Kriz halkın, keyif onların!

CAN UĞUR

Hepimiz aynı gemideyiz’ diyerek krizin faturasını halka çıkaran, sosyal yardımlarda kesintilere giden siyasi iktidarın ardı arkası kesilmeyen lüks harcamaları bu ne şatafat dedirtiyor. Saray’daki görkemli resepsiyonda verilen ‘ejder meyveli smoothieden makam araçlarına, kaymakamın ultra lüks makam odalarından TİKA eliyle yurtdışında yapılan harcamalara kadar iktidarın halkın sırtından sürdürdüğü görkemli saltanat büyük tepki çekiyor. Son günlerde ardı ardına yapılan harcamalar ele alındığında devletin her kademesinde israfın boyutları bütün çıplaklığıyla ortaya çıkıyor.

kriz-halkin-keyif-onlarin-506508-1.
Saray’daki resepsiyon, 500 bin ila 800 bin arasında maliyete neden oldu.

Ejder meyveli smoothieli menü

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki 30 Ağustos Resepsiyonu’nda ultra lüks menü dikkat çekti. Yaklaşık 500 bin ila 800 bin arasında maliyete neden olan resepsiyonda şunlar yer aldı: Ejder Meyveli Smoothie (Chia tohumu eşliğinde), Efuli (Liçi meyvesi eşliğinde), Aloevera (Starex meyvesi eşliğinde), Orman Meyveli Special, Bahçe Naneli Limonata, Taze Sıkılmış Portakal, Taze Sıkılmış Greyfurt, Taze Sıkılmış Havuç, Taze Sıkılmış Elma.

kriz-halkin-keyif-onlarin-506511-1.
Of Kaymakamı Fırat’ın makam odası için 40 bin lira harcandı.

İmparator kıskandıran oda

Trabzon’un Of ilçesinin Kaymakamı Eyüp Fırat’ın makam odası için yaptığı harcama da dikkat çekti. Krizin derinleştiği bir dönemde Fırat makam odası için yaklaşık 40 bin lira harcadı. Kaymakam’ın lüks makam odası sosyal medyada büyük tepki çekerken Japon İmparatoru’nun makam odasıyla karşılaştırılarak paylaşıldı.

kriz-halkin-keyif-onlarin-506509-1.
Kütahya Valisi, makam aracının dizaynını yaklaşık 150 bin liraya yaptırdı.

Makam arabasının ultra lüks iç dizaynı

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayır özel makam aracının iç dizaynını yaklaşık 150 bin liraya yaptırdı. Söz konusu firma ilk önce lüks tasarımı sosyal medya hesabından paylaştı ancak ardından gelen tepkiler nedeniyle paylaşımı kaldırmak zorunda kaldı. Firma yetkilileri söz konusu iç dizaynın ücretinin 50 ila 150 bin arasında değiştiğini, tam teçhizatlı dizaynın 150 bin liraya kadar çıkabileceğini belirtti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Kırgızistan’da 6 yıl süren yapımının ardından açılan İmam Serahsi Camisi yaklaşık 30 milyon dolara mal oldu. Doların tarihin en yüksek seviyesinde seyrettiği bir dönemde Türkiye Diyanet Vakfı bütçesinden yapılan harcama yaklaşık olarak 200 milyon lira olarak hesaplandı.

kriz-halkin-keyif-onlarin-506510-1.
Yedi ayda tören ve ağırlama için 101 milyon lira ödendi.

Tören ve ağırlamaya 100 milyon TL

Maliye Bakanlığı’nın temmuz ayında açıkladığı bütçe rakamları iktidarın gizli harcamalar ile araç ve bina saltanatından vazgeçemediğini gösterdi. Örtülü ödenek 1.3 milyara yaklaşırken, bu yılın ilk yedi ayında tören ve ağırlamaya 101 milyon lira harcandı.


BİZİ TAKİP EDİN

359,024BeğenilerBeğen
54,864TakipçiTakip Et
1,080,465TakipçiTakip Et
7,416AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL