Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI Kriz kadınları vuruyor

Kriz kadınları vuruyor

Genel-İş’in raporuna göre, krizin etkisini göstermesiyle birlikte kadınların işsizlik düzeyinin yükseldiği görülüyor. Giderek yukarı tırmanan işsizlik, en çok kadınları vuruyor

DİSK Genel-İş Sendikası Araştırma Dairesi, 8 Mart dolayısıyla her yıl kadın işçilerin çalışma hayatında karşılaştığı sorunları görünür kılmak amacıyla hazırladığı Kadın Emeği Raporu’nun dördüncüsünü yayımladı. TÜİK, OECD, Çalışma Bakanlığı ve İŞKUR verilerinden yararlanılarak hazırlanan rapora göre, kadın emeğinin çalışma hayatındaki görünümü bu yıl da kayda değer bir gelişme kaydetmedi.

Raporda öne çıkan başlıklar şöyle:

Her 10 kadından 3’ü istihdam ediliyor

2017 yılında her 10 kadından sadece 3’ü istihdam içerisinde yer almıştı. Kadınların istihdama katılım oranı yüzde 28,9’da kalırken, erkeklerin istihdama katılım oranı yüzde 65,1 olmuştu. 2018 yılının Kasım ayında ise kadınların istihdama katılım oranı yüzde 29,1 oldu. Buna göre, Türkiye’de 20 milyondan fazla kadın çalışma hayatının dışında. Bu oranlarla Türkiye, AB ve OECD ortalamalarının çok altında bulunuyor. AB üye ülke ortalamalarında kadın istihdam oranı yüzde 45,9, OECD üye ülkelerinde ise yüzde 44,4.

3 milyon kadın fazladan çalışıyor

Rapora göre, çalışma hayatında yer alan kadınlar toplumsal rollerinden kaynaklı çifte mesai yapıyor. Haftalık 45 saatten fazla çalışan kadın işçi sayısı 2014 yılında 2 milyon 774 bin iken 2017 yılında 200 bin kişi (yüzde 8) artarak 2 milyon 974 bin oldu. Bununla birlikte haftalık 45 saatten fazla çalışan kadınların kayıt dışılığı da oldukça yüksek.

Kriz etkisini gösteriyor

Ekonomik krizin patlak verdiği 2018 yılında kadınların işsizlik düzeyinin yükseldiğigörülüyor. Krizin etkileri aylara göre incelendiğinde; kadın işsizliği nisan ayına kadar düşme eğilimindeyken, haziran ayından itibaren artmaya başlamış, kasım ayı itibariyle de bu oran yüzde 15’lere ulaşmış durumda. Erkeklerde ise bu oran yüzde 11,2. Tarım dışı işsizlik oranlarına bakıldığında ise işsizliğin en çok kadınları etkilediği görülüyor. Kadınlarda tarım dışı işsizlik oranı yüzde 18,5, erkeklerde ise yüzde 12,6.

İşsizlik ödeneğine başvurularda artış

Ekonomik krizin etkisi ile kadın işsizliğinin artması, işsizlik sigortasına başvuran kadın sayısını da artırdı. 2018 yılında işsizlik ödeneği için yapılan başvuru sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 57,7 artış gösterdi. Bir önceki yılın aralık ayında işsizlik ödeneğine yapılan başvuru sayısı 29 bin 631 iken, 2018 yılı aralık ayında 17 bin 106 kişi artarak 46 bin 737’ye ulaştı.

Kadınlar daha az kazanıyor

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yapılan araştırmaya göre, dünya genelinde cinsiyete dayalı ücret eşitsizliği oranı yüzde 18,8. Bu oran ülkelerin gelir gruplarına göre değişiyor. Portekiz, İngiltere, İspanya, Fransa gibi yüksek gelirli ülkelerde ücret eşitsizliği ortalama yüzde 15,5. Üst-orta gelir grubunda yer alan Brezilya, Meksika, Tayland ve Türkiye’nin de içinde yer aldığı ülkelerde ücret eşitsizliği ortalaması yüzde 20,9. Sri-Lanka, Endonezya, Tunus ve Mısır gibi ülkelerin içinde yer aldığı düşük-orta gelir gruplarda ücret eşitsizliği ortalaması ise yüzde 16,9. En düşük gelirli ülkeler grubunda ise eşitsizlik oranı ortalaması yüzde 12,6.

Türkiye’de cinsiyete dayalı gelir eşitsizliği oranı yüzde 12.

- Reklam -

SON HABERLER

Danıştay’dan hukuksuz bildiri kararı

Danıştay 8. Dairesi, üniversitelerde ‘izinsiz bildiri dağıtma’ eylemine, ‘kınama cezası’ veren maddeye...

‘Ölümü değil yaşamı savunun’

Cezaevlerinde tecridi protesto için yaşamına son veren tutukluların sayısı beşe yükseldi. Dün...

Erdoğan’ı AİHM’ye şikâyet etti

Deniz Yerlikaya Gezi Parkı Direnişi sırasında polisin attığı...

Suriyeli öğrencilerin psiko-sosyal desteğe ihtiyacı var

Deniz Yerlikaya Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma...

Silivri’deki Ourosoros

Seda Alçınar Literatüre son yüzyılda girmiş hissi uyandıran...

Devletin kâr sınavı: ÖSYM sınavlarından 113 milyon TL kâr

ÖSYM’nin 2018 yılı faaliyet raporu, kurumun yıl içinde yapılan altı sınavdan toplam...

Golan hamlesi ve ‘yüzyılın planı’

ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail’in işgali altındaki Golan Tepeleri üzerinde, İsrail’in egemenliğini...

Korkmaz’ı tekmeleyerek öldüren polis, Gezi davasının şikâyetçilerinden çıktı!

İşadamı Osman Kavala’nın da aralarında olduğu 16 sanık hakkında ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan...

Soylu yine tehdit etti: Seçilirlerse açığa alacağız

Katıldığı bir televizyon programında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Bakan Soylu, "Muhalefetten...

Yıldırım: İstanbul’dan daha çok vergi almamız gerekir

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, İstanbul'dan daha çok vergi alınması gerektiği...