KPSS yok sayıldı, belirleyici mülakat oldu
17.07.2018 08:17 GÜNCEL

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), 11 Temmuz’da açıkladığı sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları büyük mağduriyetleri beraberinde getirdi. Danıştay’ın mülakatlardaki hukuksuzluklara ilişkin verdiği kararın ardından yönetmeliği düzenlemek zorunda kalan MEB’in, “Adayın mülakat puanı KPSS puanının üç puan aşağı ya da yukarısında verilebilir” kararı uygulanmayarak çok sayıda öğretmen yüksek KPSS puanına karşın baraj altında bırakıldı.

Bakanlığın sözleşmeli öğretmen alımı için 14 Nisan-8 Mayıs tarihleri arasında düzenlediği ve 60 bin öğretmenin katıldığı mülakatların sonuçları on binlerce öğretmen adayı için kabus oldu. Mülakata giren adayların büyük kısmı, mülakatta geçer not alsa da güvenlik soruşturmasının olumsuz neticelenmesi gerekçe gösterilerek elendi. Birçok aday ise KPSS’de yüksek puan almasına karşın mülakatın baraj puanı olan 60’ın altında not verilerek sistem dışına itildi. Mülakatta geçemeyen öğretmen adaylarının çoğunluğunu KHK ile ihraç edilen bir yakını bulunan adaylar oluşturdu.


Mülakatın kadrolaşmanın ve liyakatı yok etmenin bir aracı haline getirildiğini ifade eden Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, şunları kaydetti:

“Ataması yapılmayan öğretmenleri, eğitim ve bilim emekçilerini ya iş cinayetlerinde, ya da intiharlarla kaybediyoruz. Öğretmen mülakat sonuçlarının açıklanması ile birlikte artık umudunu tamamen kaybettiğini paylaşan gencecik öğretmenlere bu yaşatılanlara artık yeter diyoruz. Öğretmenine değer vermeyen bir ülkenin geleceği olamaz. Mülakat mağduru olan, ataması yapılmayan tüm arkadaşlarımıza sesleniyoruz. Eğitim Sen olarak bizimle paylaştığınız itiraz dilekçesini verdikten sonra dava açarak bu haksızlığın takipçisi olacağız.”