Anasayfa GÜNCEL Köşe yazarı “uzman” mı olmalı?

Köşe yazarı “uzman” mı olmalı?

Okuru bilgilendirmeye, ikna etmeye çalışan bıktırıcı öğretmen tavrından kurtulamayan, “uzman” kaleminden çıkmış eğitim yazıları bir noktadan sonra eksper raporu gibi geliyor insana. Uzmanı olmamama rağmen çoğu zaman uzmanmışım gibi ben de eğitimin aksamlarıyla uğraşıyorum. Bu da çoğu zaman makinenin görünüşünü, ürettiği işi görmemi engelleyebiliyor. Böyle anlarda “uzman” elinden çıkmamış, cepheden bakan eğitim yazıları arıyorum. Ne yazık sınavlar, okulların açılış kapanış dönemi veya bakan değişikliği gibi özel günler dışında benim gibilerin bu ihtiyacını giderecek köşe yazılarına gazetelerde rastlamak pek mümkün olmuyor.


Televizyonlar ise iktidara pay çıkaracak tutar yanı bulunmadığı için bu ülkenin eğitim sorunu yokmuş gibi davranıyor. AKP medyasının bu konudan uzak durmasını anlıyorum ancak muhalif köşe yazarlarının üzerinde siyaset yapılacak hatta iktidar mücadelesinin mevzisi olabilecek bu konuyu es geçmelerine anlam veremiyorum.

Eğitim herhangi bir mühendislik alanı değil; kişinin kendisiyle, ailesiyle, toplumla, doğayla ilişkilerini düzenleyen sosyal bir alan olarak herkesin bu konuda söz söyleme hakkı var. Kaldı ki eğitim üzerine konuşmak hak değil bir görevdir. Sadece eğitim değil tabii, herkesin ucu kendine dokunan her konuda sözü olmalı. Hem, teorik bilgi sindiriminde hazımsızlık çeken, Türkiye gibi her şeyi deneyerek öğrenen toplumlarda iş başına gelmiş insanları dinlemek öğrenme açısından oldukça önemli.

Uzmanların, kendi uzmanlık alanlarına odaklanıp (her neyse) konusunun diğer sorun alanlarıyla bağını kopardığı sıkça rastladığımız bir durum. Uzman, bir süre sonra analitik düşünme yeteneğini kaybedip uzmanlık alanlarının negatif yönlerini göremez hale gelebiliyor. Eğitimi iktisadi kalkınma için gerekli öğrenme süreci olarak düşünenlerdeki sosyal körlüğün nedeni sanırım bu…

Herhangi bir konunun “bilgi sahibi” dar bir çevrede ele alınması, aslında siyasal olan problemin nicellikler düzeyinde tartışılmasına, arkadaki sosyal sorunun perdelenmesine hizmet ediyor. İşin “uzman”ına bırakılmasının daha kötü sonucu, toplumun diğer kesimlerinin, doğrudan kendisiyle ilgili konulara sorumluluk alanının dışındaymış gibi ilgisiz kalıp eylem planı geliştirememesidir. Ayrıca “bir bilen”e danışmanın, her hâlükârda politikacının sorumluluğunun göz ardı edilmesine yol açtığını da belirtmeliyim.

Aydın Engin, geçen haftaki yazılarından birinde (Habercilere, yazarlara siparişlerim var, 6 Ağustos) köşe yazarlarının uzmanlık alanının dışındaki konulara girmesini Avrupalı gazetecilerin anlamakta zorlandığını yazdı.

Meslektaşlarıyla arasında geçen diyalogdan anlıyoruz ki Aydın Engin de köşe yazarı olarak her konuda fikir beyan etmek durumunda kalıyor olmasından da şikayetçi. Şu konuşmadan bunu anladım:

“Bir Belçikalı gazeteci haftada kaç ‘Tırmık’ yazdığımı sormuştu.

-Eskiden altıydı, şimdi dört…

Kaşları çatıldı:

-Bırak şakayı. Ciddi bir soruydu…

Bir Alman meslektaş da haftada dört yazıya şaşmadı da ‘ne yazdığımı’ merak etti?

Allahın bildiğini elin gâvurundan saklayacak değilim ya?

-Süpermen misin sen?

Ne diyeyim? Adam haklı.”

Haftada dört beş, hatta her günü yazmayı ben de anlamlı bulmuyorum. Fakat Engin “Hemen hemen her konuda. Sıkça siyaset, bazen ekonomi, bazen sanat ya da dış politika filan” yazıyorum demesini “dalga geçme” sanan Alman gazeteciye biraz Türkiye’den söz etseydi eminim meslektaşı Aydın Engin’e hak verecekti. Bürokrasi hiyerarşisindeki bir basamak olarak görülen, uzmanlığın edinilen değil verilen bir unvan olduğu Türkiye’yi bu “uzmanlar”(!) batırdı; gazetecilik de uzmanlaştıkça batıyor diyebilirdi onlara.

Bence köşe yazarı, ele aldığı konuları her açıdan ele aldığı gibi her konuya girmeli. Köşe yazarı uzman değil; ekonomi, siyaset, eğitim, turizm, tarım gibi farklı disiplinler arasında analitik ilişki kuran gurmedir. Gurme yemek yapmayı beceremeyebilir fakat bir kaşıkla yemeğin yağı, tuzu, tadı hakkında verdiği fikirle aşçıyı, aşçı uyanmazsa müşterisini uyarabilir.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,691AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İstanbul-Ankara demiryolu hattı aşırı yağış nedeniyle kapatıldı

Türkiye Cumhuriyeti Demir Yolları (TCDD), "İstanbul-Ankara demiryolu hattı Arifiye'deki aşırı yağış...

Fatih Er’in “Binali Yıldırım’ı biz çağırmadık” iddiasına Ünsal Ünlü’den yalanlama

Halkın oylarıyla seçilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına konuk...

Erdoğan’dan ortak yayınla ilgili açıklama: Yarın medyada çok daha önemli bir şey göreceksiniz

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazeteci Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın karşı karşıya geldiği...

Ekrem İmamoğlu TRT Haber’de soruları yanıtladı

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası iptal edilen İBB Başkanı Ekrem...

Öykü Arin için Sağlık Bakanlığı’na çağrı: 100 bin numune ‘Öykü’lerin umudu

BERKAY SAĞOLAntalya'da lösemi tedavisi gören 4 yaşındaki Öykü Arin...

Askerlik süresini 6 aya indiren madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı’nda toplandı. Genel Kurul'da...

TİM, Erdoğan’ın ‘dış güçler’ senaryosuna film çekti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Erdoğan'ın Ağustos ayındaki dolar artışına ilişkin söylediği 'dış...

Trump, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan’ın bakanlık adaylığını geri çekti

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan'ın, Bakanlık adaylığını geri çektiğini...

Fatih Portakal: Erdoğan’ın özür dilediği var mı?

Gazeteci Fatih Portakal, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, halkın oylarıyla seçilen İBB Başkabu Ekrem...

Çorum’da yıldırım isabet eden çoban yaşamını yitirdi

Çorum'da sağanak etkili olurken, Boğazkale ilçesinde yıldırım isabet eden çoban Davut Atıl (28)...

Sonraki haber