Koruma yasası sadece vaat miydi?

16 yıllık iktidarı boyunca hayvanlara karşı işlenen suçları engelleyecek bir adım atmayan AKP Hükümeti, Sakarya’da bir köpeğin patilerinin kesilmesi sonucu ölmesiyle ilgili toplumsal olarak yaşanan infiale karşı açıklamalarda bulunarak, seçimlerden sonra hayvan haklarıyla ilgili bir yasa tasarısını yürürlüğe koyacaklarını ifade etmişti. Öldürülen küçük köpeğin ardından onlarca hayvan daha aynı türden işkencelere maruz kaldı. Seçim öncesi yasa vaat eden hükümetten ise şimdilik herhangi bir çalışma yok.


Mevcut düzenlemelere göre, hayvanlara karşı öldürme ya da işkence gibi suçlarda, eğer hayvan sahipliyse dört aydan üç yıla kadar hapis öngörülen ‘mala zarar verme’ suçundan dava açılabiliyor. Ancak hayvan sahipsizse işlenen suç ne olursa olsun kişiye ancak 5199 sayılı Hayvan Koruma Kanunu’ndan idari para cezası kesiliyor. Sahipsiz hayvanlara karşı işlenen suçları da ele alan daha kapsamlı bir yasa mevcut değil.

Haberlerin ardı arkası kesilmiyor
İşkenceye maruz kalan hayvanların sayısı her geçen gün artıyor. İşte Sakarya’daki olayın hemen ardından yaşanan benzer olaylar:

»Muğla’nın Dalaman ilçesinde, kapanla yakalandıktan sonra sopayla dövülen tilki, öldü sanılarak koyda bırakıldı.

Çevredekiler tarafından yaralı bulunan tilki, getirildiği hayvan barınağındaki müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

»Mardin Mazıdağı’nda tüfekle vurulmuş 2 aylık bir yavru köpek bulundu. Yaraları kurtlanan yavruya ilk müdahale burada yapıldı. Kuzey adı verilen yavru, durumu ağır olduğu için uçakla İstanbul’a gönderildi. Köpeğin bacaklarında ve göğsünde çok sayıda saçma olduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezi görevlisi ve HAYTAP İl Temsilcisi Veysel Öğdür “Büyük acı çekmişti, gözlerinden yaş akmıştı. O durumu yüreğimizi sızlattı. Bunu yapan vicdansızlar insan olamaz. Vücudunda enfeksiyon fazla olduğu için müdahale yapılamıyor” dedi.

»İzmir’in Karşıyaka ilçesindeki bir kafeteryanın önünde, bir kişinin dükkânın önünde duran kediye tekme atması, işyerinin güvenlik kamerasınca görüntülendi. Kedi, metrelerce uzağa fırladı.

»Isparta’da 7 köpeği av tüfeğiyle vurup 4’ünün ölmesine sebep olan şahıs, emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Sağ kalan 3 köpek yoğun bakıma alındı.

»Antalya’daki Güzolaba Parkı’nda, başı ve bir bacağı olmayan bir yavru köpeğin cansız bedeni bulundu. Duruma tepki gösteren hayvanseverler, aynı parkta daha önce de kedilerin öldürüldüğünü söyledi.

»Yalova’da iki yavru kedi arka bacakları kesilmiş halde bulundu. Ölüme terk edilen kediler, duyarlı yurttaşlar tarafından fark edilerek veterinere götürüldü. Veterinerde tedavileri tamamlanan kedilerin şu anki sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Kedileri bulan yurttaşlar, şüphelilerinin bulunması için emniyete giderek suç duyurusunda bulundu.

»Adana’da ön patileri kesilmiş bir yavru köpeğin cansız bedeni bulundu. Çukurova üniversitesindeki yavru köpek ölümüyle ilgili bilgi sahibi olan Adana Barosu Hayvan Hakları Komisyonu üyesi Mert Ali Karakılçık, köpeğin ölümü ile ilgili bir araştırma yapacaklarını ve ardından Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

»Çanakkale’nin Çan ilçesinde, sahipli olan 4 köpek, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce zehirlenerek öldürüldü.

»Isparta’da ‘da bir sokak köpeğinin kulakları kesildi. Acı içindeki hayvan, ilk müdehalenin ardından barınağa götürüldü.

»Tekirdağ’ın Saray ilçesinde, anne kedi ile 3 yavrusu, taşların da olduğu ağzı bağlı çuval içinde, su kanalında bulundu. İtfaiye ekiplerince kurtarılan kedilerin, çuvalda uzun süre havasız kaldığı belirlendi.


BİZİ TAKİP EDİN

359,137BeğenilerBeğen
54,883TakipçiTakip Et
1,081,631TakipçiTakip Et
7,468AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL