dakika, şehvete doğru kaymış bir dakikadır ve yatağın şekli, yorgandan battaniyeye varıncaya kadar insanı, bilhassa erkeği gıdıklayan cinsel dürtüleri rahatsız eden bir yapıda olmamalıdır.” dedi.