Kozlu Davası: 6 yıl oldu, adalet yerini bulmadı

TTK Kozlu Ocağı’nda 8 işçinin hayatını kaybettiği iş cinayetinin üzerinden 6 yıl geçti, ancak dava hâlâ sürüyor. Davanın bir sonraki duruşması haftaya görülecek. Aileler adalet istiyor

Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında 8 işçinin can verdiği iş cinayetinin üzerinden 6 yıl geçti; ancak adalet hâlâ yerini bulmadı. Davanın 16’ncı duruşması 16 Ocak’ta görülecek.

Yerin 630 metre altında 7 Ocak 2013’te meydana gelen olayda, ani metan gazı püskürmesi sonucu 8 taşeron maden işçisi yaşamını yitirdi. Hiç kimse tutuklanmadı. O dönemde TTK Kozlu Müessese Müdürü, şu anda ise TTK Genel Müdürü olan Kazım Eroğlu, TTK Kozlu Müessese Müdür Yardımcısı Nurettin Yılmaz, taşeron firma Star İnşaat Genel Müdürü Şafak Sırrı Demirel ve ortağı İlal Köksal’ın da aralarında olduğu 10 sanık hakkında ‘taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçlamasıyla 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Rapor üstüne rapor

Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davada, farklı üniversitelerden birbiri ardına bilirkişi raporları istendi. Ekim ayında görülen 15’inci duruşmada da mahkeme, son gelen bilirkişi raporuyla yetinmeyerek ek rapor istedi. Mahkemeye gönderilen son raporda ODTÜ bilirkişi heyeti, hem asıl işverenin ve hem de taşeronun gerekli önlemleri almadığına, denetimlerde gerekli özenin gösterilmediğine işaret ederek kazanın ‘kaçınılmazlığından’ söz edilemeyeceğini vurgulamıştı.

Sanıklardan TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, bilirkişilerin ehil olmadıklarını iddia ederek rapora itiraz etti. Mahkeme de, ODTÜ’den gelen rapora karşılık, daha önceden mahkemeye gönderdiği raporda kaçınılmazlık hususuna değinmeyen Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi bilirkişi heyetinden bu konuda ek görüş istenmesine karar verdi.

AYM: TTK soruşturulmalı

Öte yandan dönemin TTK Genel Müdürü Rıfat Dağdelen ile 5 Yönetim Kurulu üyesi hakkında Enerji Bakanlığı tarafından soruşturma izni verilmemiş, bunun üzerine işçi yakınları Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmuştu. AYM, geçen haziran ayında verdiği kararda, işin bu konuda uzmanlığı ve tecrübesi olmayan bir taşerona verilmesi nedeniyle TTK yönetiminin soruşturulması gerektiğine dikkat çekerek, soruşturma izni vermeyen Enerji Bakanlığı’nı eleştirdi. AYM’nin kararı üzerine Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Bakanlığın soruşturma izni verilmemesine ilişkin kararını iptal etti ve dosyayı gereğini yapması için Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı’na yolladı.

Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi de son duruşmada TTK yöneticileri hakkında soruşturma açılıp açılmadığının sorulması için Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Aileler adalet istiyor

Davanın 16’ncı duruşması 16 Ocak’ta görülecek. Ailelerin avukatı Murat Kemal Gündüz’den aldığımız bilgiye göre, mahkemenin istediği ek bilirkişi raporu henüz UYAP kayıtlarında yok. Hakkında soruşturma başlatılması gereken TTK yöneticileri de henüz dosyaya eklenmemiş görünüyor.

Öte yandan madenci yakınları, artık yıllardır süren davanın sonuçlanmasını ve adaletin yerini bulmasını istiyor. “Her duruşmada yeni bir bilirkişi raporu isteniyor” diyen aileler, sürecin uzamasının acılarını artırdığını, eksiksiz tüm sorumluların hak ettikleri cezayı almasını istediklerini dile getiriyor.

BİZİ TAKİP EDİN

359,017BeğenilerBeğen
54,853TakipçiTakip Et
1,080,659TakipçiTakip Et
7,421AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL