Anasayfa ARŞİV Kötü öngörüler bakanlığı

Kötü öngörüler bakanlığı

Birkaç gündür dikkatimi çekiyor; yine bol keseden tahminler başladı bu yönetimin/bu dönemin kalıcı olduğuna, herkesin hesabını buna göre yapması gerektiğine dair.

Biraz insanın canı sıkılıyor doğrusu, hiç beklemediği yerlerden bariz bir “hesap kitap” uyarısı da bu “analiz” eşliğinde kulağına üfürülünce. “Sen mi kurtaracaksın ülkeyi, bu adamlar kalıcı” diye konuşan insanların sayısı ve çeşidi artınca.

Oysa öngörülerle ilgili durum çok karışık, bir süre önce değinmeye çalışmıştım ( Nereden Biliyorsun? , 28 Ekim 2014, http://www.birgun.net/news/view/nereden-biliyorsun/7896) . Çok uzun ve bence çok önemli bir konu ama şu kadarını tekrarlamakla yetineyim: araştırmaların sıklıkla gösterdiğine göre, sosyal bilimlere konu alanlarda, uzmanlar sıradan insanlara göre daha iyi tahminlerde bulunamıyorlar ve insanlar (uzman ya da değil) tahminlerinin ne kadar yanlış olduğuna sıklıkla çok şaşırıyorlar.

Yani seneye bugün İstanbul’da hava sıcaklığının kaç derece olacağını oldukça başarılı bir biçimde tahmin etmek mümkünken, aynısını Ankara’daki hava için söylemek mümkün değil.

Tam da burada, işin içine ilginç bir faktör giriveriyor: niyetlerimizin olaylar üzerindeki etkisi. Doğrusu “neye niyet neye kısmet” sözünün doğruluğuna kaç kere şahit olmuşuzdur. Ayrıca niyetin sonuç üzerindeki etkisine dair çalışmalar da böyle bir ilişkiyi her zaman doğrulamıyor. Ama bazen tahminlerle olmasını istediğimiz şeyler birbirine karışıveriyor. Örneğin son seçim anketlerinde yaşanan bazı rezaletler hâlâ hatırımızda.

Bu karışıklığın önüne geçmenin kolay bir yolu var: ne istediğini bilmek. Belki zaman zaman dünyanın en zor şeyi bu, ama herhalde katılırsınız ki çoğu durumda bir şeyi yapmanın, başarmanın, oldurmanın önkoşulu ne istediğini bilmek. Ne istemediğini bilmek değil, ne istediğini bilmek.

Dolayısıyla, “bu düzen böyle gidecek, pireler devleri yutacak” diyenlere açıkça sormak istiyorum: siz de böyle olmasını istiyor musunuz? İstemiyorsanız, olmasını istemediğiniz halde böyle olacağından nasıl bu kadar eminsiniz? İradenize mi güvenmiyorsunuz? Yalnız mı hissediyorsunuz? Hiçbir şeyi riske atmadan öylece takılmak mı istiyorsunuz? Çocuklarınız “peki sen ne yaptın” diye sorunca onlara ne demeyi planlıyorsunuz?

“Korktuğum başıma geldi” cümlesini hiç duydunuz mu? Ya kendi kehanetini gerçekleştirmek ifadesi size bir şey hatırlatıyor mu? Dünya tarihinde hiç görülmemiş bir şeyin içinden geçtiğimizi mi düşünüyorsunuz?

Gezi’den önce bütün ülkeyi etkisi altına almış olan, adeta bir fahri “kötü öngörüler bakanlığı” personeli gibi çalışanların etkisinin nasıl da kaybolduğunu, hatta itiraf edelim, hep beraber iki gün sonra olacakları bilemediğimiz o günleri unuttuk mu?

“Nasıl bir dünyada yaşamak istiyorum” sorusuna eninde sonunda güç sahiplerini mutlu edecek cevaplar üretmekten, nihilizme varan alaycılıktan, insan iradesinin zapt edilemeyeceğini anlatan onca yakın örneğe rağmen hissettiğimiz umutsuzluktan sıkılmamış mıydık biz? Nasıl sıkıldığımızı dünya tarihine not düşmedik mi?

Ayrıca, çekirgenin öyküsünü duymadınız mı?

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,081AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Artvin’de Ensar Vakfı’nı protesto ettiği için yargılanan 12 kişi beraat etti

Dilan ŞahinbaşArtvin'de Ensar Vakfı'nın düzenlediği konferansı protesto...

Sabahattin Önkibar’a saldırı

Odatv yazarı Sabahattin Önkibar evinin önünde 3 kişilik grup tarafından saldırıya uğradı.

Öğrencileri darp eden okul müdürü görevden alındı

Çankırı’nın Yapraklı ilçesindeki bir ilkokulda İstiklal Marşı töreninde kürsüye çıkardığı öğrencilere şiddet...

Bursa’da işçileri taşıyan midibüs devrildi: Yaralılar var

Bursa'da, kontrolden çıkan servis midibüsü, refüjdeki direğe çarparak devrildi. Kazada, sürücünün de...

Halfeti’de gözaltına alınanların gözaltı süresi uzatıldı

Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi, Halfeti’de yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınan 20...

Tayland’da kimyasal madde taşıyan gemi yandı: 130 kişi hastanelik oldu

Tayland’ın Chonburi eyaletinde bulunan Bang Lamung bölgesindeki Laem Chabang limanında, kimyasal madde...

Genco Erkal: Hırsız, halkın verdiği mazbatayı seçilmiş başkanın elinden çalandır

Erdoğan'ın "Herhalde bu sandığın hakkını vereceğiz. İnşallah hırsızlara bu işi bırakmayacağız” sözlerine...

Elektronik YDS’de bilgisayarlar dondu

Türkiye’nin her yerinden adayların katılımıyla yüz tanıma sistemiyle katıldığı, İstanbul, Ankara ve...

Ankara’nın ilk çizgi roman festivali başladı

Ankara Comics and Art Festivali, başkentli çizgi roman tutkunlarına kapılarını açtı. 

Kedi Tombi’den sınıf arkadaşlarına veda

İzmir”de öğrencilerin sınıfta baktığı kedi Tombi, okulların tatile girmesinin ardından yurt dışına...

Sonraki haber